Środa 17 Kwietnia 2024r. - 107 dz. roku,  Imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 01.09.17 - 13:20     Czytano: [939]

Andrzej Duda w Wieluniu





Prezydent Andrzej Duda wygłosił poruszające przemówienie podczas obchodów 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Wieluniu. To właśnie w tym miejscu 1 września 1939 r. rozpoczął się atak niemieckich samolotów bombowych na wieluński szpital Wszystkich Świętych. W nalocie zginęły 32 osoby - pacjenci i personel szpitala. Uważa się, że były to pierwsze w Polsce ofiary II wojny światowej.

Poniżej prezentujemy 10 wybranych cytatów z przemówienia głowy państwa, które – zdaniem redakcji wPolityce.pl - najlepiej oddają charakter jego przemówienia.

1. „To miejsce [Wieluń] nie jest symbolem bohaterstwa. Ono jest symbolem bestialstwa, niemieckiego bestialstwa”.

2. „Zbombardowanie śpiącego miasta, to nie jest wojna, to jest barbarzyństwo i bandytyzm”.

3. „Mieszkali tutaj wówczas Ukraińcy, Żydzi, Białorusini, Tatarzy i oczywiście my Polacy, ale wszyscy razem byliśmy obywatelami Rzeczypospolitej - polskiego państwa, których Niemcy postanowili zniszczyć”.

4. „Trzeba sprawy nazwać po imieniu. Nikt nie był tak traktowany przez Niemców w czasie II wojny światowej, jak Żydzi, Romowie i Sinti i Słowianie. Nas niszczyli w sposób bezwzględny”.

5. „Trzeba wiedzieć i pamiętać, kto był ofiarą, a kto mordercą, kto był ofiarą, a kto był agresorem i nie wolno dopuścić do tego, by ta elementarna prawda była zamazywana przez czas, poprzez machinacje różnego rodzaju historyków lub pseudohistoryków”.

6. „Potrzebne jest przebaczenie, bo ono kładzie grunt pod dobre stosunki sąsiedzkie i pod to, co daje możliwości budowy, a nie burzenia. I potrzebne jest w związku z tym zadośćuczynienie”.

7. „Musimy budować silne państwo. To silne państwo możemy budować przede wszystkim właśnie siłą młodych. Ucząc ich, wpajając im patriotyczne wartości. Mówiąc im o prawdziwej polskiej historii i przekazując im tego ducha, który pozwalał nam jako narodowi przetrwać najtrudniejsze momenty”.

8. „Jeżeli ktoś historię fałszuje, to nie jest historykiem, jest pseudohistorykiem, bo zaprzecza pięknej idei naukowej, jaką jest nauka historii”.

9. „Za Wieluń nikt nie został ukarany. (…) Byli tacy, którzy przeżyli wojnę i później spokojnie aż do zwykłej, naturalnej śmierci mieszkali sobie”.

10. „Ta wojna była także lekcją dla świata, do czego prowadzi nienawiść, buta, nieokiełznane w żaden sposób okrucieństwo”.
Gah

Pilnuj Polski
wPolityce

Wersja do druku

Lubomir - 05.09.17 15:43
Sprawa odszkodowań od Niemców, może okazać się finansową kopalnią złota dla polskich i światowych specjalistów od prawa. Wielkie doświadcznie mają na tym polu prawnicy amerykańscy i izraelscy. Warto byłoby sięgnąć do tych doświadczeń.

warszawiacy - 03.09.17 22:06
Mozna powiedziec przebaczamy,ale nie mozna zapomniec i musimy pamietac o prawdzie i doznanych krzywdach w czasach okupacji i II wojnie swiatowej.Nadal czekamy na wyplacenie odszkodowania przez agresora.

Lubomir - 01.09.17 16:36
Przemówienie godne największych rzymskich myślicieli i oratorów. Skoro Kraków nazywany jest Rzymem Pólnocy, to wybitnych krakowian z pewnością można nazwać rzymianami Północy.

Wszystkich komentarzy: (3)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

17 Kwietnia 1848 roku
Pod wpływem wydarzeń Wiosny Ludów rząd austriacki uwłaszczył chłopów w Galicji


17 Kwietnia 1961 roku
Nieudana akcja kubańskich emigrantów, obalenia dyktatury Fidela Castro.


Zobacz więcej