Niedziela 21 Października 2018r. - 294 dz. roku,  Imieniny: Celiny, Janusza

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 11.09.17 - 18:20     Czytano: [476]

WTC

16 lat temu, 11 września 2001 roku, doszło do największego w dziejach zamachu terrorystycznego. Członkowie Al-Kaidy porwali cztery samoloty pasażerskie, z których dwa uderzyły w budynki World Trade Center na Manhattanie w Nowym Jorku, a jeden spadł na gmach Pentagonu w Arlington w stanie Wirginia.

Czwarta maszyna, która prawdopodobnie miała trafić w Biały Dom, rozbiła się w Pensylwanii dzięki akcji pasażerów, którzy podjęli walkę z porywaczami.
Runęły dwie wieże WTC, zawaliło się skrzydło Pentagonu. Zginęło niemal trzy tysiące osób, wśród nich sześcioro Polaków, a tysiące ludzi zostało rannych.

W akcji ratunkowej uczestniczyły setki osób, głównie policjantów i strażaków. Ponad 300 z nich zginęło pod gruzami.
Do dziś nie zidentyfikowano 40 procent zabitych w zamachu. Na początku sierpnia amerykańskie władze poinformowały o identyfikacji 1641. ofiary terrorystów. Badania są trudne i żmudne. Z tak zwanej strefy zero pobrano blisko 22 tysiące próbek.

Natychmiast po tragedii ówczesny prezydent George W. Bush ogłosił wojnę z terroryzmem, a przywódca Al-Kaidy Osama bin Laden stał się najbardziej poszukiwanym terrorystą na świecie. Siły międzynarodowej koalicji obaliły reżim talibów w Afganistanie, gdzie ukrywał się bin Laden, oraz przeprowadziły inwazję na Irak.
Dziesięć lat po ataku na WTC, w maju 2011 roku, bin Laden został zabity przez amerykańskie oddziały specjalne w Pakistanie.

Od zamachu minęło już 16 lat, jednak ciągle rośnie liczba jego ofiar – umierają ludzie, którzy przebywali w pobliżu Światowego Centrum Handlu.

Ponad 9 tysięcy strażaków i policjantów zagrożonych jest rakiem i cierpi na dolegliwości związane z drogami oddechowymi. Opary ze zgliszcz WTC spowodowały u ponad 33 tysięcy nowojorczyków alergie i trudne do zdiagnozowania choroby skóry. Wśród tych, którzy pracowali przy odgruzowywaniu strefy zero, przybywa chorych na raka mózgu.
wkr/TVP info/Polskie Radio

Wehikuł czasu
wPolityce

Wersja do druku

Lubomir - 12.09.17 12:02
Jeżeli faktycznie niemiecki wywiad wiedział o przygotowaniach zamachu na Światowe Centrum Handlowe w Nowym Jorku, to jasne staje się natychmiastowe wysunięcie się Frankfurtu nad Menem na następcę Nowego Jorku i nowej niemieckiej marki - euro, na pozycję najważniejszej waluty świata.

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

21 Października 1969 roku
Zmarł Wacław Sierpiński, polski matematyk (ur. 1882)


21 Października 2007 roku
Odbyły się przedterminowe wybory parlamentarne, które wygrała Platforma Obywatelska


Zobacz więcej