Poniedziałek 23 Lipca 2018r. - 204 dz. roku,  Imieniny: Sławy, Sławosza, Żelisławy

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 08.10.17 - 16:21     Czytano: [388]

Dział: Oko Cyklopa

PROCHY I RURY…(7)OKO CYKLOPA

Sławomir M. KozakAniutkowi poświęcam…

Saidow, Surikow, muzułmańskie inklinacje do powstań i handel narkotykami

Wybiórczość Dunlopa w korzystaniu przezeń z artykułu Jasieniewa najbardziej rzuca się w oczy w przypadku jego niepowodzenia w identyfikacji Mehmeta („Turek, niegdyś doradca islamskiego premiera Turcji, [Necmettina] Erbakana").67 Jasieniew identyfikuje Mehmeta, łącząc go nie tylko z Erbakanem, ale i z CIA, wywiadem saudyjskim i Al-Qaida:

W roku 2003 turecki obywatel Mehmet, który naprawdę nazywa się Rusłan Saidow, przekonał prezydenta Republiki Czeczenii, Ahmeda Kadyrowa, że może być użyteczny w jego polityce „narodowego pojednania". Saidow wziął udział w zorganizowaniu wizyty Kadyrowa w Arabii Saudyjskiej, gdzie Kadyrow zawarł umowę z szefem saudyjskich służb specjalnych, księciem Naifem Ibn Abdel-Azizem, że arabscy bojownicy dowodzeni przez podpułkownika Aziza ben Saida ben Ali al Hamdiego (alias Abu al Walid al-Hamadi), podkomendnego księcia Naifa, zostaną usunięci z Czeczenii do maja 2004 roku. Umowa stwierdzała, że Kadyrow gwarantuje bezpieczne przejście dla Abu al-Walida. Grając na dwa fronty z zamiarem usatysfakcjonowania obu stron, Saidow (przypuszczalnie do spółki z samym Abu al-Walidem) przekazał tę informację CIA. CIA najwyraźniej obawiała się, że po opuszcze¬niu Czeczenii arabscy bojownicy pojawią się w Iraku i przyłączą do terrorystycznej grupy Jordańczyka Abu Musab al-Zarkawiego będącej jedną z części składowych sieci Al-Qaidy.

Starając się temu zapobiec i chcąc zdyskredytować Kadyrowa w oczach księcia Naifa, CIA dała Saidowowi „zadanie". 13 kwietnia w Czeczenii w rejonie w Nozhai-Yur rosyjskie oddzia¬ły zabiły Abu al-Walida (lub utrzymywały, że tego dokonały). Saidow zapłacił 300 000 dolarów tym, którzy przeprowadzili tę operację. Ich szefowie w Moskwie otrzymali 500 000 dolarów. Nie znana jest suma, jaką CIA zapłaciła Saidowowi.

Jasieniew opisuje Saidowa jako handlarza, zarówno narkotyków, jak i broni, zaangażowanego w dostawy rosyjskiej broni dla wspieranych przez Arabię Saudyjską jemeńskich secesjonistów w Adenie. Było to w czasie, kiedy Rosja oficjalnie zaprzestała dostaw do tego niegdyś marksistowskiego kraju, wspierając dla odmiany jedność Jemenu:68

W maju-czerwcu 1994 roku Saidow zorganizował razem z Usmanem Ima-jewem i Choż Ahmedem Nuchajewem, przy zgodzie Pawia Graczowa i Dżochara Dudajewa, dwadzieścia dwa loty, przesyłając broń i amunicję poprzez czeczeński port lotniczy Sheik Monsur do portu lotniczego w Adenie w Jemenie.69

Wiosną 1995 roku Saidow zaczął współpracować ze stowarzyszeniem zorganizowanym pod wodzą Władimira Filina i Aleksieja Lichwincewa [patrz niżej] w celu uregulowania handlu [narkotykami] przez port w Noworosyjsku.
Saidow jest opisywany przez Jasieniewa jako posiadający dobre stosunki nie tylko z CIA, ale również z tureckimi islamistami i Aymanem al-Zawahirim, partnerem bin Ladena w Al-Qaidzie:70

Od sierpnia 1995 roku Saidow rezyduje w Turcji. W grudniu 1995 roku opublikował w języku tureckim ekstremistyczną książkę The Muslims of the Caucosus in the 19th century: Ge-nocide by Russio (Koukozcy muzułmanie w XIX wieku - zagłado przez Rosję). Przywódca Partii Dobrobytu i przyszły premier Turcji Necmettin Erbakan napisał dobrą recenzję tej książki. W lipcu 1996 roku Saidow stał się jego doradcą.71

W grudniu 1996 roku Ayman al-Zawahiri został aresztowany w Dagestanie za nielegalne przekroczenie granicy.72 Posiadał fałszywy sudański paszport. Po aresztowaniu go Saidow udał się do Machaczkały [stolicy Dagestanu], gdzie zorganizował petycję do władz popierającą Zawahiriego. Petycję podpisało dwudziestu sześciu muzułmańskich duchownych oraz deputowany do Rosyj¬skiej Dumy Państwowej Nadirszach Chaczilajew.73 Saidowowi udało się uzyskać wyrok sądowy skazujący Zawahiriego na sześć miesięcy więzienia, które Zawahiri odsiedział w areszcie...

