Sobota 20 Kwietnia 2024r. - 110 dz. roku,  Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 10.11.17 - 16:41     Czytano: [650]

Narodowe Święto Niepodległości


Obchody narodowe w dniu 11 listopada



Narodowe Święto Niepodległości, my Polacy obchodzimy w dniu 11 listopada. Tego dnia w szczególny sposób celebrujemy, odzyskanie przez Polskę wolności i suwerenności.

Po 123 latach zaborów


W 1918 roku, po 123 latach zaborów i naszego niebytu na mapach politycznych świata, Polacy z dumą fetowali niepodległość. Święto Niepodległości, zostało wpisane w naszą historię w 1937 roku. Jednak już dwa lata później, kiedy to wybuchła II wojna światowa, było ono w jedyne sercach naszych patriotów. Święto to, przywrócono z chwilą upadku w Polsce komunizmu, co datuje się na rok 1989.

Nasza Niepodległość

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości, było procesem długotrwałym. Nasza Polska Niepodległość, ściśle zależy od momentu zakończenia 1 wojny światowej i zawarciu rozejmu militarnego w Compiegne w dniu 11 listopada 1918 roku, co pieczętuje ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej, jak nam wiadomo, przybył do Warszawy z więzienia w twierdzy w Magdeburgu, Józef Piłsudski ze swoim adiutantem Kazimierzem Sosnkowskim. Z tego też powodu kraj nasz ogarnęła wielka euforia, a Rada Regencyjna przekazała Piłsudskiemu władzę.

Upragniona Wolność


Po 123 latach naszej polskiej poniewierki, my Polacy mieliśmy Własne Państwo! W latach 1919–1936, rocznice odzyskania niepodległości fetowano w sposób wojskowy. W 1919 roku, nie było sprzyjającej sytuacji, szczególnie na Górnym Śląsku, by uczcić dzień odzyskania niepodległości, ponieważ trwały jeszcze regularne zmagania wojenne o granice Rzeczypospolitej.

Po zwycięstwie nad bolszewikami

Pierwszy raz w sposób szczególnie patriotyczny, upamiętniono odzyskanie niepodległości, w dniu 14 listopada 1920 roku. Tego dnia, uhonorowano Józefa Piłsudskiego jako zwycięskiego Wodza Naczelnego w wojnie polsko-bolszewickiej, wręczając mu marszałkowski buzdygan. W 1928 roku, plac Saski w stolicy naszego kraju, nazwano placem marszałka Piłsudskiego.

Okres II wojny światowej

Organizatorzy przygotowywanych obchodów rocznicy 11 listopada w czasie II wojny światowej, byli narażeni na represje. Jednak mimo tego, pamięć o Święcie Niepodległości starano się za wszelką cenę podsycać. Na murach i ogrodzeniach, regularnie pojawiały się napisy takie jak „Polska żyje”, i „Jeszcze Polska nie zginęła”. Od 1942 roku, w miejscach tych pojawił się znak Polski Walczącej, którego twórczynią była Anna Smoleńska.


Ewa Michałowska – Walkiewicz

 



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

20 Kwietnia 1873 roku
Urodził sie Wojciech Korfanty, polityk, działacz ruchu narodowościowego na Śląsku (zm. 1939)


20 Kwietnia 1946 roku
Odział KWP pod dowództwem kpt J. Rogulki ps. "Grot" odbił 57 więźniów w Radomsku


Zobacz więcej