Wtorek 11 Grudnia 2018r. - 345 dz. roku,  Imieniny: Biny, Damazego, Waldemara

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 03.01.18 - 15:25     Czytano: [492]

Dział: Godne uwagi

Polak - Węgier...





Kto jak kto, ale Polacy i Węgrzy nie tylko rozumieją, ale i czują pojęcie unii. Nas już w latach 1370-1382 łączyły unijne więzy. Dzięki wspólnej unii personalnej byliśmy największym unijnym terytorium w Europie. Co prawda nasza unia nie była unią realną - na wzór unii polsko-litewskiej, ale również zobowiązywała nas do wzajemnej lojalności. Wszak łączyła nas osoba tego samego króla, osoba króla Ludwika Węgierskiego.

W 1440 roku została zawarta druga unia personalna - z Węgrami. Władysław III Warneńczyk został królem Węgier. Zaś Władysław II Jagiellończyk był królem Czech i Węgier {od 1490}. W tym przypadku można już mówić o trzeciej unii. Nawet w czasach wielkiej próby ludzkich charakterów, jakimi okazały się czasy II Wojny Światowej, Węgrzy mogli liczyć na Polaków a Polacy na Węgrów. Podobnie było w okresie stalinizmu.

Stan polskiej i węgierskiej świadomości jest taki, że gdyby Victor Orban chciał zostać prezydentem Polski, to pewnie przyjęto by go równie szczerze, jak przyjęto niegdyś Istvana Bathory-ego. Można przypuszczać, że podobnie byłoby przy obsadzie prezydencji węgierskiej - przez Polaka. Nieznajomość języka nie byłaby chyba żadną przeszkodą. Stefan Batory do końca życia nie nauczył się mówić biegle po polsku, a jego "ustami" w Sejmie RP był kanclerz Jan Zamoyski. Podobnie mogłoby być współcześnie, chociaż przy wszechobecności tłumaczy żywych i elektronicznych - obecnie jest to wszystko prostsze i łatwiejsze. Zresztą prawdziwi bracia rozumieją się nawet bez słów. Rozumieją się zawsze. Nie krzywdzą się nigdy. A braterstwo polsko-węgierskie zdążyło dojrzeć w ciągu setek lat.
Czas zajrzeć w głąb pięknej polsko-węgierskiej historii. Siedmiogród Stefana Batorego, geograficznie - wciąż leży tu gdzie leżał, chociaż na większości jego terytorium mówi się teraz po rumuńsku a nie po węgiersku. W katolickich kościołach Siedmiogrodu, ciągle można dostrzec i usłyszeć język króla Stefana.

Lubomir

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

11 Grudnia 1946 roku
Przy ONZ powstał Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF).


11 Grudnia 1942 roku
W Łodzi na rozkaz Heinricha Himmlera Niemcy uruchomili obóz śmierci dla polskich dzieci. Do dziś nie ustalono liczbę ofiar


Zobacz więcej