Poniedziałek 22 Października 2018r. - 295 dz. roku,  Imieniny: Haliszki, Lody

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 19.11.17 - 21:51     Czytano: [713]

Polska Italia


Autor, na co wyraźnie wskazuje tytuł, prezentuje w swej benedyktyńskiej, acz czytelnie przedstawionej pracy związki Polaków z Włochami, czyniąc to w sposób, jakiego dotąd nie podjął się chyba nikt inny.
Jest to uporządkowany zbiór wiedzy, ujęty w formie haseł, z rzetelnymi, często wnikliwymi opisami alfabetycznie przedstawionych miast i regionów włoskich, które w różny sposób odcisnęły swe piętno na wielu mniej lub bardziej znanych Polakach, bądź też same do dziś przechowują, skumulowane na przestrzeni wieków, ślady oddziaływań naszych Rodaków. Leksykon ukazuje piękno i burzliwe dzieje obu państw, ale też ogrom wiedzy, odkryć, miłosnych uniesień, twórczej pracy i aktów żołnierskiej odwagi utrwalanych przez stulecia w relacjach polsko-włoskich.

Tytuł: Polska Italia
Autor: Marian Kałuski
Rok wydania: 2017
Wydanie: język polski
Oprawa: twarda
Ilość stron: 288
Rozmiar: A4
Fragment książki:

"Przyjęcie chrześcijaństwa rzymskiego przez Polskę zapoczątkowało powiązania Rzymu, a następnie całej Italii z historią naszego kraju i narodu polskiego. Włochy stały się widownią wielu wydarzeń ściśle związanych z naszą historią i kulturą. Sam Rzym stał się jak gdyby naszą drugą matką.

Przez Rzym weszliśmy do rodziny narodów chrześcijańskiej Europy, a nasz kraj miał odtąd rozwijać się w ramach kultury zachodniej. Od tej pory i aż do upadku Polski w 1795 nie tylko polskie życie religijne, ale także polityczne i kulturalne było związane ze Stolicą Apostolską, mającą swoją siedzibę w Rzymie i w ogóle z całą Italią (Włochami). Profesor Roman Pollak napisał, że: Do schyłku XVII w. żadna z kultur europejskich związanych z Polską – nie wyłączając naszych najbliższych sąsiadów – nie może równać się z kulturą włoską pod względem skali stosunków wzajemnych, ich ciągłości i długotrwałości."

"Na dworze królewskim za Wazów był bardzo modny język włoski. A znało go tysiące Polaków, szczególnie ci, którzy studiowali na uniwersytetach włoskich. Stąd wśród starodruków (książek sprzed 1800 roku) w naszych największych bibliotekach państwowych jak i biskupich oraz zakonnych jest tyle książek w języku włoskim.

Polaków do Włoch i Włochów zbliżała także powszechna znajomość do końca XVIII wieku łaciny, która była językiem ojczystym Rzymian i do końca XVIII w. językiem międzynarodowym. Do Polski przyszła ona wraz z chrześcijaństwem. Była nie tylko językiem Kościoła i duchownych, ale przez wieki również językiem nauki i pozostawała oficjalnym językiem urzędowym Rzeczypospolitej Obojga Narodów aż do 1795, powoli od XVI w. wspólnie z językiem polskim. Jednak i po 1795 język łaciński nie umarł w Polsce. Żyje i funkcjonuje nadal w języku polskim (i w wielu językach nowożytnych), tylko że dzisiaj niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego. Na przykład nazwy bardzo współczesnych urządzeń są pochodzenia łacińskiego: komputer od łac. computare (liczyć), telefax z greckiego telos (odległość) i łac. facere (robić), respirator od łac. respirare (oddychać). Czy młodzi ludzie pisząc C V, wiedzą, że skrót ten pochodzi z łaciny (curriculum vitae - przebieg życia, życiorys), czy "robiąc debet" zastanawiają się nad znaczeniem tego słowa (debere - być dłużnym), a mówiąc filia banku, czy uniwersytetu rozumieją znaczenie wyrazu filia (filia - córka)? (Internet: Język łaciński i kultura łacińska)."

"W XIX, a szczególnie w XX wieku, jak również i dzisiaj Polaków przyciągał i przyciąga do Włoch fakt, że poza Polską ziemia włoska, jak żadna inna obca ziemia jest wyjątkowo pełna pamiątek polskich i najbardziej związaną z historią Polski. W naszym hymnie śpiewamy: Z ziemi włoskiej do Polski, na tronie polskim zasiadała Włoszka – Bona Sforza, tysiące polskich pielgrzymów udaje się każdego roku do sanktuarium maryjnego (kaplica polska) i na cmentarz żołnierzy 2 Korpusu Polskiego w Loreto jak i na groby Polaków pod klasztorem Monte Cassino, który zdobyli żołnierze polscy w maju w 1944, a w latach 1978-2005 głową Państwa Watykańskiego i biskupem Rzymu był Polak – były arcybiskup metropolita krakowski Karol Wojtyła, który jako papież przyjął imię Jan Paweł II.

Poza Rzymem, gdzie Polak może się czuć tak jakby był w polskim mieście, miastami pełnymi pamiątek polskich i powiązań z Polską i Polakami są m.in. Florencja, Wenecja, Padwa, Bolonia, Neapol, Mediolan, Turyn, Genua, a w pokaźnym stopniu np. Bari, Bergamo, Ferrara, Livorno, Loreto, Mantua, Modena, Monte Cassino, Palermo, Piza, Reggio Emilia, Siena, Triest, Trydent, Werona. To duże miasta. Ale także w bardzo wielu małych miastach i miasteczkach na terenie całych Włoch można natrafić na różnego rodzaju pamiątki polskie czy powiązania polsko-włoskie. I o tym jest ta książka. Jak również o wszechstronnych powiązaniach polsko-włoskich."OFICYNA-AURORA

Wersja do druku

Lubomir - 20.11.17 13:05
Można tylko ubolewać, że w Polsce, w ojczyźnie tak licznych i wybitnych w przeszłości absolwentów uczelni w Bolonii, Padwie, Florencji i Rzymie, uczelni tak bardzo modnych i solidnych w epoce Odrodzenia, wciąż jest niewielkie zainteresowanie Italią. Czego by nie mówić - kolebką i twierdzą europejskiej cywilizacji. Niewiele z dorobku włoskich mistrzów można znaleźć w polskich bibliotekach. Modny ostatnio w Polsce tzw fundusz obywatelski, chętnie jest przekazywany na place zabaw, I, II i III wieku, jednak na zakup nowych książek wciąż brakuje środków. Wychowanie literackie, muzyczne i techniczne - przestało być ważne. Stawia się wyłącznie na fizkulturę, jak to mawiali o sporcie ideolodzy z 'Najbliższego Wschodu'. W końcu wracający z całodobowych sklepów alkoholowych, gdzieś muszą się wyżyć. Biblioteka przestała uchodzić za kuźnię umysłu, charakteru i wrażliwości. Uważam, że literatura typu 'Polska Italia' p. Mariana Kałuskiego, powinna znaleźć się w spisie polskich lektur szkolnych. Na to powinny się znaleźć środki!. Tu chodzi o ratowanie cywilizacyjnej przyszłości Polski i Europy!.

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

22 Października 1943 roku
Urodziła się Urszula Dudziak, polska wokalistka jazzowa.


22 Października 2009 roku
Zmarł Maciej Rybiński, publicysta, felietonista, pisarz i komentator polityczny, aresztowany w stanie wojennym (ur. 1945)


Zobacz więcej