Wtorek 19 Marca 2024r. - 79 dz. roku,  Imieniny: Aleksandryny, Józefa,

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 02.12.17 - 23:36     Czytano: [1487]

Afera "Kaspersky"…





Brytyjski rząd zakazał departamentom rządowym odpowiedzialnym za bezpieczeństwo narodowe używania w ich systemach informatycznych rosyjskiego oprogramowania antywirusowego firmy Kaspersky Lab
- podał w piątek Reuters.

W ostrzeżeniu skierowanym do rządowych jednostek wydanym przez Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (NCSC) podkreśla się fakt, iż oprogramowanie może być wykorzystywane przez rosyjski rząd.

Władze podkreślają, iż decyzja NCSC została podjęta na bazie analizy ryzyka, a nie na podstawie konkretnego przypadku szpiegostwa, i jednocześnie oświadczają, iż nie zalecają firmom ani klientom indywidualnym zaprzestania korzystania z oprogramowania Kaspersky Lab.

"Poza tą stosunkowo niewielką liczbą (rządowych) systemów informatycznych, nie widzimy obecnie konieczności skierowania takiego ostrzeżenia do szerszego sektora odbiorców, do przedsiębiorstw lub osób fizycznych"
- powiedział Ian Levy, dyrektor techniczny Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa. - "Bez względu na to, co robisz, nie wpadaj w panikę, (...) naprawdę nie chcemy, aby ludzie wyrzucali oprogramowanie Kaspersky Lab (...)" - dodał Levy.

W zeszłym miesiącu, premier Theresa May ostrzegała przed działaniami rosyjskimi w cyberprzestrzeni skierowanymi przeciwko Wielkiej Brytanii.
W ciągu ostatnich miesięcy Kaspersky Lab spotkał się z serią oskarżeń w prasie amerykańskiej.

Kontrowersje wokół Kaspersky Lab narastają od września br., gdy ministerstwo bezpieczeństwa narodowego USA nakazało wszystkim cywilnym agencjom rządowym usunięcie ze swoich komputerów oprogramowania tej firmy, jako powód podając ryzyko wykorzystania jej produktów przez rząd Rosji i stworzenia zagrożenia dla bezpieczeństwa kraju. Podobną rekomendację wydało FBI dla największych amerykańskich firm, zwłaszcza w sektorze energetycznym i finansowym, wskazując na ryzyko szpiegowania i aktów sabotażu.
Przedstawiciele zachodnich służb wywiadowczych twierdzą, że wywiady USA i Izraela mają dowody potwierdzające, że programy Kaspersky Lab były kilkakrotnie wykorzystane przez rosyjskie służby do zhakowania wrażliwych danych. Rosyjska firma odrzuca podobne oskarżenia i twierdzi, że z rosyjskimi władzami nie łączą jej "żadne niewłaściwe powiązania".

Kaspersky Lab oferuje jeden z najbardziej popularnych programów antywirusowych na świecie. Liczba jego użytkowników szacowana jest na 400 mln. Firma ma główną siedzibę w Moskwie i należy do Jewgenija Kaspierskiego, byłego oficera wywiadu wojskowego, szkolonego przez KGB, poprzedniczkę FSB
Źródło: niezalezna.pl, PAP

Niezależna

Wersja do druku

Lubomir - 05.12.17 21:12
Chyba na pokojową Nagrodę Nobla zasłużyłby ktoś, kto doprowadziłby do budowy wspólnych ścieżek rowerowych - na sąsiadujących ze sobą terenach Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Niziny Pruskiej. Ścieżek wzorowanych na tych z pogranicza polsko-słowackiego, z terenów Pienin i Magury Spiskiej. 'Kaliningradskaja Kriepost' to relikt z jakiejś całkiem innej epoki. Z epoki przed...rowerowej. Polskę z pewnością stać na cywilizowane propozycje. Tyle tylko, czy druga strona byłaby skłonna współtworzyć turystyczny projekt?.

Ania - 03.12.17 12:41
Polskie papiery fiducjarne z obciętymi czterema zerami były drukowane w Wielkiej Brytanii na zlecenie Hanny Gronkiewicz Waltz. Wtedy szefowej NBP. Papiery dotarły do Polski a matryce na których je drukowano nie. Każdy kraj jak drukuje banknoty za granicą najpierw odbiera matryce a potem dopiero banknoty i eksperci sprawdzają, zgodność.
Warto się zastanowić: kto dzisiaj ma te matryce i czy z nich korzysta oraz czy lepiej dla nas, że są gdzieś za granicą???
Co do programu któremu powierzamy władzę nad naszym komputerem to nie ma żadnego znaczenia jakiej jest firmy. Wszystkie mają jawne kody i działają podobnie. Rumunii teraz wprowadzili zerową stawkę podatku dla programistów. Nasi najlepsi programiści po kilku latach pracy w Asseco są werbowani przez zagraniczną konkurencję lub sami szukają lepiej płacących. O bezpieczeństwie państwa nie decyduje program komputerowy zainstalowany w komputerach na biurkach urzędników tylko system kodowania danych i możliwość do nich dostępu. Znam jednego z droższych programistów systemów bankowych, twierdzi, że kadra na naszych uczelniach informatycznych jest na poziomie obsługi drukarki.
Od kadry nauczycieli i ich wychowanków zależy nasze bezpieczeństwo a nie od tego jaki mają zainstalowany system.

Wszystkich komentarzy: (2)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

19 Marca 1887 roku
Zmarł Józef Ignacy Kraszewski, poeta, działacz społeczny i kulturalny (ur. 1812)


19 Marca 1779 roku
Urodził się Józef Dwernicki, polski generał, dowódca kawalerii w powstaniu listopadowym (zm. 1857)


Zobacz więcej