Piątek 19 Października 2018r. - 292 dz. roku,  Imieniny: Michała, Piotra

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 10.03.18 - 22:10     Czytano: [492]

Pomiędzy marzeniem


Tak już jest na tym świecie, że dzieci chcą jak najszybciej wydorośleć chociaż później chętnie wspominają beztroskie dzieciństwo. Ze słowem „dorosły” wiąże się wiele odpowiedzialności i trosk. Najlepiej pisklę się czuje pod bezpiecznym skrzydłem matki. Marzenia zaczynają się w dzieciństwie i tak chłopcy chcą w przyszłości zostać strażakami, żołnierzami czy (broń Boże) policjantami. Dziewczynki mają nieco odmienne marzenia. Nie zawsze jednak spełniają się i pozostajemy w świecie takim jaki jest. Życie niesamowicie pędzi i nawet człowiek nie zdoła się obejrzeć, a już ma pierwsze srebra na skroni. Jednak nadal o czymś marzy, bo na marzenia dobry jest każdy czas i wiek. Trudno nawet sobie wyobrazić jak wyglądałoby życie pozbawione jakichkolwiek marzeń. Natura ludzka z reguły nie lubi poprzestawać na doraźnych osiągnięciach. Człowiek obiera sobie określony cel i wszelkimi siłami do niego dąży. Niekiedy marzenia spotykają się z talentami tworząc prawdziwą eksplozję. Odkryty talent potrafi człowieka prowadzić zupełnie inną drogą, która staje się tą jedyną. Mówią, że nie ma człowieka bez talentu, choć nie każdy go odkrywa. Gdyby nie talenty życie człowieka na ziemi byłoby zupełnie inne. Nie istniałaby historia i pamięć. To właśnie artyści potrafią przedłużyć życie. Naniesiony obraz na płótno jest w stanie przetrwać długie lata, a nawet wieki. Powieści zatrzymują czas a nawet potrafią przenosić w czasie. Poezja odkrywa piękno, które trudno dostrzec gołym okiem, a co jest pomiędzy marzeniami? Myślę, że zwyczajna ludzka codzienność, szarość każdego dnia, bo tak jest ten świat skonstruowany. Nie można jednak żyć samym chlebem. Łatwiej jest kiedy otaczają nas przyjaciele i jakieś wymarzone piękno, które mamy w zasięgu ręki.

Marzenia jak ptaki szybują po niebie śpiewali niegdyś Trubadurzy. Któż ich nie miał, mówią, że człowiek rodzi się z marzeniami.

Janina Malicka marzyła o pisaniu wierszy i spełniło się. W tomiku” Pomiędzy marzeniami” czytamy:
/Stale powtarzam…
Że wiersze mogą pisać wszyscy
Lub prawie wszyscy
„lepiej lub gorzej”
Potrzebna jest tylko odwaga/

Nie zabrakło jej autorce tomiku bo coraz wyżej skrzydłami motyla wznosi się ku niebu.
/duch poezji pulsuje w moich żyłach
W krwiobiegu duszy ten wiersz
Balsamowany olejami
Życia/
(Droga do nieba)

Różnorodność jaka przewija się w tomiku pozwala przenosić się w lata dzieciństwa by tam hasać po zielonych łąkach i zrywać cudowne kwiaty młodości. Poeci często powracają do starych chat gdzie kamienna studnia z żurawiem lub korbą i z niej piją źródlaną wodę.
/ jak podmuch wiatru zjawiają się niespodzianki
Przy studni na korbę na mnie czekają
Głaskają jaśminowym majem
Kwiaty wspomnienia/

Poetka lubi powracać do rodzinnego starego domu by upajać się młodością, by raz jeszcze pomarzyć o tym co bezpowrotnie przeminęło. Tylko marzeń nikt nam nie zabierze bo w sercu głęboko zostały i choć łza zabłyśnie w oku to znów do nich powracamy. Niekiedy przez łzy dochodzimy do szczęścia.
/ znasz Ty ten kraj, znasz tę Narodu chwilę,
Gdy grajkom, wam, świat wtacza się do ręki,
Bo z żadnych słów nie dowie się nikt tyle
Co z łkań, co z łez- bo idee są dźwięki!!!/
pisał CK Norwid

Malicka w piękny malowniczy sposób opisuje pejzaże, poranną rosę, nasze Tatry i pyta napotkanych na drodze ludzi czy lubią poezję?
Wyznaje przy tym:
/wiersze pieśni serca mego to cały mój świat
Szczęśliwy człowiek za stołem
To ja/

Pisze o życiu pełnym radości i trosk. Zauważa drobiazgi, bez których życie nie miałoby większego sensu. Porównuje dwa światy: ten z młodości i teraźniejszy i ubolewa nad jego zmianami. Zręcznie napisane strofy i odpowiednio dobrane metafory sprawiają, ze czytanie staje się prawdziwą przyjemnością.

Autorka tomiku „Pomiędzy marzeniem” nie omija Boga, nie wstydzi się swej wiary:
/Kocham prawdę z domieszką szczerości
A na ulicy Boga mój dom
Zawsze wracam do niego sercem
Delikatnym jak len
Jak dobrze, że teraz głośno w nim
Od marzeń/

Myślę, że Malicka należy do spełnionych kobiet, bo tylko takie stać na tego rodzaju wyznanie :
/Piszę dziś Bogu
Dziennik wdzięczności
I życie wreszcie powiedziało
Tak/

Uważam, że tomik „ Pomiędzy marzeniem”” zawiera w sobie całe życie autorki, świat pełen kwiatów w jakim dorastała i całe piękno jakie Ją otaczało. Poeci widzą więcej; zauważają radości i krzywdy ludzkie. Wracają pamięcią w minione lata i realnie patrzą w przyszłość, której każdy jest ciekawy. Życie poetki nie jest beztroskie pełno w nim znaków zapytania i wiele marzeń, a co jest pomiędzy nimi czytelnik odnajdzie w strofach.
/Poezja powstaje ze słów
A słowa z różnych myśli/

Władysław Panasiuk
Chicago AD 2018

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

19 Października 1918 roku
W Cieszynie powstała Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego.


19 Października 1969 roku
Urodził się Janusz Kulig, kierowca rajdowy, zmarł tragicznie na przejeździe kolejowym w 2004 roku


Zobacz więcej