Piątek 19 Kwietnia 2024r. - 109 dz. roku,  Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 15.05.07 - 19:09     Czytano: [1972]

Polacy i Legia Honorowa

W Paryżu, w Muzeum Wojska, do 6 czerwca br. czynna jest wystawa poświęcona Polakom i Legii Honorowej. Zorganizowano ją z okazji 200-lecia utworzenia przez Napoleona Wielkiego Księstwa Warszawskiego. Order Legii Honorowej został ustanowiony przez Bonapartego jeszcze jako pierwszego konsula pięć lat wcześniej, w roku 1802. Pozostaje on do dzisiaj najwyższym odznaczeniem wręczanym w imieniu rządu francuskiego za zasługi wojskowe i cywilne.

Wystawa zorganizowana została z inicjatywy Towarzystwa Wzajemnej Pomocy Członków Legii Honorowej i Zamku Królewskiego w Warszawie, we współpracy z Muzeum Wojska Polskiego. W perspektywie 200 lat wzajemnych relacji między Polską a Francją przedstawiono na niej najwybitniejszych Polaków odznaczonych Orderem Legii Honorowej. Ich portrety uwiecznili tacy słynni artyści, jak Marcello Bacciarelli, Jan Styka czy Horace Vernet. Wystawa prezentuje również liczne obrazy przedstawiające sceny batalistyczne z udziałem polskich ułanów z epoki Wielkiego Księstwa Warszawskiego. Są tu dzieła Wojciecha Kossaka, Jacka Malczewskiego i Zygmunta Rozwadowskiego. Na szczególną uwagę zasługują "Samosierra" oraz "Défilé devant Napoléon" Piotra Michałowskiego. Sceny batalistyczne uwiecznione są również na porcelanowym serwisie do kawy z XIX wieku.
Dzieła pochodzą z kolekcji państwowych i prywatnych. Zaraz przy wejściu wyeksponowano egzemplarz Ustawy Konstytucyjnej Wielkiego Księstwa Warszawskiego (własność Zbigniewa Dunina-Wilczyńskiego). Nie wznowiono wówczas Konstytucji Majowej. Niewielkiego formatu dwujęzyczna ustawa podyktowana przez Napoleona, wydana drukiem w 1810 r., otwarta jest na pierwszym artykule, w którym czytamy: "Religia Katolicka, Apostolska, Rzymska jest religią stanu". Polacy mieli nadzieję, że państwo polskie odbuduje się w swych dawnych granicach. Ta właśnie idea dawała siłę polskim żołnierzom walczącym u boku Napoleona w całej Europie. Napoleon wynagradzał tę postawę, przyznając Order Legii Honorowej około 2 tysiącom Polaków. Jednak utrzymywanie bardzo licznej armii stało się powodem rosnących deficytów budżetowych Księstwa Warszawskiego. Mimo to ważne jest, że przez 6 lat istniało wprawdzie niesamodzielne, ale przecież w istocie polskie państwo.
Jako pierwszy Orderem Wyższego Oficera został odznaczony gen. Henryk Dąbrowski. Wysłany przez Napoleona marszałek Jourdan wręczył mu order w Milanie 15 sierpnia 1804 roku. Najwyższą klasę Orderu Wielkiego Orła (Grand-aigle) przyznano księciu Józefowi Poniatowskiemu, marszałkowi Francji, naczelnemu wodzowi armii Wielkiego Księstwa Warszawskiego. Po klęsce Napoleona aż do 1914 r. Order Legii Honorowej przyznawano Polakom sporadycznie. Udział oficerów francuskich w wojnie polsko-sowieckej w 1920 r. (gen. Weygand) ożywił kontakty militarne między Polską a Francją. W okresie międzywojennym polscy oficerowie studiowali w Paryżu w Wyższej Szkole Wojennej, z kolei francuscy oficerowie wykładali w Wyższej Szkole Wojskowej w Warszawie. Obustronne kontakty nabrały nowego wymiaru po wizycie marszałka Józefa Piłsudskiego w Paryżu, a następnie marszałka Ferdinadna Focha w Warszawie, podczas której został on wyniesiony do rangi Marszałka Polski.
Spośród sławnych Polaków odznaczonych Orderem Legii Honorowej warto przypomnieć Ignacego Mościckiego, gen. Władysława Sikorskiego, gen. Stanisława Maczka. Polacy, po Francuzach, są narodem najliczniej odznaczonym Legią Honorową. Ogółem przyznano Polakom około 4 tysięcy orderów. Wystawę zamknie 6 czerwca br. koncert muzyki klasycznej w katedrze Świętego Ludwika w Pałacu Inwalidów.

Mariola Kazimierczak - Paryż
Nasz Dziennik

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

19 Kwietnia 1979 roku
Dokonano próby wysadzenia pomnika Lenina w Nowej Hucie.


19 Kwietnia 2005 roku
Joseph Alois Ratzinger został 265 papieżem i przyjął imię Benedykta XVI.


Zobacz więcej