Sobota 26 Maja 2018r. - 146 dz. roku,  Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 23.04.17 - 18:51     Czytano: [296]

Prezentacja ziemi Kaszubskiej


Delegacja z Gniewina

Gmina Gniewino, czyli inaczej mówiąc Kraina Legendarnych Stolemów, gościła w tym tygodniu w skarżyskim MCK. Stolemy, to legendarne olbrzymy, które przed wiekami zamieszkiwały tereny Kaszub. Pozostałością po ich obecności, są do dziś istniejące liczne wielkie głazy, które stolemowie porozrzucali podczas walk lub zawodów siłowych. Takie „stolemowe" kamienie, znajdują się m.in. w Tychowie, Grabówku lub też w Świecinie. Aby zatem zbliżyć miasto Skarżysko z Kaszubami, zorganizowano w Miejskim Centrum Kultury spotkanie podczas, którego zaprezentowano piękno Ziemi Kaszubskiej.

Trochę historii


Stolemowie odznaczali się, nadzwyczajnym wzrostem i siłą. Ale jak mówią nam różne legendy, byli oni także okrutni i prześladowali ludzi. Lubili się popisywać swoją siłą wobec siebie i ludzi. Miewali oni też swoje rodziny, były więc też wśród nich stolemki i stolemiątka. Przypisuje się im uformowanie obecnego krajobrazu Kaszub. Tworzyli wzgórza i mierzeje na jeziorach.

Spotkanie w Skarżysku

Spotkanie delegacji z Kaszub z mieszkańca, i Skarżyska, miało na celu zaprezentowanie walorów turystycznych w Gniewinie. Podpisano również porozumienie o współpracy między Centrum Kultury Sportu, Turystyki i Biblioteki w Gniewinie i Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku- Kamiennej oraz Muzeum Ziemi Puckiej.

Piękna prezentacja

Nie zabrakło prezentacji kaszubskich produktów spożywczych, instrumentów oraz występu muzycznego Kapeli z Gniewina „Szczypior". Była także charakterystyczna maskotka Stolema, częstująca gości cukierkami. Obecnie w Gniewinie i okolicach zlokalizowanych jest piętnaście figur stolemów. Uczestnicy spotkania mogli zażyć skosztować kaszubskiej tabaki, która dla panów podobno lepiej działa niż niebieska tabletka.

Spotkaniu towarzyszyła audiowizualna prezentująca gminy Gniewino i Skarżyska- Kamiennej.

Ewa Michałowska – Walkiewicz

       

       

   Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

26 Maja 1868 roku
Urodził się Otton Steinborn, polski lekarz, polityk, pierwszy prezydent Torunia w roku 1920 (zm. 1936)


26 Maja 2006 roku
Papież Benedykt XVI w ramach swojej pielgrzymki odprawił mszę świętą na pl. Piłsudskiego w Warszawie.


Zobacz więcej