Sobota 6 Marca 2021r. - 65 dz. roku,  Imieniny: Jordana, Marcina, Róży

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 19.11.17 - 23:43     Czytano: [1179]

223. lata temu

powieszono przywódców TargowicyWiększość czołowych przywódców konfederacji targowickiej zostało skazanych na śmierć i powieszonych w czasie insurekcji kościuszkowskiej.

Wiersz anonimowego autora „Nagrobek Szymonowi Kossakowskiemu” ku przestrodze dedykuję dzisiejszym donosicielom na Polskę z PO, Nowoczesnej, PSLu i KODu:

Przechodniu! Wstrzymay twe modły, BOG ie za Prawych odbiera;
Jam Oyczyzny zdrayca podły - Jak kto żyie, tak umiera.
Straciłem życie i sławę, Niż pierwsze ostatnie wprzodu;
Sam sobie dałem Buławę, Stryczek był z Woli Narodu.
Śmierć mą nie głosiły Dzwony, Wyrok słuszny dni mych przerwą,
Jam tu został powieszony, I tu moje ginie ścierwo.


Kiedy w Wilnie powieszono hetmana wielkiego litewskiego Szymona Kossakowskiego, zaczęły bić dzwony kościoła Św. Kazimierza, a tłum wiwatował „Niech żyje Rzeczpospolita!”. Wkrótce całe miasto znało na pamięć wiersz anonimowego autora „Nagrobek Szymonowi Kossakowskiemu”. Wyrok wykonano publicznie 25 kwietnia 1794 na placu przed tamtejszym ratuszem.

223. lata temu w Warszawie powieszeni zostali z wyroku sądu kryminalnego przywódcy konfederacji targowickiej: biskup inflancki Józef Kazimierz Kossakowski, hetman wielki koronny Piotr Ożarowski, hetman polny litewski Józef Zabiełło oraz marszałek Rady Nieustającej Józef Ankwicz. Jedynie Marszałek uznał słuszność wyroku i jako jedyny zachowywał się godnie.

28 czerwca 1794 r. zginął w Warszawie biskup wileński Ignacy Jakub Massalski. Aresztowany na rozkaz Tadeusza Kościuszki został wywleczony z więzienia przez wzburzony tłum i powieszony bez sądu na konopnym lejcu. To samo spotkało wówczas byłego marszałka konfederacji targowickiej Antoniego Czetwertyńskiego, dyplomatę Karola Boscampa–Lasopolskiego, szambelana Stefana Grabowskiego, instygatora królewskiego Mateusza Roguskiego, instygatora sądów kryminalnych Józefa Majewskiego, oraz rosyjskiego szpiega Marcelego Piętkę.

Sąd Najwyższy Kryminalny skazał również nieobecnych, którzy uciekli z kraju - generała artylerii koronnej i marszałka konfederacji targowickiej Stanisława Szczęsnego Potockiego, hetmana wielkiego koronnego Franciszka Ksawerego Branickiego, hetmana polnego koronnego Seweryna Rzewuskiego, szambelana królewskiego Jerzego Wielhorskiego, posła podolskiego i komendanta Kamieńca Podolskiego Antoniego Polikarpa Złotnickiego, posła Racławskiego Adama Moszczeńskiego, posła wołyńskiego Jana Zagórskiego, oraz posła gnieźnieńskiego Jana Suchorzewskiego.

Otrzymali oni wyroki śmierci przez powieszenie, utratę wszystkich urzędów, wieczną infamię i konfiskatę majątków. Wyroki wykonano „In affigie” 29 września 1794 r., wieszając obrazy wymienionych zdrajców.

Dzisiaj totalna opozycja, która nie może pogodzić się z tym, że przegrała wybory i nie ma żadnego pomysłu na to, jak być konstruktywną opozycją oraz alternatyw wobec rządowych propozycji, próbuje doprowadzić do obalenia demokratycznie wybranego rządu przy pomocy instancji międzynarodowych. Nawiązuje w ten sposób do tradycji Targowicy, na tym polegał ten mechanizm w XVIII wieku - u mocarstw próbowano załatwiać wewnętrzne sprawy Polski. Opozycja robi to ze względów politycznych i tym samym pełni rolę pożytecznych idiotów, ponieważ jej działania są wykorzystywane przez te struktury w ramach UE, które chcą obecnie zaszkodzić Polsce.