Od połowy lat 1990. Saidow pozostawał w stałych stosunkach z saudyjskim biznesmenem Adnanem Chashoggim, księciem Turki al-Faisalem (ówczesnym szefem saudyjskich tajnych służb, a obecnie ambasadorem saudyjskim w Wielkiej Brytanii) i księciem Naifem.74

Jasieniew wyjaśnia ponadto, że Sidow nie był zwolennikiem Putina, ale muzułmańskim działaczem, który z pasją przeciwstawiał się Rosji, a Putinowi w szczególności:

We wrześniu 2003 roku Saidow uczestniczył w kongresie ekstremistycznej organizacji Hizb ut-Tahrir al-lslami w Jordanii, gdzie oświadczył, że Hizb ut-Tahrir al-lslami jest organizacją aktywnie działającą w podziemiu w całej Rosji, Środkowej Azji i na Krymie...75

8 grudnia 2004 roku Saidow zwrócił się do muzułmańskiej młodzieży w Moskwie w następującymi słowami: „Po Ukrainie pomarańczowa rewolucja czeka Rosję". „Nasi liberałowie powiadają, że w roku 2008 sytuacja w Moskwie będzie taka jak obecnie w Kijowie". „Jednak wszystko będzie inaczej i nie w roku 2008, ale wcześniej". „Amirowie i mudżahedini sprawią wkrótce, że Kreml zatrzęsie się ze zgrozy". W roku 2005 „rzucą do piekieł sługę szatana", to znaczy prezydenta Putina, który rzekomo „jest poszukiwany przez Międzynarodowy Trybunał w Hadze".

Ten sam cel wyzwolenia muzułmanów został przypisany przez Jasieniewa organizatorowi spotkania we Francji, Antonowi Surikowowi:

13 grudnia 2004 roku w Adygei Surikow spotkał się z gru¬pą wyznawców sufi i oświadczył: „W przeszłości byliśmy przeciwko ahl-ad-dalala (tym, którzy pobłądzili) z ich arabskimi pieniędzmi. Zwykliśmy mówić, że nie należy odseparowywać się od Rosji, ale teraz Rosja znalazła się na krawędzi upadku i chaosu, więc oddzielimy się [od Rosji] razem ze wszystkimi muzułmanami z Kaukazu. Na historycznie naszych ziemiach, od Psou i Morza Czarnego po Labę i Kubań zostanie stworzone nowe państwo".

(Przypisywany tu Surikowowi cel rozbicia Rosji jest tym samym, który we wcześniejszych tekstach, których współautorem był Surikow, przypisywany jest przez rosyjskich „radykałów" Stanom Zjednoczonym: „Radykałowie uważają, że Stany Zjednoczone wykorzystują tureckie i muzułmańskie elementy... Od Azerbejdżanu poczynając, radykałowie przewidują strategiczną penetrację, która nieodwołalnie rozbije Federację. Wpływ Stanów Zjednoczonych będzie ukierunkowany na byłe środkowo-azjatyckie republiki Związku Radzieckiego, na Czeczenię i inne północno-kaukaskie autonomiczne republiki muzułmańskie Tatarstan i Baszkorstan. W rezultacie zwartość terytorialna Rosji zostanie nieodwracalnie przekreślona").76

Jasieniew utrzymuje również, że latem 2004 roku meta-grupa rozpoczęła realizowanie przedsięwzięcia w Bliskowoł-żańskim Rejonie Federalnym, którego celem było wyszkolenie kadr dla wołżańsko-uralskiej sekcji międzynarodowej ekstremistycznej organizacji Hizb ut-Tahrir, której działalność została zakazana przez Sąd Najwyższy Rosyjskiej Federacji w roku 2003. Przedsięwzięcie to jest finansowane przez prywatne filantropijne fundacje z Emiratów Arabskich i Arabii Saudyjskiej.

W tym kontekście możemy poddać w wątpliwość założe¬nie Dunlopa, że zaaranżowane przez Surikowa spotkanie w roku 1999 na południu Francji było zwołane w celu promowanie zamiarów „rodziny" Jelcyna. Z opisu Jasieniewa wynika, że bardziej prawdopodobne jest, iż miało ono służyć wojującemu islamowi i handlowi narkotykami.

