Piątek 19 Października 2018r. - 292 dz. roku,  Imieniny: Michała, Piotra

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 06.11.17 - 12:44     Czytano: [329]

Franciszek Kowalski


Polski poeta

W ostatnim tygodniu października, obchodzony jest Dzień Polskiej Poezji. Towarzystwo Historyczne Renesans ze Skarżyska- Kamiennej, urządziło wieczorek literacki, poświęcony zapomnianym już polskim poetom. Wśród nich był Franciszek Kowalski. Warto jest zatem przypomnieć jego życiorys.

Franciszek Kowalski urodził się dnia 21 marca 1799 roku, w Pawołoczy. Zmarł on dnia 10 października 1862 roku w Kijowie. Zasłynął on w historii Polski jako pamiętnikarz, poeta, pedagog oraz tłumacz.

Pierwsze nauki


Początkowo edukację swą pobierał w Liceum Krzemienieckim. Właśnie wtedy w czasach szkolnych zajął się przekładami dzieł Moliera. W roku 1824, wyprowadził się do Warszawy, gdzie żył jako guwerner. W dwa lata później, został nauczycielem języka i literatury polskiej w szkole wojewódzkiej w Szczebrzeszynie.

Patriota i powstaniec

W okresie zrywu listopadowego rozpętanego roku 1830, Kowalski wstąpił do 16 Pułku Piechoty. Z czasem przeniósł się do Legii Litewsko- Wołyńskiej, tuż po jej utworzeniu. W okresie powstańczych walk oblężniczych w Zamościu, był podporucznikiem i zarazem dowódcą plutonu w szwadronie kpt Michała Gołębiowskiego. Po poddaniu się zamojskiej twierdzy, przebywał do września 1832 roku, w niewoli w Kamieńcu Podolskim.

Na wolność

Po uwolnieniu przeniósł się do Galicji, gdzie pracował jako guwerner. W 1849 roku, został archiwistą w Tulczynie w majątku rodu Potockich. W 1861 roku, przeniósł się do Czerniatyna leżącego koło Baru..Rok później, wyjechał na kurację do Kijowa, gdzie zmarł podobno na atak serca. W jego zbiorach literackich znamy takie utwory jak „Tam na błoniu błyszczy kwiecie” oraz „Maliniak”.

Ewa Michałowska - Walkiewicz

 Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

19 Października 1817 roku
W Szwajcarii odbył się pogrzeb zmarłego 4 dni wcześniej gen. Tadeusza Kościuszki.


19 Października 1813 roku
Zginął książę Józef Poniatowski w bitwie pod Lipskiem. Polski generał dywizji, marszałek Francji (ur. 1763)


Zobacz więcej