Środa 24 Kwietnia 2024r. - 115 dz. roku,  Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 15.05.07 - 10:32     Czytano: [2575]

Dział: EKOInformacje

Święto Niezapominajki

Jak już wcześniej informowaliśmy w 2002 roku utworzono Kapitułę Polskiej Niezapominajki. Przewodniczącym Kapituły został pomysłodawca Polskiej Niezapominajki - mgr inż. Andrzej Zalewski, redaktor EKO-Radia w PR I Polskiego Radia.
Ogłoszono wtedy, iż dzień 15 maja będzie Świętem Polskiej Niezapominajki
W całym kraju - w związku z tym świętem, odbywa się wiele imprez, m.in. w Gołuchowie trwa konkurs „Bajarze z Leśnej Polany”.
Przedstawiciele Kapituły Polskiej Niezapominajki już wcześniej wypowiedzieli się i zapowiedzieli udział w tej imprezie.

...........................................

Kapituła Polskiej Niezapominajki z wielką radością potwierdza swój udział w organizacji imprezy, która w Polsce wiąże się z innymi inicjatywami krasomówczymi, polonistycznymi, czy również krajoznawczymi i turystycznymi, podnoszącymi kulturę ekologiczną naszego społeczeństwa, a nawet kulturę w najszerszym tego słowa znaczeniu. Nie ulega wątpliwości, że nasz język polski jest wśród języków świata wytworem myśli ludzkiej cenionej i bogatej. W naszym języku napisano wiele dzieł i arcydzieł, które należą do wybitnych osiągnięć światowej literatury zarówno pięknej, jak i naukowej, czy też popularnej.

Naszym zadaniem jest przywrócenie również wysokiej rangi słowa polskiego, które dumnie opisywało i opisuje wspaniałą przyrodę, historię i przeszłość Naszego Narodu i Państwa. Wiemy również, iż do obowiązków Polskiego Radia istniejącego dokładnie od lutego 1925 roku, należy rozwój kultury, nie tylko słowa polskiego. Wśród zasłużonych dla "muzy" Polskiego Radia prelegentów, aktorów, wykładowców i spikerów należą również ci leśnicy i przyrodnicy, którzy od początku istnienia Polskiego Radia sławili w żywym słowie piękno naszego kraju i naszego języka polskiego. Jest ich wielu, ale na pierwszym miejscu wspomnieć pragniemy wybitnego popularyzatora i twórcy wielu pogadanek przyrodniczych dr Jana Żabińskiego. Był on zarówno przed wybuchem II wojny światowej, jak i po jej zakończeniu aktywnym uczestnikiem wielu programów radiowych, które częściowo tylko zostały zachowane dla pamięci następnych pokoleń. Do jego niezwykłych tematów, które poruszał, zaliczyć trzeba i można słynną pogadankę o wymordowanych przez człowieka krowach morskich na Pacyfiku! W łańcuchu wyżywienia ludzi krowa morska mogła stać się najważniejszym pożywieniem eliminującym długi łańcuch przetwarzania lądowych pasz treściwych na mięso białe i czerwone. Niestety obecnie nowa potrzeba wprowadzenia diety wegetariańskiej nie jest nakazem zwyczajów czy gustów, ale coraz pilniejszą potrzebą ograniczenia wyrębu lasów. Bowiem łańcuch przetwarzania paszy na mięso i mleko dla człowieka zaczyna się tam, gdzie uprawia się rośliny pastewne wysoko białkowe. Potrzeba uprawy soi w Amazonii wywołała wyręby wielkiej zielonej puszczy tropikalnej produkującej tlen dla człowieka.

Nasza Kapituła spodziewa się, iż w szranki rywalizacji tego konkursu stanie wielu doświadczonych leśników, przyrodników i ekologów, którzy plastycznie i skutecznie pozyskają świadomość każdego człowieka dla potrzeby szanowania przyrody i środowiska naturalnego. Organizatorom życzymy powodzenia!

Kapituła Polskiej Niezapominajki

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

24 Kwietnia 2015 roku
Zmarł Władysław Bartoszewski, publicysta, pisarz, POlityk. Więzień Auschwitz, żołnierz AK, uczestnik Powstania Warszawskiego (ur. 1922)


24 Kwietnia 1952 roku
W Polsce wprowadzono obowiązkowe kontyngenty na mleko.


Zobacz więcej