Piątek 29 Marca 2024r. - 89 dz. roku,  Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 27.04.17 - 21:40     Czytano: [779]

Dział: WPiS

Jest już do nabycia kwietniowy nr miesięcznika WPiS


Jest już dostępny kwietniowy numer naszego miesięcznika „Wpis”, a w nim jak zawsze wiele interesujących materiałów: reportaży, relacji, wywiadów i tekstów historycznych. W numerze przeczytać można m.in. o ukraińskich imigrantach w Polsce, marszałku Józefie Piłsudskim, unowocześnianiu Krakowa i zalewie islamu w Unii Europejskiej. Kwietniowy „Wpis” to 90 stron arcyciekawej lektury!

W bieżącym numerze:

● Zło dobrem chronić czy zwyciężać? – Leszek Sosnowski zachęca obóz rządzący do bardziej energicznego przeciwstawiania się opozycji i siłom wrogim dobrej zmianie w Polsce. „Zło dobrem zwyciężaj” – tak, ale nie za wszelką cenę.

● Jest mnóstwo roboty dla nowego Piłsudskiego… – rozmowa z biografem Marszałka dr. Bohdanem Urbankowskim o postaci i życiu Józefa Piłsudskiego oraz jego roli dla odzyskania niepodległości przez Polskę.

● Kościół między aborcją, rozwodnikami a muzułmanami – rozmowa Adama Sosnowskiego z metropolitą Luksemburga abp. Jeanem-Claudem Hollerichem o sytuacji Kościoła na Zachodzie.

● Bezprawie lepsze niż prawo? – Leszek Sosnowski rozmawia z posłem Januszem Szewczakiem o problemie karania polityków i urzędników, którzy wyrządzili szkody państwu.

● Islamska Unia Europejska? – dr Marek Klecel pisze o zalewie islamu, z jakim mamy do czynienia w Europie Zachodniej i pyta czy nasz kontynent jest w stanie przeciwstawić się tej inwazji.

● Ukraińcy w Polsce. Milion imigrantów ze wschodu – przedstawiamy raport na temat ukraińskich pracowników w Polsce. Według ocen Narodowego Banku Polskiego jest ich w naszym kraju około miliona.

● Dlaczego Europa nic nie wie o masowej imigracji do Polski? – Leszek Sosnowski pyta, dlaczego fakt przyjęcia przez Polskę miliona ukraińskich imigrantów nie jest znany w Europie.

● Ostatnia piosenka tegorocznego bzu – wiosenny wiersz krakowskiego poety Leszka Długosza.

● A jeśliby zdrajca jaki znalazł się… – przypominamy epizod z dziejów narodowych tańców polskich: mazura i poloneza związany z uchwaleniem Konstytucji 3 maja.

● Dynastia Jagiellonów narodziła się w atmosferze pobożności – wystąpienie prof. Krzysztofa Ożoga na premierze 3 tomu „Dziejów Polski” w Auli św. Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach 8 kwietnia 2017 r.

● Wielkie były dzieła naszych przodków – wystąpienie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego na premierze 3 tomu „Dziejów Polski” w Auli św. Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach 8 kwietnia 2017 r.

● Demokracja bywa na wzór kolonialny ograniczana do ludzi wpływowych – bp Antoni Pacyfik Dydycz pisze o najnowszej książce prof. Krzysztofa Szczerskiego „Utopia europejska”.

● „Oyczyzna obrońcy swemu” – relacja z uroczystego otwarcia wystawy poświęconej Tadeuszowi Kościuszce w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

● Naczelnik powstania na ulicach Krakowa – reportaż z inscenizacji „Vivat Kościuszko!”, jaką w 200. rocznicę śmierci Naczelnika zorganizował na krakowskim Rynku Głównym Teatr KTO.

● Gdybyśmy zapomnieli o was, niech dobry Bóg zapomni o nas – relacja ks. prof. Waldemara Chrostowskiego z pielgrzymki kombatantów, w tym dawnych żołnierzy II Korpusu Polskiego, do Ziemi Świętej.

● Niezwykłe losy hotelu Cracovia – o historii, dniu dzisiejszym i przyszłości budynku słynnego hotelu Cracovia z wicedyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie prof. Andrzejem Szczerskim rozmawia Leszek Sosnowski.

● Nie było spokoju pod Jasną Górą – historyk Stanisław M. Jankowski pisze o zbrodniach popełnianych przez żołnierzy sowieckich w Częstochowie w 1945 r.

● Stalowa Wola narodu polskiego, czyli jak stworzyć coś z niczego – przypominamy przedwojenną historię budowy huty i miasta Stalowa Wola oraz Centralnego Okręgu Przemysłowego.

● Samuraj Chrystusa – prezentujemy sylwetkę bł. Justyna Ukona Takayamy, XVI-wiecznego japońskiego samuraja, który przyjął chrześcijaństwo i był prześladowany za wiarę. Uroczystość jego beatyfikacji odbyła się 7 lutego 2017 r. w Osace w Japonii.

● Jedna z pierwszych polskich pilotek szybowcowych – opowieść o Wandzie Modlibowskiej, lotniczce i szybowniczce, rekordzistce Polski i świata w długości lotów szybowcowych, a podczas wojny emisariuszce rządu i żołnierzu AK.

● Góralska wiara i pracowitość na polskim Spiszu – reportaż z polsko-słowackiej parafii Niedzica na Spiszu.

● Codziennie modlę się o dar pokory i zdrowie dla moich zawodników – Adam Sosnowski rozmawia z Fernando Santosem, trenerem portugalskich piłkarzy.

● Świato–podgląd – przegląd wiadomości z różnych stron świata, nieobecnych w innych mediach, a w nim m.in. nauczycielka w Berlinie nie może nosić krzyżyka, szefowie FIFA chcą sobie podwyższyć zarobki, a Rosja stworzyła niezależny system finansowy, by być konkurencją dla USA i Chin.

● Krzyżówka z nagrodami.

A ponadto: oferta prenumeraty „Wpisu” na bieżący rok, atrakcyjne promocje książkowe i zaproszenie do udziału w Międzynarodowym Konkursie Kościuszkowskim.

WPiS

 



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

29 Marca 1943 roku
Oddział Jędrusiów wspólnie z grupą AK rozbił więzienie niemieckie w Mielcu i uwolnił 126 więźniów


29 Marca 1937 roku
Zmarł Karol Szymanowski, polski kompozytor. Obok F. Chopina, uznawany za najwybitniejszego kompozytora (ur. 1882)


Zobacz więcej