Czwartek 24 Stycznia 2019r. - 24 dz. roku,  Imieniny: Felicji, Roberta, Sławy

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 16.03.18 - 13:32     Czytano: [366]

Rekordowe wyniki

Okazuje się, że bardzo dobre wyniki finansowe wielu spółek skarbu państwa za rok 2016 były zapowiedzią wręcz rekordowych wyników w 2017 roku, o czym informują one w kolejnych komunikatach.

Jak poinformowała już jakiś czas temu Grupa Orlen S.A. zysk netto (a więc już po opodatkowaniu podatkiem dochodowym) osiągnął w 2017 roku- 7, 17 mld zł i był aż o 1,43 mld zł większy niż ten osiągnięty w roku 2016.
Poprzedni rok charakteryzował także rekordowym przerobem ropy przez płocki koncern na poziomie 33,2 mln ton, a także historycznie najwyższą sprzedaż swoich produktów w wysokości 42, 4 mln ton.

W ciągu 12 miesięcy poprzedniego roku nakłady inwestycyjne w Grupie Orlen S.A. wyniosły 4,6 mld zł, przy czym prawie 3 mld zainwestowano w segment przerobu ropy i energetykę, 0,8 mld zł w wydobycie, 0,7 mld zł w sprzedaż detaliczną i 0,2 mld zł w funkcje korporacyjne.

Na początku marca także drugi koncern paliwowy Lotos S.A. opublikował raport dotyczący wyników finansowych za 2017 rok, z którego wynika, że zysk netto wyniósł 1,67 mld zł i był o 0,67 mld zł większy od osiągniętego w 2016 roku (wtedy wyniósł 1 mld zł).

Wczoraj z kolei ogłosił swoje wyniki finansowe potentat bankowo ubezpieczeniowy Grupa PZU S.A, z komunikatu ogłoszonego przez spółkę wynika, że był to najlepszy dla niej rok, pod każdym względem.

Sprzedaż zrealizowana przez Grupę PZU przekroczyła 22,8 mld zł i tym samym była najwyższa w jej historii, a zysk netto wyniósł 4,2 mld zł (1 mld euro) a więc osiągnął poziom nienotowany w historii spółki.

Spółka ubezpieczeniowa PZU wchodząca w skład Grupy, w największej mierze przyczyniła się do jej rekordowego wyniku finansowego, a jej zysk netto za 2017 rok wyniósł aż 2,9 mld zł, pozostałą część zysku wypracowały banki Pekao i Alior.

Z rentownością powyżej 21 proc. oraz pokryciem kapitałowym istotnie powyżej 200 proc., PZU jest jedną z najbardziej dochodowych i stabilnych spółek ubezpieczeniowych na świecie - powiedział prezes PZU Paweł Surówka, cytowany w komunikacie.

Bardzo dobre wyniki finansowe ogłaszają także spółki energetyczne, największa z nich Polska grupa Energetyczna (PGE), poinformowała, że jej zysk netto wyniósł 2,66 mld zł i był wyższy od tego z roku ubiegłego (2,56 mld zł).

Grupa energetyczna Enea S.A. z kolei osiągnęła przychody ze sprzedaży netto w wysokości 11,4 mld zł, a zysk netto całej grupy wyniósł 1,17 mld zł i był wyraźnie wyższy od tego osiągniętego w 2016 roku (wtedy wyniósł 0,85 mld zł).

Z kolei według wstępnego raportu finansowego grupy Energa S.A, jej wynik finansowy EBTDA (zysk operacyjny przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych zobowiązań, podatków, a także amortyzacji), wyniósł 2,16 mld zł i był wyraźnie wyższy niż w roku poprzednim.

To tylko wyniki finansowe niektórych spółek Skarbu Państwa (wszystkie opublikują ostateczne sprawozdania finansowe za 2017 rok w kwietniu- maju), ale już wyraźnie widać, że będą wyniki rekordowe.

Już, bowiem dane finansowe z 15 spółek Skarbu Państwa obecnych na giełdzie w Warszawie za pierwsze półrocze 2017 roku, potwierdzały, że ich zyski sięgnęły kwoty 15 mld zł i były 2- razy wyższe o tych osiągniętych w I półroczu 2016 roku i 3- razy wyższe niż osiągnięte w latach 2014-2015 (wtedy wynosiły w I półroczu ok. 5-5,5 mld zł).

Tak radykalne wzrosty przychodów i zysków spółek Skarbu państwa wynikają z jednej strony z trwającej wysokiej koniunktury gospodarczej, ale także znaczącej racjonalizacji kosztów, w tym przede wszystkim zachowania wypływu środków związanych z tzw. usługami zewnętrznymi (obsługą prawną, różnego rodzaju ekspertyzami itd.).

autor: Zbigniew Kuźmiuk
Doktor nauk ekonomicznych, wykładowca akademicki, europoseł z ramienia PiS
wPolityce

...