Konfederacja targowicka - spisek magnacki zawiązany w nocy z 18 na 19 maja 1792 w Targowicy (w rzeczywistości 27 kwietnia 1792 w Petersburgu), w porozumieniu z carycą Rosji Katarzyną II. Zawarta pod hasłami obrony zagrożonej wolności przeciwko reformom Sejmu Czteroletniego i Konstytucji 3 maja, uznana za symbol zdrady narodowej. Targowica udała się ponieważ Polakom zabrakło odwagi i tylko przyglądali się bieżącym wydarzeniom upatrując w działaniach patriotów „prowokacji”. Czekali aż inni zrobią za nich to co należało do ich patriotycznego obowiązku. Obecnie mając na uwadze negatywną ocenę wystawioną przez wyborców za 8. lat rządów koalicji PO i PSL oraz akceptację przez Polaków programu PiS "Dobrej Zmiany" i ciążący na nas społeczny obowiązek dbania o dobro wspólne oraz szacunek dla Ojczyzny, za co w przeszłości płaciliśmy najwyższą cenę, wzywam totalną opozycję do zaprzestania szkodliwej działalności wobec własnego kraju. Uważam, że dalsze tolerowanie szkalowania naszej Ojczyzny, anarchizowanie, sianie zamętu i destrukcji jest niedopuszczalne i winno być traktowane przez państwo polskie z całą surowością.

MoherJ

Wersja do druku

Aaron Waxmann - 22.12.17 8:10
Trochę historii.
Odbywa się jakieś przyjęcie u carycy Katarzyny.
- Czy aresztowano już Bestużewa?
- Tak, Wasze Imperatorskie Wieliczestwo - odpowiedział prokurator, kniaź Trubeckoj. - Zbrodniarza już aresztowano, a zbrodni jeszcze się szuka.

Komentarz współczesny:
Dziś znamy zbrodnie, ale zbrodniarze przy okrągłym stole zawarli układ o nieagresji.

(C)Hamil-ton - 01.12.17 14:25
Targowiczanie duchowni, którzy doprowadzili do obalenia Konstytucji 3 Maja i przyczynili się do upadku Polski:

Prymas Michał J,Poniatowski
Biskup Ignacy Massalski
Biskup Wojciech Skarszewski
Biskup Jan Stefan Giedroyć
Biskup Antoni Onufry Okęcki
Biskup Adam T. Naruszewicz

Papież Pius VI Targowicę i rozbiory zatwierdził.
Cynicznie można powiedzieć, że kościół katolicki był od wieków w służbie narodu. Kościół to jednak nie tylko hierarchowie.
Nawet gdy kościołowi zawdzięczamy bardzo dużo, nawet gdy kościół towarzyszył Polakom w ciężkich czasach rozbiorowych, nie można zapomnieć o tym haniebnym udziale przedstawicieli kościoła w rozbiorach Polski.
Z tym przyczynieniem się do rozbioru to nie przesada?
Targowica była tylko pretekstem dla Rosjan, najazd szykowali i tak zwłaszcza odkąd mieli wolną rękę z racji Prus i dobry absolutystyczny klimat w zwalczaniu ruchów wolnościowych. Albo oni, albo byłoby coś innego.
A zdrajcy byli już wcześniej i bez tego, płatni agenci i rusofile różnego stopnia. Sama frakcja prorosyjska była silna, budowana w Polsce od wielu lat przez carskie służby i pozostająca na carskim jurgielcie.
W końcu i król Polski Stanisław August Poniatowski widząc beznadziejną sytuację również przystąpił do Targowicy (nałożnik carycy Katarzyny).
Można powiedzieć, że sprzedały nas rządzące elity, które widząc niechybny upadek Rzeczpospolitej przyłączyły się do Targowiczan.

Z kolei papież Grzegorz XVI potępił powstanie listopadowe (1830 r.).
Uznał je za część rewolucji europejskiej mającej na celu obalenie legalnej władzy - carskiej!
"Niech się Polaki modlą, czczą cara i wierzą..."
"Na pobitych Polaków pierwszy klątwę rzucę.
Niechaj wiara jak drzewo oliwkowe buja,
A lud pod jego cieniem żyje." (Słowacki, Kordian - Akt 2)

