Czwartek 28 Marca 2024r. - 88 dz. roku,  Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 19.11.17 - 23:08     Czytano: [524]

Muszyńska Szwarcówka


Urocze miejsce w południowej Polsce

Muszyna, której łacińska nazwa brzmi Mussina, to miasto położone w powiecie nowosądeckim. Miasto to, posiada status miejscowości uzdrowiskowej z licznymi rozlewniami leczniczych wód mineralnych. Jak nie trudno się domyśleć, są tutaj liczne pijalnie wód, sanatoria uzdrowiskowe i parki.

Dzieje miasta


Muszyna, była niegdyś własnością biskupstwa krakowskiego. Powstanie i rozwój tej miejscowości, związane są z jej graniczeniem z Doliną Popradu, właśnie tędy biegnie stary szlak handlowy zwany „węgierskim”. Pierwszą wzmiankę o tej osadzie spotykamy w akcie nadania z 1209 roku, w którym król węgierski Andrzej II, zezwala na pobieranie cła, nad rzeką Poprad koło Muszyny, proboszczowi Adolfowi ze spiskiej kapituły św. Marcina. W tym czasie osada należała do rodu Niegowickich, pieczętujących się herbem Półkozic.

„Szwarcówka"

Dom ten, został zbudowany w latach 1927/28 przez profesora, inżyniera leśnika Adama Schwarza i jego żonę Marię z Krajewskich. Oni to, zauroczyli się Muszyną, spędzając tu długie lata swojego życia. Dom ten, miał być rodzinnym schronieniem na wakacje. Zakupiono zatem parcelę gminną położoną po części na skraju tarasu zalewowego doliny Szczawnika, którą niegdyś pokrywały zarośla olszyny. Przy parceli biegła od północy droga prowadząca z miasta, poprzez długi most na Szczawniku. Budynek wzniesiono na głębokich fundamentach z częściowo odsłoniętą podmurówką. Dach jest dwuspadowy, z naczółkami, pokryty czerwoną dachówką. Obok domu, od strony Mikowej, wzniesiono tu mały budynek z pustaków, tzw. drewutnię. Posesja w całości, została ogrodzona drewnianymi sztachetami, a wzdłuż nich posadzono graby, przycinane na piękny z czasem żywopłot. Przed domem od strony południowej był taras ziemny obrzeżony rabatami rezedy, bratków i róż. Pąsowa róża pięła się też na frontowej ścianie domu. Schodki z wazami nasturcji prowadziły z tarasu do obszernego ogrodu, w większości warzywnego; rosły też jabłonie, śliwy, słoneczniki. Tutaj właśnie mogliśmy wspomnieć dzieje naszego kraju w okresie międzywojennym jak też i z czasów II wojny światowej.

Odbywają się tutaj zloty dziennikarzy polskich, literatów jak też i towarzystw historycznych.


Ewa Michałowska – Walkiewicz

 



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

28 Marca 1940 roku
Został aresztowany przez Gestapo polski olimpijczyk Janusz Kusociński. Niemcy rozstrzelali go w Palmirach w dn. 21.06.1940r.


28 Marca 1933 roku
Rozwiązano Obóz Wielkiej Polski


Zobacz więcej