Wtorek 19 Marca 2024r. - 79 dz. roku,  Imieniny: Aleksandryny, Józefa,

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 30.06.18 - 20:13     Czytano: [753]

Historia picia wina


Smak w wybornym szkle

Historia spożywania wina jest tak stara jak świat. Było ono niejednokrotnie środkiem płatniczym i lekiem, o czym wspomina nawet Biblia. Warto jest zatem zgłębić jego historię. Nasza redakcja została zaproszona w tym celu do świętokrzyskich Krynek, na prelekcję zorganizowaną przez Klub Hodowców Gołębi.

Epoka brązu


W epoce brązu, wino było towarem luksusowym, używanym w rytuałach, obrzędach pogrzebowych, ucztach przez ludy sumeryjskie, asyryjskie i hetyckie. Uprawa winorośli rozprzestrzeniała się na zachód, aż do brzegów Morza Śródziemnego. Podczas podbojów greckich, wino rozpowszechniło się aż do Hiszpanii. Sprowadzenie winorośli z delty Nilu, przypisuje się handlarzom fenickim. W Starożytnej Grecji wino nabrało znaczenia religijnego, stało się integralną częścią kultury. Było ono wychwalane przez poetów w epiku greckim o tytule Hezojda. W związku z dużym zapotrzebowaniem na ten trunek, wypracowano nowe techniki uprawy sadzonek winnych, Nawet powstawały teksty o uprawie winorośli autorstwa Teofrasta z Eresos. Grecy upowszechnili wino jako napój codzienny oraz uczynili z niego najważniejszy towar eksportowy.

W czasie Imperium Rzymskiego

Rzymianie przyjęli wino do swojej kultury za pośrednictwem Greków. Podobnie jak w innych kulturach, było ono kojarzone z zamożnością tego kto je spożywał. Rozkwit winiarstwa w Rzymie nastąpił w I w. n.e., otrzymano nowe szczepy, które lepiej odpowiadały danemu klimatowi. Podczas podbojów rzymskich, Rzymianie zakładali winnice na zajętych obszarach, aby móc zapewnić swojemu wojsku doskonały trunek. Picie rozcieńczonego wina zamiast samej wody ze względu na zagrożenia epidemiologiczne, było zresztą powszechne przez tysiące lat.

Ulepszając smak wina

Do wielu win w starożytnej Grecji i Rzymie dodawano zioła, przyprawy, miód czy wodę morską. Większość win w epoce starożytnej i w średniowieczu była wytrawna lub półwytrawna. Nie były one odpowiednio chronione przed utlenieniem czy mikroorganizmami, często nabierały one posmaku octowego, dlatego do renesansu rzadko było ono długo przechowywane. Wraz z upadkiem cesarstwa rzymskiego, podupadło winiarstwo i handel winem w Europie, jednak w tym czasie wino produkowano już we wszystkich krainach pod kulturowymi wpływami Rzymu, zwłaszcza na terenie dzisiejszej Francji. We wczesnym średniowieczu, znikały duże winnice, a winiarstwo stawało się powiązane z klasztorami. Popyt na wino odradzał się wraz z rozprzestrzenianiem się chrześcijaństwa na północ Europy i zapotrzebowaniem na wino mszalne. Pod koniec średniowiecza picie wina znów stało się silnie zakorzenionym zwyczajem i znacznie wzrósł handel nim.

Arabowie też lubili mocne trunki

W IX wieku, Arabowie wynaleźli sztukę destylacji alkoholu w alembikach. Dotarła ona do świata Zachodu w XII wieku, przez Krzyżowców. W XVII stuleciu Holendrzy, uprawiający handel winem między odległymi regionami świata zaczęli promować dodawanie destylatu do wina, które utrwalało je, a jeśli był on dodany przed końcem fermentacji, pozwalało to na uzyskanie słodkiego smaku. W rozwoju nowożytnego winiarstwa w epoce wieków średnich, ważną rolę odegrały zakony benedyktyńskie, które rozwijały techniki uprawy winorośli i produkcji wina. Wino było nie tylko symbolem religijnym, ale i popularnym trunkiem. Świeccy producenci rozwinęli uprawy w regionie Bordeaux we Francji. Wyjątkowo popularne było wino w Niemczech. Klasztor w Eberbach, był największym producentem wina na kontynencie w XII i XIII wieku.

Regulacje winiarskie

Pierwsze urzędowe regulacje w winiarstwie, dotyczyły zwykle rodzaju stosowanych winorośli. Przykładowo w 1375 roku, książę Filip Śmiały kazał usunąć z Burgundii wszystkie odmiany ciemnych winogron poza pinot noir. Podobny dekret dotyczący rieslinga, wydał w roku 1787 biskup Trewiru. Inne regulacje służyły ochronie konsumenta, przed nieuczciwymi handlarzami.

Bardzo dziękujemy gospodarzom spotkania za piękny wykład i za możliwość degustacji tego przedniego trunku.

Ewa Michałowska – Walkiewicz

   



Wersja do druku

Lubomir - 02.07.18 9:49
Bardzo ważna wydaje się też sztuka picia. Sztuka delektowania się smakiem trunku. Największy na świecie producent win obecnie - Włosi, doskonale potrafią to robić. W Belpaese praktycznie piją wszyscy dorośli, jednak pijanych niełatwo zauważyć. Podobnie jest w pokrewnej kulturo Włochom - Hiszpanii. Oby kiedyś podobnie było w d. Królestwie Polskim, w Rzeczypospolitej Polskiej. Na razie ciągle często naszą ambicją jest picie mocnych alkoholi, które powalają z nóg albo picie słabszych alkoholi, ale w ilościach tak dużych, że efekt jest podobnie powalający. U nas postawiono na szybkie wykształcenie społeczeństwa, ale jak gdyby całkowicie zapomniano o wychowaniu, zostawiając tą sferę życia przypadkowi.

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

19 Marca 1887 roku
Zmarł Józef Ignacy Kraszewski, poeta, działacz społeczny i kulturalny (ur. 1812)


19 Marca 1542 roku
Urodził się Jan Zamoyski, kanclerz wielki koronny, założył w 1580 r. miasto Zamość (zm. 1605)


Zobacz więcej