Piątek 29 Marca 2024r. - 89 dz. roku,  Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 14.08.17 - 23:07     Czytano: [662]

Dyktatura jurystów


Trochę sobie urlopowałem, kiedy odbywał się tu pucz w obronie kasty sądowej. Puczołowaty Rzepliński ujawnił w blasku świec cel buntu: trzeba tak wszystko pozmieniać, żeby zostało po staremu. Śpiewałem o tego rodzaju filozofii, z początkiem lat 90., w rytmie reggae: „pytanie wraca z nową siłą: ile można zmieniać, żeby nic się nie zmieniło?”.



Na skutek moich drwin (przyznaję: nie tylko moich) w wielu dziedzinach sporo się pozmieniało, ale nie w wymiarze sprawiedliwości. Po dyktaturze komunistów, III RP zafundowała Polakom dyktaturę jurystów. Jak najprościej rozpoznać dyktaturę? Po bezkarności! Dyktator nic nie musi, wszystko może. Przykłady: sędzia, który skazał Mariusza Kamińskiego za jego walkę z korupcją, prokuratur chroniąca złodziei z Amber Gold, szajka prawników uczestnicząca w dzikim rozkradaniu kamienic.

Dyktator nie musi być jednoosobowy, w typie Stalina lub Putina. Może być Wojskową Radą Ocalenia (!) Narodowego lub korporacją sędziów, banksterów, gangsterów… itp. Dyktatorzy nienawidzą demokratycznych obyczajów. Np. w obecnym Sejmie nie są w stanie merytorycznie rozmawiać o żadnym problemie. Potrafią jedynie wyć, prowokować, obrażać, grozić...

Z podobnym zamiarem bojówka jurystów pojawiła się, a jakże, na pl. Krasińskich w rocznicę Powstania Warszawskiego. Mieli transparenty: „Wstyd”, „Warszawa zhańbiona”, „Są granice przyzwoitości” kierowane w ich mniemaniu przeciwko narodowcom, lecz w gruncie rzeczy dotyczące ich wspólniczki z Ratusza. To wielki wstyd, że osoba odpowiadająca za przestępstwa złodziei działek zasiada obok prezydenta RP i wygłasza fałszywe przemówienie w takim dniu. Pamięć powstańców została zhańbiona przez osobę rządzącą Warszawą. To ona wstawiła na listę świętości architektonicznych Pałac Stalina. Wiele lat nie chciała zrezygnować z pomnika „Czterech śpiących”. Nie życzy sobie Łuku Triumfalnego… Prawdę mówiąc, trochę się dziwię, że prezydent RP nie znalazł miejsca w innym sektorze i siedział obok takiej… Cóż, kwestia smaku, jak pisał wielki Herbert.

Jan Pietrzak
Tyg. Solidarność

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

29 Marca 1837 roku
Urodził się Władysław Sabowski, polski poeta, pisarz, dramatopisarz, dziennikarz i tłumacz (zm. 1888)


29 Marca 1937 roku
Zmarł Karol Szymanowski, polski kompozytor. Obok F. Chopina, uznawany za najwybitniejszego kompozytora (ur. 1882)


Zobacz więcej