Czy te współczesne Platformiane i Nowoczesne elity powielają dzisiaj historyczną zdradę i powolny rozbiór Polski?
Wszystko na to wskazuje. Otoczenie podobne jak w XVIII wieku, z tą różnicą, że stroną atakującą są Niemcy pod wodzą prusaczki Anieli po krwi Kazimierczak. Portret carycy Katarzyny Wielkiej (Niemki ze Szczecina) wisi w biurze urzędu kanclerskiego naszej złotej pani w Berlinie.
Powiedz mi kogo czcisz a powiem ci kim jesteś.
Niech wreszcie rząd weźmie na powróz to całe towarzystwo zdrady i zaprzaństwa, aby nie było za późno. Cóż nam potem po łzach krokodylich?
Po ojczyźnie hańbą okrytej, obrabowanej, zniszczonej, przehandlowanej za jurgielt i srebrniki naszych sąsiadów. Państwo musi pokazać swoją moc i prawo. Za zdradę jest tylko jedna kara. ŚMIERĆ. Taką miarę ma ZDRADA.

Jan Orawicz - 20.11.17 16:41
Moher nic się nie zrobi ze zdrajcami Polski! Polska jest dalej w objęciach lewactwa! We wszystkich urzędach państwowych -od Warszawy do urzędów
gminnych,towarzysze i towarzyszki z PZPR,ZSL,SD itp. grzeją zady na kierowniczych stanowiskach. Oni tworzą swoja czerwoną opozycję - głównie
w tym zakresie,by w różnisty sposób minimalizować osiągniecia rządu PiS.
To widać, jak na dłoni! Rząd rezygnuje z przesiania tego towarzycha przez
selekcyjne sito. A to czerwone towarzycho robi swoje, za pomocą swoich partii
PO.ZSL nazwane PSL i dalszych po pezetperowskich odpadów.W różnych zakładach przemysłowych, jest też pełno tych czerwoniaków na kierowniczych stanowiskach! A więc - jednego dnia mogą zrobić swoje!!! Zagrożnie wzrsta!
Towarzysz Schetyna szykuje się wyrażnie na Głowę II PRL.
Pozdrawiam

MariaN - 20.11.17 16:09
Rzeczywiście, jak sie tak patrzy bezstronnie na sytuację aktualną w Polsce, to do złudzenia przypomina to co sie zdarzyło 223 lata temu, tylko oczywiście w innych warunkach geopolitycznych. Jest analogia, tylko inny kodeks karny, gdyby dziś obowiązywał ten sprzed 2 wojny swiatowej to były by wyroki ks

Ricky Dick. - 20.11.17 11:39
Współcześnie parafrazując tak ułożyłbym napis na nagrobku obecnych zdrajców Rzeczypospolitej.

Przechodniu! Wstrzymay twe modły, BÓG je za Prawych odbiera;
My Oyczyzny zdraycy podli - Jak kto żyie, tak umiera.
Straciliśmy życie i sławę, Niż pierwsze ostatnie wprzodu;
Sami sobie dali my władzę, Stryczek był z Woli Narodu.
Śmierć naszą nie głosiły Dzwony, Wyrok słuszny dni naszych przerwą,
My tu zostali powieszeni, I tu nasze ginie ścierwo.

Ku przestrodze:
politykom, sprzedawczykom i wszelkim zdrajcom, którzy ojczyznę Polskę HAŃBIĄ.
Oby nie doszło nigdy więcej w historii do fundowania takich nagrobków komukolwiek.

Lubomir - 20.11.17 9:48
Historia powtarza się. Biografowie 'carycy' Merkel piszą, że Merkel jest fanką swojej rodaczki na tronie rosyjskim, Katarzyny II Wielkiej. Jest fanką polityki Katarzyny, włącznie z zapoczątkowaną przez nią aneksją Krymu i rozszarpaniem terytorium Polski. Polscy zdrajcy są inspirowani i nagradzani przez 'carycę Katarzynę Bis'. To z niemieckiej inspiracji rozszabrowywano polskie zakłady przemysłowe - przekształcając je w poprzemysłowe muzea, lub w skanseny etnograficzne lokalnych 'Aborygenów'. Dzisiaj każdy ruch do przodu - w wykonaniu Polaków, jest wyszydzany przez niemieckie i niemiecko-rosyjskie lobby.

Wszystkich komentarzy: (6)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

06 Marca 2008 roku
W wieku 85 lat zmarł Gustaw Holoubek, wybitny aktor teatralny i filmowy, reżyser, zagrał w przeszło 50 filmach


06 Marca 1707 roku
Unia realna Anglii i Szkocji - powstało Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii


Zobacz więcej