Sobota 23 Czerwca 2018r. - 174 dz. roku,  Imieniny: Albina, Wandy, Zenona

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 30.06.17 - 10:32     Czytano: [557]

Dział: WPiS

CZERWCOWY NUMER WPiS 6/2017

Jest już dostępny czerwcowy numer miesięcznika społeczno-kulturalnego „Wpis”. W nim zaś jak zwykle wiele ciekawych i aktualnych artykułów, wywiadów i tekstów. W tym miesiącu piszemy m.in. o kryzysie imigracyjnym, rocznicy objawień fatimskich i kwestii płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego.

W bieżącym numerze:

● KRRiT potwierdza: płacimy dwa abonamenty! – Leszek Sosnowski pisze o patologiach związanych z płaceniem (i niepłaceniem) abonamentu radiowo-telewizyjnego, podaje też sposoby rozwiązania tego bolesnego dla TVP problemu.

● Odpowiedzią może być tylko autentyzm i siła naszej wiary – rozmowa z dyrektorem polskiej sekcji stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, autorem wydanej właśnie książki „Imigranci u bram”, ks. prof. Waldemarem Cisło.

● W Holandii dzieci uczą się głównie o islamie i hinduizmie – rozmowa z bp. dr. Everardem de Jongiem, sufraganem holenderskiej diecezji Roermond, o tragicznej sytuacji Kościoła katolickiego w Holandii.

● Niechaj zmartwychwstaną i Polacy – Leszek Sosnowski przypomina akty poświęcenia Kościoła i Polski Niepokalanemu Sercu Maryi, ten z 1946 i ten najnowszy, z 2017 r.

● Portugalczycy i Polacy, wypełnijmy misję, jaką bóg złożył w nasze ręce! – homilia bp. Virgílio do Nascimento Antunesa z Portugalii wygłoszona 6 czerwca 2017 r. w Zakopanem w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach podczas Mszy św. i odnowienia aktu poświęcenia Kościoła i Polski Niepokalanemu Sercu Maryi.

● Osiemdziesiąt mieć lat to nie grzech! – Jolanta Sosnowska przedstawia sylwetkę Jana Pietrzaka, znanego i popularnego artysty kabaretowego, z okazji jego 80. urodzin.

● Nie wszyscy, którzy Polskę zamieszkują, Polskę lubią – autor monumentalnego cyklu „Dzieje Polski”, prof. Andrzej Nowak opisuje źródła, z których wypływała wielkość Rzeczypospolitej w XIV i XV w., w czasach Kazimierza Wielkiego i pierwszych Jagiellonów.

● KE umarza najbogatszym gigantyczne długi – z posłem Januszem Szewczakiem o dziwnych finansowych zasadach panujących w Unii Europejskiej rozmawia Leszek Sosnowski.

● 127 krajów uwieczniło na znaczkach św. Jana Pawła II – rozmowa ze znanym teologiem ks. prof. Waldemarem Chrostowskim o jego filatelistycznej pasji i największym na świecie zbiorze znaczków poświęconych polskiemu papieżowi.

● Mniej i bardziej znane twarze Naczelnika – przybliżamy wystawę pt. „Twarze bohatera” poświęconą Tadeuszowi Kościuszce, prezentowaną w krakowskich Sukiennicach.

● Tu czuje się, że Bóg nie zapomniał o człowieku – korespondencja z sanktuarium maryjnego w Lourdes, w którym w tym roku świętowano setną rocznicę objawień fatimskich.

● #Dziedzictwo. Wielka wystawa narodowa – Leszek Sosnowski rozmawia z wicedyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie prof. Andrzejem Szczerskim o przygotowywanej przez MN spektakularnej wystawie zatytułowanej #Dziedzictwo.

● Znów z ziemi obcej do Polski… – w setną rocznicę utworzenia przypominamy historię Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera.

● Władysława Reymonta perypetie z „Chłopami” – przedstawiamy historię powstania noblowskiej powieści Władysława Stanisława Reymonta „Chłopi”.

● Komu Bóg włożył polskie serce w piersi, a polskie słowo w usta… – druga część opowieści dr Justyny Chłap-Nowakowej o poecie i działaczu społecznym Stanisławie Jachowiczu.

● Zesłańcy Jan, Ignacy i Stanisław – kolejna część artykułu o losach syberyjskich zesłańców z rodziny Witkiewiczów.

● Pierwsza wybitna polska tenisistka nie miała błękitnej krwi – przypominamy sylwetkę znanej przedwojennej polskiej tenisistki Jadwigi Jędrzejowskiej.

● Anioł w piekle Auschwitz – opowieść o Stanisławie Leszczyńskiej, heroicznej położnej, która w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau przyjęła 3 tys. porodów.

● Świato–podgląd – przegląd wiadomości z różnych stron świata, nieobecnych w innych mediach, a w nim m.in. Amazon otworzył najnudniejszą księgarnię stacjonarną świata, Państwo Islamskie traci władzę w Ar-Rakka i nowe przypadki polio w Syrii.

● Krzyżówka z nagrodami

A ponadto: oferta prenumeraty „Wpisu” na bieżący rok, letni wiersz Leszka Długosza i książkowe nowości naszego wydawnictwa.

WPiS

 Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

23 Czerwca 1983 roku
Podczas drugiej wizyty Jana Pawła II w Polsce, doszło do spotkania z Lechem Wałęsą w Dolinie Chochołowskiej.


23 Czerwca 1923 roku
Zmarł Antoni Abraham, pisarz i działacz kaszubski, żarliwy obrońca polskości Pomorza (ur. 1869)


Zobacz więcej