Wersja do druku

Lubomir - 20.03.18 10:29
'Ja', ja nie należę do rasistów i nie mam zwyczaju szufladkowania nikogo, ale nie należę także do bezkrytycznych fanatyków i fundamentalistów. Swojej wiary i poglądów na życie, nie traktuję jako koniunkturalnej gry. Widzę bardzo dużo dobrego w rozwiązaniach 'Dobrej Zmiany', ale staram się nie dać nabierać na propagandowe chwyty w stylu 'Drugiej Japonii', Drugiego Kuwejtu', czy 'Drugich Niemiec'. Życie nie jest proste i nie ma prostych podziałów. W ogóle najlepiej jest jednoczyć a nie dzielić. 'Czystość ideologiczną' już przerabialiśmy. 'Ideologiczni czyściciele' okazali się najbardziej załganymi ludźmi, jakich można sobie wyobrazić. Pozdrawiam.

Ja - 20.03.18 5:24
Lubomirze
Ostatni Sondaż CBOS z 19 lutego 2018. wskazuje, że wśród Polaków jest 40 procent zwolenników obecnego rządu, a 53 procent zadowolonych jest z premiera Morawieckiego

Do przeciwników obecnego rządu częściej niż inni zaliczają się ankietowani NIEUCZESTNICZĄCY w praktykach religijnych, a jest ich ponad 40 procent, oraz ci którzy deklarują lewicowe poglądy polityczne około 39 procent i wyborcy Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej równo po 45 procent.

Przeczytaj raz jeszcze komentarz Pana MariaNa o faktach i zastanów się do której grupy Polaków należysz. Czytając twoje komentarze, to według mnie do tych co co deklarują lewicowe poglądy.

Lubomir - 19.03.18 20:53
Cieszylibyśmy się pewnie, gdybyśmy usłyszeli, że bomba z gigantycznym długiem publicznym przestała tykać. Że stoczniowcy Gdańska i Szczecina kończą budowę kolejnych okrętów podwodnych i wycieczkowców; 'Mielec' wyprodukował kilkadziesiąt śmigłowców wojskowych dla Polskich Sił Zbrojnych i tyle samo dla jednego z krajów Zjednoczonych Emiratów Arabskich, oraz, że polski przemysł lotniczy wyprodukował w ciągu ostatnich kilku lat - kilka samolotów pasażerskich dla LOT-u. Cieszylibyśmy się pewnie, gdyby było głośno o tym, że polskie szynobusy podbijają rynek europejski i azjatycki, a autobusy i osobówki elektryczne - stały się znakomitą wizytówką polskiego przemysłu samochodowego. Na razie to jednak tylko marzenia. Jako sukces podaje się także plany przekształcenia terenów Stoczni Gdańskiej - w park rozrywki. Priorytet pewnie zostanie nadany tematowi, czy park będzie imieniem Lenina czy Wałęsy? To tak dla jeszcze większej hecy! Chciałoby się powiedzieć: skromności nigdy nie jest za dużo! Może po prostu trzeba wyhamować ...emocje, żeby nie przegrzać organizmu? Bo wówczas cieszyłby się jedynie grabarz i producenci zniczy.

(C)Hamil-ton - 19.03.18 14:16
Tajny współpracownik (TW) służb o pseudonimie "Bolek", którego naród wybrał na prezydenta RP też coś mówił o drugiej Japonii. Potem mówił coś o 100 milionach dla każdego itp, itd. Dzisiaj niektórzy Żydzi mówią, że Polska będzie potęgą. Uwierzył bym gdyby nie było w Polsce Żydów i sprzedajnych, antypolskich służb. Już miał być kraj mlekiem i miodem płynący. Jak zawsze kończy się niczym. Czy tym razem również? Przysłowia są mądrością narodów.

"Obiecanki cacanki a głupiemu radość".

MariaN - 19.03.18 9:20
Jak to sie mówi, o faktach się nie dyskutuje, dlatego zgodnie z ta opinią mamy zanik opiniodawców. Sytuacja gospodarcza w Polsce jest dobra, i to nie jest przypadek ze akurat teraz, ale tzw dobra zmiana ma wielu wrogów i to z wielu dziwnych stron, bo również i z gniazda swoich napływają dziwne pomruki i puste krytyki. Niektórzy umniejszają sukcesy bo koniunktura na swiecie jest dobra, no dobra, ale dziwne jest ,że w 2006 też koniunktura była dobra kiedy PiS zaczął rządzić - to jakieś czary czy co?

Artur - 17.03.18 15:57
Dobre i bardzo dobre wyniki firm, produkujących, wytwarzających i "dorzucających dobro do wspólnego kotła" oczywiście cieszą ludzi rozsądnych. Jednak zyski takich firm jak PZU, które powstają w dużej części z przymusu ubezpieczeniowego czyli z drenażu zwykłych ludzi z ich dochodów w żaden sposób jakoś nie budzą u mnie radosnych skojarzeń. Może się nie znam.

Wszystkich komentarzy: (6)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

24 Stycznia 1996 roku
Premier Józef Oleksy złożył dymisję po tym, jak postawiono mu zarzut szpiegostwa


24 Stycznia 1507 roku
Koronacja Zygmunta I w katedrze wawelskiej


Zobacz więcej