Sobota 29 Lutego 2020r. - 60 dz. roku,  Imieniny: Lecha, Lutomira

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 04.02.18 - 14:10     Czytano: [917]

Dział: Interwencje

APEL do prezydenta Andrzeja Dudy

W związku z ostatnimi wydarzeniami wokół nowelizacji "Ustawy o IPN z dn. 26 stycznia 2018 r." środowisko krakowskiego wydawnictwa Biały Kruk wystosowało list otwarty z petycją do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o podpisanie nowelizacji ww. ustawy. Pod petycją podpisali się między innymi Adam Bujak, ks. prof. Waldemar Cisło, prof. Janusz Kawecki, Stanisław Markowski, prof. Andrzej Nowak, prof. Krzysztof Ożóg, Leszek Sosnowski czy poseł Janusz Szewczak.

Prosimy również Państwa o podpis, gdyż każdy głos jest ważny. Treść petycji poniżej, a na jej końcu jest formularz, który pozwala Państwu złożyć podpis:

Petycja do Prezydenta Andrzeja Dudy o podpisanie ustawy o IPN z dn. 26 stycznia 2018

Powodowani troską o honor narodu polskiego i prawdę historyczną kierujemy petycję i prośbę do Pana Prezydenta Andrzeja Dudy, by w imię dobra naszej polskiej wspólnoty podpisał nowelizację Ustawy o IPN z dn. 26 stycznia 2018 r. Nowelizacja spełnia zarówno oczekiwania i pragnienia olbrzymiej większości polskiego społeczeństwa, jak i odpowiada normom prawa międzynarodowego, co jest wyraźnie podkreślone w art. 55a nowelizowanej ustawy.

Trzeba uznać za niedopuszczalne wywieranie jakichkolwiek zagranicznych nacisków dyplomatycznych na polskie władze ustawodawcze oraz wykonawcze; są to działania całkowicie sprzeczne z dobrymi obyczajami w stosunkach międzynarodowych oraz ingerują w suwerenność państwa polskiego. Zagraniczne ośrodki są nakłaniane do takich działań przez liczne media funkcjonujące w Polsce i wydawane oraz emitowane w języku polskim, ale należące do obcych koncernów. Wspiera je i inspiruje część opozycji politycznej w Polsce – należy to uznać za postępowanie niegodne i wrogie w stosunku do III Rzeczypospolitej.

Nowelizacja Ustawy o IPN nie budzi u osób uczciwych żadnych zastrzeżeń – ani logicznych, ani prawnych. Przecież nawet oczernianie jakiejkolwiek firmy było i jest surowo karane; tymczasem naród polski praktycznie był w sądach bezbronny przed potwarzą. Temu musiał zostać położony kres. Uzasadnienie moralne karalności za znieważenie czy to narodu, czy osoby indywidualnej, jest oczywiste.
O ewidentnych faktach historycznych ludzie prawi nie dyskutują, lecz uznają je takimi, jakie są. Takim faktem są niemieckie, a nie polskie obozy zagłady. Takim faktem jest wywołanie przez państwo niemieckie 1 września 1939 r. niebywale okrutnej wojny. Takim faktem jest spalanie przez niemieckie jednostki terroru kilka tysięcy dziennie uprzednio zagazowanych ludzi. Takim faktem jest, że nie tylko za ratowanie Żydów przed śmiercią, ale za udzielenie im jakiejkolwiek pomocy, Polacy byli w latach wojny natychmiast i bez jakiegokolwiek sądu rozstrzeliwani przez Niemców. Opisanych zostało wiele tysięcy takich przypadków; a ile jeszcze takich polskich rodzin jest, które nie zabiegały o specjalne uznanie i medale z tytułu pomocy swym współobywatelom żydowskiego pochodzenia, pozostawiając niesioną pomoc po prostu w familijnej pamięci.
Takim faktem jest utrata przez Polskę w wyniku II wojny światowej ok. 6 milionów obywateli. Takim faktem jest utrata 20 proc. terytorium, niezliczonych dóbr kultury etc. Zarówno III Rzesza jak i Związek Sowiecki prowadziły wobec wszystkich obywateli polskich politykę eksterminacji i wyniszczenia, masowych wysiedleń, deportacji na roboty przymusowe i siłowe wcielanie do armii. Trudno znaleźć w Polsce miejscowość, której mieszkańcy nie byliby w trakcie wojny poddani represjom. Świadczą o tym tysiące grobów, pomników, tablic i miejsc pamięci – a wiele miejsc wciąż jeszcze czeka na upamiętnienie, zwłaszcza po represjach sowieckich. Nie ma rodziny, która by nie straciła w II wojnie światowej kogoś bliskiego albo nie była zagoniona do pracy przymusowej. Ponieśliśmy w czasie II wojny światowej największe straty biologiczne i materialne. Poddany ludobójstwu i totalnie wyczerpany wojną naród polski popadł w 1945 r. na prawie pół wieku w niewolę sowiecką. (W tym czasie państwo Izrael budowało swoją siłę i potęgę, w dużym stopniu rękami obywateli przedwojennej Polski, którzy przetrwali wojnę.) To wszystko są fakty. Ich negowanie, fałszowanie lub tuszowanie jest potwarzą i zniewagą dla narodu polskiego. Powinno być też ścigane przez prawo.

