Niedziela 20 Stycznia 2019r. - 20 dz. roku,  Imieniny: Fabioli, Miły, Sebastiana

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 11.09.17 - 18:20     Czytano: [519]

WTC

16 lat temu, 11 września 2001 roku, doszło do największego w dziejach zamachu terrorystycznego. Członkowie Al-Kaidy porwali cztery samoloty pasażerskie, z których dwa uderzyły w budynki World Trade Center na Manhattanie w Nowym Jorku, a jeden spadł na gmach Pentagonu w Arlington w stanie Wirginia.

Czwarta maszyna, która prawdopodobnie miała trafić w Biały Dom, rozbiła się w Pensylwanii dzięki akcji pasażerów, którzy podjęli walkę z porywaczami.
Runęły dwie wieże WTC, zawaliło się skrzydło Pentagonu. Zginęło niemal trzy tysiące osób, wśród nich sześcioro Polaków, a tysiące ludzi zostało rannych.

W akcji ratunkowej uczestniczyły setki osób, głównie policjantów i strażaków. Ponad 300 z nich zginęło pod gruzami.
Do dziś nie zidentyfikowano 40 procent zabitych w zamachu. Na początku sierpnia amerykańskie władze poinformowały o identyfikacji 1641. ofiary terrorystów. Badania są trudne i żmudne. Z tak zwanej strefy zero pobrano blisko 22 tysiące próbek.

Natychmiast po tragedii ówczesny prezydent George W. Bush ogłosił wojnę z terroryzmem, a przywódca Al-Kaidy Osama bin Laden stał się najbardziej poszukiwanym terrorystą na świecie. Siły międzynarodowej koalicji obaliły reżim talibów w Afganistanie, gdzie ukrywał się bin Laden, oraz przeprowadziły inwazję na Irak.
Dziesięć lat po ataku na WTC, w maju 2011 roku, bin Laden został zabity przez amerykańskie oddziały specjalne w Pakistanie.

Od zamachu minęło już 16 lat, jednak ciągle rośnie liczba jego ofiar – umierają ludzie, którzy przebywali w pobliżu Światowego Centrum Handlu.

Ponad 9 tysięcy strażaków i policjantów zagrożonych jest rakiem i cierpi na dolegliwości związane z drogami oddechowymi. Opary ze zgliszcz WTC spowodowały u ponad 33 tysięcy nowojorczyków alergie i trudne do zdiagnozowania choroby skóry. Wśród tych, którzy pracowali przy odgruzowywaniu strefy zero, przybywa chorych na raka mózgu.
wkr/TVP info/Polskie Radio

Wehikuł czasu
wPolityce

Wersja do druku

Lubomir - 12.09.17 12:02
Jeżeli faktycznie niemiecki wywiad wiedział o przygotowaniach zamachu na Światowe Centrum Handlowe w Nowym Jorku, to jasne staje się natychmiastowe wysunięcie się Frankfurtu nad Menem na następcę Nowego Jorku i nowej niemieckiej marki - euro, na pozycję najważniejszej waluty świata.

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

20 Stycznia 1320 roku
Władysław I Łokietek został koronowany w katedrze na Wawelu na króla Polski.


20 Stycznia 1826 roku
Zmarł Stanisław Staszic, wybitny przedstawiciel polskiego oświecenia (ur. 1755)


Zobacz więcej