Sobota 17 Listopada 2018r. - 321 dz. roku,  Imieniny: Grzegorza, Salomei

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 27.12.17 - 11:09     Czytano: [329]

Dział: Oko Cyklopa

AMERYKAŃSCY KONDOTIERZY (4)OKO CYKLOPA

Sławomir M. KozakAniutkowi poświęcam…MORDERSTWO W WIGILIĘ BOŻEGO NARODZENIA

Chociaż większość rozgłosu, jaki zyskała firma Blackwater, jest następstwem wydarzeń w Falludży, uwagę przyciąga jeszcze jedno wydarzenie. W wigilię Bożego Narodzenia [2006 roku] wewnątrz pilnie strzeżonej Zielonej Strefy w Bagdadzie jeden z amerykańskich kontrahentów Blackwater strzelił podobno do irackiego ochroniarza ważnego irackiego urzędnika i zabił go. Przez kilka tygodni po strzelaninie w Internecie krążyły nie potwierdzone pogłoski mówiące, że w tym zajściu pewną rolę mógł odegrać alkohol i że Irakijczyk dostał dziesięć strzałów w klatkę piersiową. Potem mówiono, że tego najemnika szybko wyekspediowano z Iraku, jeszcze zanim zdążono go oskarżyć. Przeprowadzone przez środki masowego przekazu śledztwo niczego nie wykazało - ambasada Stanów Zjednoczonych odmówiła komentarzy.

Ten incydent wypłynął ponownie 7 lutego w czasie przesłuchań kongresu. Kiedy sesja miała się ku końcowi, kongresman Kucinich wszedł ponownie do pokoju przesłuchań z ostatnim pytaniem. Wprowadził do protokołu wiadomość agencyjną dotyczącą tego wydarzenia i zapytał doradcę firmy Blackwater, Howella, czy firma ta wywiozła po tej rzekomej strzelaninie tego najemnika z Iraku.

- Ten człowiek nie pełnił w dniu incydentu służby - odrzekł Howell, co było pierwszym oficjalnym potwierdzeniem przez firmę Blackwater zaistnienia tego incydentu - i Blackwater sprowadziła go do Stanów Zjednoczonych.

Czy zostanie on ekstradowany do Iraku pod zarzutem morderstwa? - zapytał Kucinich.

Proszę pana, nie jestem członkiem organów ścigania. Mogę tylko powiedzieć, że w chwili obecnej toczy się śledztwo - odpowiedział Howell. - W pełni współpracujemy i wspieramy dochodzenie w tej sprawie.

Wówczas Kucinich oświadczył:

- Chcę tylko podkreślić, że to nasuwa pytanie, czy tutejsi przedstawiciele [firmy Blackwater] nie są współwinni udzielenia pomocy w ucieczce przed sprawiedliwością komuś, kto jest oskarżony o morderstwo.


WOJNA NA WZGÓRZU

Obecnie kongres przygotowuje kilka ustaw, które mają ustanowić nadzór i wymusić przezroczystość prywatnych sił, które wyłoniły się jako główni gracze w wojnach prowadzonych po zamachach z 11 września 2001 roku. W połowie lutego senatorowie Byron Dorgan, Patrick Leahy i John Kerry zaproponowali ustawę zmierzającą do ukrócenia kumoterstwa i zawierania kontraktów bez przetargu, przewidując ze te przestępstwa, które określono jako „spekulowanie na wojnie", kary więzienia do 20 lat i grzywny do 1 miliona dolarów. Stanowi to element tego, co demokraci określają jako wielotorowe podejście.

- Według mojej oceny obecnie pracuje nad tym krytyczna masa nas samych — stwierdził kongresman Price, który jest przedstawicielem stanu, w którym swoją siedzibę ma firma Blackwater.

W styczniu Price przedstawił projekt zmian, które mają rozciągnąć postanowienia Ustawy o Eksterytorialnej Jurysdykcji Wojskowej (Military Extraterritorial Jurisdiction Act; w skrócie MEJA) z roku 2000 na wszystkich kontrahentów w strefie wojennej, a nie tylko na tych, którzy działają w ramach sił zbrojnych. Większość zadań realizowanych przez firmę Blackwater w Iraku jest zlecana przez Departament Stanu. Price podkreślał, że strzelanina z wigilię Bożego Narodzenia mogłaby stanowić poglądowy przykład dla przypadków, które zostaną objęte tą legislacją, i oświadczył:

- Będę śledził tę sprawę i wzywał do przeprowadzenia pełnego śledztwa".

Jest jednak co najmniej jeden powód do obaw przed takim podejściem. Biuro Pricea konsultowało się z prywatnym wojskowym lobby w czasie opracowywania tych zmian w przepisach, które cieszą się silnym poparciem przemysłu. Przypuszczalnie dlatego, że MEJA jest w ogromnym zakresie nie przestrzegana.

Nawet w sytuacjach, w których amerykańskie prawo cywilne mogło być potencjalnie zastosowane do przestępstw popełnionych przez kontrahentów, nie było stosowane - zauważył P.W. Singer, czołowy badacz kontrahentów. Jak można oczekiwać od amerykańskich oskarżycieli, którzy odczuwają brak środków w swoich własnych rejonach działania, że będą w stanie prowadzić złożone dochodzenia w Iraku? Kto będzie chronił śledczych i oskarżycieli? Jak będą przesłuchiwali irackie ofiary? Jakim sposobem uda się im nadzorować 100000 osób rozrzuconych po niebezpiecznej strefie wojennej?

To dobre pytanie - przyznaje Price. - Nie twierdzę, że to będzie prosta sprawa.

Przekonuje, że jego propozycja jest próbą „usytuowania całego kontraktowego przedsięwzięcia w ramach nowych zasad odpowiedzialności".


CDN

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

17 Listopada 1918 roku
Utworzono rząd Jędrzeja Moraczewskiego.


17 Listopada 1913 roku
Urodził się Aleksander Bardini, aktor i reżyser teatralny (zm. 1995)


Zobacz więcej