Od wieków w życiu różnych społeczeństw i narodów pojawiały się fałszywe idee i błędne teorie – na szczęście nie zawsze wchodziły w fazę realizacji; pozostawały teorią. Jeżeli jednak nie spotykały się odpowiednio szybko ze zdecydowanym oporem, nie były zakazane przez prawo, okazywały się w efekcie niebywale szkodliwe, prowadzące z czasem do horrendalnych katastrof, krwawych ofiar i totalnego poniżenia człowieka. Taki był nazizm, który niestety nie pozostał tylko w sferze teorii. Taką niezwykle niebezpieczną ideą jest obecnie tzw. postprawda, która znalazła także w Polsce sporo wyznawców; dla nich fakty i zgodność z rzeczywistością nie mają znaczenia, liczy się bowiem tylko ich dowolna narracja o prawdzie. Stąd wolno – ich zdaniem – snuć dowolne narracje także na temat II wojny światowej, jej skutków, przyczyn i przebiegu. Oczywiście jest to na rękę politykom niemieckim dążącym wszelkimi siłami do wybielania ponurych plam na swojej historii. Jest także na rękę tym wszystkim ośrodkom zagranicznym, które upatrują w Polsce – kultywującej tradycję i wiarę ojców – swego światopoglądowego wroga.

Jeżeli ktoś nie jest w stanie dostrzec granicy – jak autorzy apelu z 1 lutego br. negującego konieczność zmian w Ustawy o IPN – granicy między tolerowaną nauką i sztuką, a karalną działalnością publiczną i karalnym przeinaczaniem faktów (tym samym znieważaniem narodu), ten po prostu nie powinien na te tematy się wypowiadać. Tu trzeba zaznaczyć, że nawet niemiecki sąd w Koblencji nakazał ostatnio telewizji państwowej ZDF przeproszenie za użycie sformułowania „polskie obozy zagłady”.

Autorzy antypolskiego apelu z 1 lutego br. w charakterystyczny dla siebie sposób posługując się demagogią piszą, że „ustawa idzie dalej – sugeruje niewinność Polaków, tworząc z nich jedyny w Europie naród bez skazy”. Taka ironia w tak istotnej dla narodu sprawie świadczy o tym, że apel trzeba potraktować jako niepoważny świstek papieru. Oczywiście żaden naród nie jest bez skazy, w tym ani polski, ani żydowski. To też są fakty. Sformułowanie zawarte w apelu „Nie tędy droga do odzyskania zbiorowej godności” jest szyderstwem, bowiem naród polski nie potrzebuje odzyskiwać zbiorowej godności, bowiem nigdy jej nie utracił.