Portrety Saidowa i związki Surikowa z al-Zawahirim, Er-bakanem i Hizb ut-Tahrir potwierdzają opinię hinduskiego analityka B. Ramana i innych mówiącą, że skupiając się wy-łącznie na Al-Qaidzie w badaniu islamskiego dżihadizmu Amerykanie popełniają błąd.77 Pełny zakres islamskiego dżihadizmu jest znacznie bardziej złożony.
We wnioskach wrócę do możliwości, że rząd Stanów Zjednoczonych może mieć wspólne cele z Hizb ut-Tahrir i metagrupą w Rosji, nawet gdy zwalcza islamski terroryzm w wydaniu Al-Qaidy na Środkowym Wschodzie i Zachodzie.


PRZYPISY

67. John B. Dunlop, „«Storm in Moscow»”..., str. 42. Ważny i okrojony przez Dunlopa opis Mehmeta zawiera dziwny i nie związany z tematem cytat: „W sprawie Erbakana patrz Shireen T. Hunter, Islam in Russia, str. 365”. Ale nie ma potrzeby identyfikowania Erbakana, a Hunter milczy na temat Mehmeta.

68. Patrz na przykład Mohamed H. Heikal, Daily Yomiuri, 8 sierpnia 1994.

69. Książka Surikowa, Crime in Russia (str. 33) potwierdza, że „czeczeński transport uzbrojenia do portu lotniczego w Adenie był realizowany nawet w czasie wojny domowej w Jemenie w roku 1994”.

70. Independent (Londyn), 5 sierpnia 2005.

71. Milli Gorus, główna organizacja Turków w Niemczech ma podobno wśród swoich celów „obalenie laickiego systemu rządów w Turcji i ustanowienie islamskiego państwa i ustroju społecznego... Były turecki premier Nec-mettin Erbakan, którego partia Refah została zakazana przez turecki Sąd Konstytucyjny w styczniu 1998 roku za «działalność skierowaną przeciwko świeckiemu reżymowi kraju», jest wciąż niekwestionowanym przywódcą Milli Gòrii!}, mimo iż jej prezesem jest jego bratanek Mehmet Sabri Erbakan”. Patrz Lorenzo Vidino, „The Muslim Brotherhoods Conquest of Europe” („Podbój Europy przez Bractwo Muzułmańskie”), Middle East Quarterly, zima 2005, http://www.meforum.org/article/687.

72. Proszę porównać z Independentem (Londyn), 5 sierpnia 2005.

73. 20 stycznia 2002 roku „władze Dagestanu oświadczyły, że aresztowały Nadirszacha Chaczilajewa, przywódcę mniejszości narodowej Laków Dagestanu i byłego deputowanego do Dumy Państwowej, pod zarzutem organizowania zamachu w Machaczkale na ministra spraw wewnętrznych. Chaczilajew, który przewodniczył kiedyś Unii Muzułmanów Rosji i był również przedstawiany jako jeden z najpotężniejszych bosów mafii dagestańskiej, został zatrzymany podczas weekendu”. Jamestown Foundation, Monitor, 21 stycznia 2002, http://jamestown.org/publications_details.php7volume_id=25&issue_id=2179&article_id=19084). Proszę porównać z książką Shireen T. Hunter, Islam in Russia, str. 264-265.

74. Jurij Jasieniew, „Rosję czeka...

75. „Rosja jest również zaniepokojona działalnością HT [Hizb ut-Tahrir al-lslami], ponieważ obawia się, że ten ruch przeniknie do muzułmańskich regionów Rosji. Rosyjskie służby specjalne współpracują obecnie ściśle z państwami Środkowej Azji w zwalczaniu HT”, Ahmed Rashid, Jihad: The Rise of Militant Islam in Central Asia (Dzihad - powstanie wojującego islamu w Środkowej Azji), Yale University Press, New Haven, 2002, str. 132. Proszę porów¬nać z oświadczeniem Surikowa na temat sufitów, patrz niżej.

76. Graeme Herd, Ene Ròngelep, Anton Surikow, Crisis for Estonia? Russia, Estonia and a Post-Chechen Cold War (Kryzys w Estonii? - Rosja, Estonia ipostczeczeńska zimna wojna), Brasseys for the Centre for Defence Studies, Londyn, 1994, str. 29, 33.

77. Proszę porównać z B. Raman, ..Istanbul: The enemy within” („Istambuł - nieprzyjaciel wewnątrz”), AsiaTimes,22/11/2003,http://www.atimes.com/atimes/Middle_East/EK22Ak01.html. Raman ukazuje w tym opisie bezpośrednie związki między tureckimi terrorystami (byłymi uczniami Erbakana) i takimi grupami, jak Lashkar-e-Toiba, sponsorowanymi przez pakistański wywiad ISI.


CDN

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

23 Lipca 1842 roku
Urodził się Henryk Jordan, polski lekarz, pionier wychowania fizycznego w Polsce (zm. 1907)


23 Lipca 1951 roku
Zmarł Adam Stefan Sapieha, książę, arcybiskup, metropolita krakowski, kardynał (ur. 1867)


Zobacz więcej