Czwartek 18 Stycznia 2018r. - 18 dz. roku,  Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 10.11.17 - 16:41     Czytano: [267]

Narodowe Święto Niepodległości


Obchody narodowe w dniu 11 listopadaNarodowe Święto Niepodległości, my Polacy obchodzimy w dniu 11 listopada. Tego dnia w szczególny sposób celebrujemy, odzyskanie przez Polskę wolności i suwerenności.

Po 123 latach zaborów


W 1918 roku, po 123 latach zaborów i naszego niebytu na mapach politycznych świata, Polacy z dumą fetowali niepodległość. Święto Niepodległości, zostało wpisane w naszą historię w 1937 roku. Jednak już dwa lata później, kiedy to wybuchła II wojna światowa, było ono w jedyne sercach naszych patriotów. Święto to, przywrócono z chwilą upadku w Polsce komunizmu, co datuje się na rok 1989.

Nasza Niepodległość

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości, było procesem długotrwałym. Nasza Polska Niepodległość, ściśle zależy od momentu zakończenia 1 wojny światowej i zawarciu rozejmu militarnego w Compiegne w dniu 11 listopada 1918 roku, co pieczętuje ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej, jak nam wiadomo, przybył do Warszawy z więzienia w twierdzy w Magdeburgu, Józef Piłsudski ze swoim adiutantem Kazimierzem Sosnkowskim. Z tego też powodu kraj nasz ogarnęła wielka euforia, a Rada Regencyjna przekazała Piłsudskiemu władzę.

Upragniona Wolność


Po 123 latach naszej polskiej poniewierki, my Polacy mieliśmy Własne Państwo! W latach 1919–1936, rocznice odzyskania niepodległości fetowano w sposób wojskowy. W 1919 roku, nie było sprzyjającej sytuacji, szczególnie na Górnym Śląsku, by uczcić dzień odzyskania niepodległości, ponieważ trwały jeszcze regularne zmagania wojenne o granice Rzeczypospolitej.

Po zwycięstwie nad bolszewikami

Pierwszy raz w sposób szczególnie patriotyczny, upamiętniono odzyskanie niepodległości, w dniu 14 listopada 1920 roku. Tego dnia, uhonorowano Józefa Piłsudskiego jako zwycięskiego Wodza Naczelnego w wojnie polsko-bolszewickiej, wręczając mu marszałkowski buzdygan. W 1928 roku, plac Saski w stolicy naszego kraju, nazwano placem marszałka Piłsudskiego.

Okres II wojny światowej

Organizatorzy przygotowywanych obchodów rocznicy 11 listopada w czasie II wojny światowej, byli narażeni na represje. Jednak mimo tego, pamięć o Święcie Niepodległości starano się za wszelką cenę podsycać. Na murach i ogrodzeniach, regularnie pojawiały się napisy takie jak „Polska żyje”, i „Jeszcze Polska nie zginęła”. Od 1942 roku, w miejscach tych pojawił się znak Polski Walczącej, którego twórczynią była Anna Smoleńska.


Ewa Michałowska – Walkiewicz

 Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

18 Stycznia 1654 roku
Ugoda perejasławska, została zawarta pomiędzy Rosją a Kozakami podczas powstania Chmielnickiego


18 Stycznia 2006 roku
Zmarł Jan Twardowski, polski ksiądz, poeta katolicki (ur. 1915)


Zobacz więcej