Ustawodawca, wyłoniony w wolnych, demokratycznych wyborach nie ma prawa się cofać, o ile chce zachować suwerenność kraju i spełniać wolę swoich wyborców, którzy jak wiadomo stanowią większość. Taką postawę zaprezentowali parlamentarzyści i dlatego oczekujemy od Pana Prezydenta Andrzeja Dudy, że podpisze nowelizację ustawy o IPN.Podpisani:
Adam Bujak, fotografik papieski, kawaler Orderu Orła Białego
Marcin Bujak, artysta-fotografik
Ks. Waldemar Cisło, profesor, przewodniczący polskiej sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie
Marek Choiński, pedagog
Tomasz Domalewski, publicysta i wydawca
Jolanta Domalewska, muzyk i pedagog
Leszek Długosz, poeta, kompozytor i piosenkarz
Attila Jamrozik, artysta-plastyk, były prezes ZPAP
Ewa Barańska-Jamrozik, rysowniczka i karykaturzystka
Janusz Kawecki, prof. dr hab. inż., członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
Bożena Maria Kawecka, pedagog
Jerzy Kruszelnicki, doktor, nauczyciel akademicki, biolog
Andrzej Lesiak, 18-krotny reprezentant Polski w piłce nożnej, trener, przedsiębiorca
Halina Łabonarska, aktorka
Piotr Łuczuk, wykładowca akademicki, dziennikarz
Ks. Jan Machniak, profesor, teolog, rektor Międzynarodowej Akademii Bożego Miłosierdzia
Stanisław Markowski, artysta-fotografik, kompozytor, działacz kultury
Krzysztof Masłoń, krytyk literacki, redaktor
Andrzej Nowak, historyk, profesor UJ i PAN
Krzysztof Ożóg, historyk, profesor UJ
Ks. Grzegorz Piątek, koordynator duszpasterstwa pracodawców w Polsce
Wojciech Roszkowski, historyk, ekonomista, profesor
Anna Małgorzata Roszkowska, artysta-plastyk
Czesław Ryszka, senator, pisarz, kawaler Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie
Zdzisław Smorąg, członek PAN, profesor, PIB Instytut Zootechniki
Irena Smorąg, redaktorka
Adam Sosnowski, redaktor prowadzący miesięcznika Wpis, germanista
Leszek Sosnowski, twórca i prezes wydawnictwa Biały Kruk
Jolanta Sosnowska, redaktorka i autorka kilkudziesięciu książek o tematyce religijnej i historycznej
Temida Stankiewicz-Podhorecka, publicystka, krytyk teatralny, "Nasz Dziennik"
Andrzej Stanowski, dziennikarz sportowy i autor książek
Janusz Szewczak, ekonomista, prawnik, poseł
Artur Śliwiński, ekonomista, profesor, nauczyciel akademicki
Gabriel Turowski, immunolog, profesor, kawaler Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie
Jerzy Zelnik, aktor

02 lutego 2018


Podpisz petycję

Wydawnictwo Biały Kruk

Wersja do druku

W. Panasiuk - 09.02.18 3:24
I prawda zwyciężyła. Prezydent podpisał ustawę i lekką ręką oddał do trybunału, a ten zrobi jak zechce. Oby nie było to umycie piłatowskich rąk.

Kuba - 07.02.18 9:02
Panie Orawiczu Nowicki, na każdą korespondencję skierowaną do mnie odpowiadam, a więc i Tobie.
1. Tak flekowałes Prezydenta i jako Orawicz i jako Marian P - prawnik (z bykam), a tu masz... Prezydent podpisał ustawę, a ja cie prosiłem abyś cierpliwie poczekał...
2. Ksywek masz tyle, że aż się w nich pogubiłeś, a łatwo cię rozszyfrować bo robisz te same byki gramatyczne i w interpunkcji, a przede wszystkim ten sam styl na jedno kopyto.
3. Sprawa sądu!!!! Proszę bardzo! Ja zawsze przestrzegam regulamin Kworum, a TY? Ile razy w poprzednich wpisach nazwałeś mnie, agentem, komunistą, że pracuję na czyjeś zlecenie (sic!)! A na tej stronie nazwałeś mnie delikatniej awanturnikiem i mizerakiem.
To tyle drogi Panie Ksywiasty! Tak jak poprzednio o relax proszę

Jadwiga R Krakow - 06.02.18 23:56
KUBA nie powoluj sie na Dekalog zosliwcze!
Bo az przykro!! Daj temu poecie spokoj. On
ma swoj pseudonim literacki z czasu komuny.
Kilka razy o tym pisal, podajac swoje autentyczne
nazwisko. A ty czym sie tutaj popisujesz? Chce sie
tobie wyraznie awantur.Katolik tak sie nie zachowuje!

