Czwartek 18 Stycznia 2018r. - 18 dz. roku,  Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 27.04.17 - 21:40     Czytano: [345]

Dział: WPiS

Jest już do nabycia kwietniowy nr miesięcznika WPiS


Jest już dostępny kwietniowy numer naszego miesięcznika „Wpis”, a w nim jak zawsze wiele interesujących materiałów: reportaży, relacji, wywiadów i tekstów historycznych. W numerze przeczytać można m.in. o ukraińskich imigrantach w Polsce, marszałku Józefie Piłsudskim, unowocześnianiu Krakowa i zalewie islamu w Unii Europejskiej. Kwietniowy „Wpis” to 90 stron arcyciekawej lektury!

W bieżącym numerze:

● Zło dobrem chronić czy zwyciężać? – Leszek Sosnowski zachęca obóz rządzący do bardziej energicznego przeciwstawiania się opozycji i siłom wrogim dobrej zmianie w Polsce. „Zło dobrem zwyciężaj” – tak, ale nie za wszelką cenę.

● Jest mnóstwo roboty dla nowego Piłsudskiego… – rozmowa z biografem Marszałka dr. Bohdanem Urbankowskim o postaci i życiu Józefa Piłsudskiego oraz jego roli dla odzyskania niepodległości przez Polskę.

● Kościół między aborcją, rozwodnikami a muzułmanami – rozmowa Adama Sosnowskiego z metropolitą Luksemburga abp. Jeanem-Claudem Hollerichem o sytuacji Kościoła na Zachodzie.

● Bezprawie lepsze niż prawo? – Leszek Sosnowski rozmawia z posłem Januszem Szewczakiem o problemie karania polityków i urzędników, którzy wyrządzili szkody państwu.

● Islamska Unia Europejska? – dr Marek Klecel pisze o zalewie islamu, z jakim mamy do czynienia w Europie Zachodniej i pyta czy nasz kontynent jest w stanie przeciwstawić się tej inwazji.

● Ukraińcy w Polsce. Milion imigrantów ze wschodu – przedstawiamy raport na temat ukraińskich pracowników w Polsce. Według ocen Narodowego Banku Polskiego jest ich w naszym kraju około miliona.

● Dlaczego Europa nic nie wie o masowej imigracji do Polski? – Leszek Sosnowski pyta, dlaczego fakt przyjęcia przez Polskę miliona ukraińskich imigrantów nie jest znany w Europie.

● Ostatnia piosenka tegorocznego bzu – wiosenny wiersz krakowskiego poety Leszka Długosza.

● A jeśliby zdrajca jaki znalazł się… – przypominamy epizod z dziejów narodowych tańców polskich: mazura i poloneza związany z uchwaleniem Konstytucji 3 maja.

● Dynastia Jagiellonów narodziła się w atmosferze pobożności – wystąpienie prof. Krzysztofa Ożoga na premierze 3 tomu „Dziejów Polski” w Auli św. Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach 8 kwietnia 2017 r.

● Wielkie były dzieła naszych przodków – wystąpienie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego na premierze 3 tomu „Dziejów Polski” w Auli św. Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach 8 kwietnia 2017 r.

● Demokracja bywa na wzór kolonialny ograniczana do ludzi wpływowych – bp Antoni Pacyfik Dydycz pisze o najnowszej książce prof. Krzysztofa Szczerskiego „Utopia europejska”.

● „Oyczyzna obrońcy swemu” – relacja z uroczystego otwarcia wystawy poświęconej Tadeuszowi Kościuszce w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

● Naczelnik powstania na ulicach Krakowa – reportaż z inscenizacji „Vivat Kościuszko!”, jaką w 200. rocznicę śmierci Naczelnika zorganizował na krakowskim Rynku Głównym Teatr KTO.

● Gdybyśmy zapomnieli o was, niech dobry Bóg zapomni o nas – relacja ks. prof. Waldemara Chrostowskiego z pielgrzymki kombatantów, w tym dawnych żołnierzy II Korpusu Polskiego, do Ziemi Świętej.

● Niezwykłe losy hotelu Cracovia – o historii, dniu dzisiejszym i przyszłości budynku słynnego hotelu Cracovia z wicedyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie prof. Andrzejem Szczerskim rozmawia Leszek Sosnowski.

● Nie było spokoju pod Jasną Górą – historyk Stanisław M. Jankowski pisze o zbrodniach popełnianych przez żołnierzy sowieckich w Częstochowie w 1945 r.

● Stalowa Wola narodu polskiego, czyli jak stworzyć coś z niczego – przypominamy przedwojenną historię budowy huty i miasta Stalowa Wola oraz Centralnego Okręgu Przemysłowego.

● Samuraj Chrystusa – prezentujemy sylwetkę bł. Justyna Ukona Takayamy, XVI-wiecznego japońskiego samuraja, który przyjął chrześcijaństwo i był prześladowany za wiarę. Uroczystość jego beatyfikacji odbyła się 7 lutego 2017 r. w Osace w Japonii.

● Jedna z pierwszych polskich pilotek szybowcowych – opowieść o Wandzie Modlibowskiej, lotniczce i szybowniczce, rekordzistce Polski i świata w długości lotów szybowcowych, a podczas wojny emisariuszce rządu i żołnierzu AK.

● Góralska wiara i pracowitość na polskim Spiszu – reportaż z polsko-słowackiej parafii Niedzica na Spiszu.

● Codziennie modlę się o dar pokory i zdrowie dla moich zawodników – Adam Sosnowski rozmawia z Fernando Santosem, trenerem portugalskich piłkarzy.

● Świato–podgląd – przegląd wiadomości z różnych stron świata, nieobecnych w innych mediach, a w nim m.in. nauczycielka w Berlinie nie może nosić krzyżyka, szefowie FIFA chcą sobie podwyższyć zarobki, a Rosja stworzyła niezależny system finansowy, by być konkurencją dla USA i Chin.

● Krzyżówka z nagrodami.

A ponadto: oferta prenumeraty „Wpisu” na bieżący rok, atrakcyjne promocje książkowe i zaproszenie do udziału w Międzynarodowym Konkursie Kościuszkowskim.

WPiS

 Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

18 Stycznia 1819 roku
Zmarł Jan Kiliński, polski powstaniec, należał do Rady Warszawy (ur. 1760)


18 Stycznia 1928 roku
Urodził się Franciszek Pieczka, aktor filmowy i teatralny.


Zobacz więcej