Sobota 17 Listopada 2018r. - 321 dz. roku,  Imieniny: Grzegorza, Salomei

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 09.12.17 - 10:38     Czytano: [458]

Mikołajki


W dniu 6 grudnia

Mikołajki, to polska nazwa święta stworzonego ku czci świętego Mikołaja biskupa z Miry. Do XIX wieku, był to na ziemiach polskich dzień wolny od pracy. W 1969 roku w Kościele katolickim zniesiono to święto, jest już ono jedynie tradycją.

Od wieków średnich


Od średniowiecza w przeddzień imienin Mikołaja biskupa, wszyscy obdarowują się prezentami. Dorośli robią także podarunki dzieciom mówiąc im, że to właśnie sam Mikołaj ich obdarował wchodząc do domu przez komin. Współcześnie w Polsce, nocą podkłada się dzieciom drobne upominki, małe zabawki, a przede wszystkim orzechy i słodycze.

Przełom wieków

W XIX i XX wieku, obdarzający dzieci podarkami w swoje święto Mikołaj, został przekształcony w bajkową postać, która także ma swoje odbicie w Dzień Bożego Narodzenia. Od IX wieku, Mikołaj był czczony w chrześcijaństwie wschodnim i zachodnim jako święty i cudotwórca. Spisany w Bizancjum Żywot Mikołaja przekazuje, że już w tym czasie 6 grudnia obchodzono święto Mikołaja. Liczne, poświadczone przez Kościół cuda sprawiły, że na Zachodzie jego wspomnieniu nadano również rangę święta.

Dramaty dla dzieci

Już w X wieku w Mikołajki wystawiano dramaty liturgiczne dla dzieci, opowiadające historię świętego, które w późnym średniowieczu są niezwykle popularne w całej Europie. Kult świętego był tak popularny, że od XVI wieku w kalendarzach protestanckich zachowano przy dacie 6 grudnia zapis wspominający Mikołaja. Niektórzy duchowni luterańscy uważali to za przejaw odrzucanego przez protestantów kultu świętych i proponowali, aby upominki przynosiło Dzieciątko Jezus w Boże Narodzenie. To najstarszy ślad próby przeniesienia zwyczaju wręczania dzieciom prezentów z wigilii 6 grudnia na wigilię Bożego Narodzenia.

Dziś wszyscy czekają na ten wyjątkowy dzień w roku. Nie dzieje się tak ze względu na otrzymywanie prezentów, ale na możliwość obdarowania nimi bliskich.


Ewa Michałowska – Walkiewicz

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

17 Listopada 1913 roku
Urodził się Aleksander Bardini, aktor i reżyser teatralny (zm. 1995)


17 Listopada 2005 roku
Zmarł Marek Perepeczko, polski aktor, popularność zdobył dzięki roli tytułowej w serialu Janosik (ur. 1942)


Zobacz więcej