Jan Orawicz - 06.02.18 18:12
Kuba taki jak ty nie przyzna się do zła,które popełnia wobec drugiego
człowieka! Przyznaj się o co tobie chodzi, zaczepiajac moja osobę?!Takich
złośliwców Kworum przeżyło sporo!!! Z tego też powodu kryjesz się pod ksywą,
by nie odpowiadać przed sądem za zgryżliwości rzucane na ludzi.Kto twoją
osobowość tak brzydko ulształtował?! O co tobie idzie? Czy ja tobie poczyniłem
coś złego?!

Kuba - 05.02.18 21:56
Panie ksywo Orawiczu! Niczego AWANTURNICZNEGO w moim w wpisie nie znajdziesz nawet ze świecą! Przypomniałem tylko, że z upływem lat, czynów brak! Mój podpis pod apelem jest widoczny, a pana Nowickiego brak!!
Przypominam więc dodatkowe przykazania do Dekalogu:
11. Nie ględzić
12. Nie zanudzać
13. Nie przesadzać
Ponadto należy pamiętać, że Kain zabił Abla tylko dlatego, że mu Abel non stop stare kawały opowiadał.
Przesyłam Pozdrowienia i o relax proszę!

Jan Orawicz - 05.02.18 20:33
Awanturniku Kuba, swoje pouczki schowaj dla siebie mizeraku!
Tu nie miejce na awantury i przygryzanki! Kryjesz się pod ksywą,
ponieważ masz coś paskudnego za uszami. Może nie?! To ciebie
cechuje od początku twego wejścia do Kworum!

Lubomir - 05.02.18 9:19
Jeżeli nie jest się lobbystą Izraela, ale polskim patriotą, to nie powinno być żadnych problemów z opowiedzeniem się po stronie spraw oczywistych dla Polski i Polaków. Polska nie zamierza nikogo kolonizować ale i nie zamierza być niczyją kolonią, nawet ...intelektualną kolonią. Ponad tysiąc lat polskiej historii, daje nam wiele swobody w poruszaniu się w świecie.

Kuba - 04.02.18 23:13
Orawicz, wypadało by abyś zamiast tego komentarza podpisał APEL swoim imieniem i nazwiskiem, którego dotąd brak i cierpliwie poczekał!

Jan Orawicz - 04.02.18 20:45
Re: Marian P faktycznie zaczyna się u nas kołomyja!
Prezydent sobie wyznacza - po swojemu czas na
podpisanie Nowelizacji Ustawy o IPN,którą można
przeczytać i przemyśleć w godzine, jeżeli ma się dość
bogaty iloraz inteligęncji + skończone studia prawnicze!
A Pan prezydent jest z doktoratem prawa! A sprawa z
podpisaniem w/w Nowelizacji Uastawy się nazbyt długo
ślimaczy!! Może, to jednak jest czas tzw.dojrzewania
tej USTAWY? Bo inaczej byłaby surowizną! Chyba tak!!!
A to jest dość duża fala wody na młyn lewacki!!

MariaN - 04.02.18 19:33
Prezydent ma 21 dni na podpisanie lub nie, nowelizacji do ustawy IPN i żadne prowokacje tu nic nie zmienią. Decyzja zapewne już zapadła a trwają dyplomatyczne przeciągania liny o których to nikt nie wie, więc po co te gdybania. Petycja i apele mogą byc, ale ta agresja i wyśmiewanie, nie na miejscu. Od razu widać złą wole i prowokowanie do hejtu. Totalna opozycja znowu sie skompromitowala, oni nie wiedzą co sie dzieje, całkiem już zglupieli. Polska wygra na tej awanturze, nie może być inaczej, bo prawda zawsze musi zwyciężyć, wcześniej czy pożniej

Marian P- prawnik - 04.02.18 17:17
Aż tak prosić trzeba Prezydenta RP.by zechciał podpisać ważną dla Polski
USTAWĘ?! PRERYZDENT MA DOKTORAT Z PRAWA i jeszcze Go trzeba bładać
o podpis USTAWY?! Ludzie,gdzie to zapisać?! Do czego to podobne???!!!

Wszystkich komentarzy: (11)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

29 Lutego 1402 roku
W katedrze na Wawelu odbył się ślub króla Władysława Jagiełły z Anną Cylejską, wnuczką Kazimierza III Wielkiego


29 Lutego 1988 roku
W azerskim mieście Sumgait doszło do zamieszek na tle etnicznym przeciwko mniejszości ormiańskiej, zginęło 41 osób


Zobacz więcej