Wtorek 19 Marca 2024r. - 79 dz. roku,  Imieniny: Aleksandryny, Józefa,

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 01.07.18 - 21:20     Czytano: [765]

Dział: WPiS

Nowy Numer WPiS 6/2018 już do nabycia

Do sprzedaży trafił nowy numer miesięcznika społeczno-kulturalnego „Wpis”. Zamieściliśmy w nim wiele interesujących i aktualnych tekstów. Piszemy m.in. o tragicznym stanie rynku książki w Polsce, tegorocznym lednickim Spotkaniu Młodych i patriotycznej literaturze dla dzieci i młodzieży. Prof. Andrzej Nowak wspomina amerykańskiego sowietologa Richarda Pipesa, Krzysztof Szujecki przybliża historię Wyścigu Pokoju, a Czesław Ryszka pisze o kandydacie na ołtarze, kard. Auguście Hlondzie. Czerwcowy „Wpis” to prawie 100 stron zajmującej lektury.

W bieżącym numerze:

● „Władzo, nie lękaj się! Wypłyń na głębię” – Leszek Sosnowski po raz kolejny apeluje o reformę rynku mediów w Polsce.
● „Zapomniane tysiąclecie polskiej potęgi” – prof. Krzysztof Ożóg opisuje polityczne i militarne sukcesy Bolesława Chrobrego, twórcy pierwszego polskiego imperium.
● „Pasterz ma prowadzić stado i iść na przedzie” – przemówienie papieża Jana Pawła II wygłoszone 13 maja 1982 r. w Fatimie do Konferencji Episkopatu Portugalii.
● „Lednica” – reportaż z tegorocznego Ogólnopolskiego Spotkania Młodych nad Jeziorem Lednickim.
● „Święta wiara w internet, czyli dzieje spektakularnego upadku polskiej książki” – Adam Sosnowski opisuje tragiczny stan rynku książki w Polsce.
● „Jak królowa Jadwiga czytała… ‘Dzienniczek’ św. Siostry Faustyny” – rozmowa z aktorką Haliną Łabonarską o jej pracy nad „Dzienniczkiem” św. Siostry Faustyny Kowalskiej w wersji audio, który niebawem ukaże się staraniem Białego Kruka.
● „Chowanie młodzieży w polskości jako zadanie literatury” – dr Justyna Chłap-Nowakowa przybliża dzieje polskiej literatury patriotycznej dla dzieci i młodzieży.
● „Legenda o Żołnierzu Polskim” – poetycka opowieść Bolesława Leśmiana o niedolach Polaków walczących w obcych armiach, opublikowana w „Myśli Polskiej” w 1916 r.
● „Richard Pipes: historyk ‘imperium zła’” – prof. Andrzej Nowak przypomina postać zmarłego w maju br. znanego amerykańskiego sowietologa i badacza dziejów Rosji Richarda Pipesa.
● „Lenin odczarowany” – Bohdan Urbankowski opisuje okoliczności przejęcia władzy w Rosji przez bolszewików.
● „Wyścig Pokoju, szczytowe osiągnięcie propagandowe PRL” – w 70. rocznicę pierwszego Wyścigu Pokoju przypominamy dzieje imprezy, która w dawnych latach przyciągała setki tysięcy kibiców.
● „Unia: wątpliwe korzyści, nieprzyjemne stosunki” – Leszek Sosnowski rozmawia z Januszem Szewczakiem o stratach, jakie przynosi nam członkostwo w Unii Europejskiej.
● „Bronisław Piłsudski. Katorżnik, uciekinier z zesłania, etnograf i znawca ludu Ajnów” – przypominamy sylwetkę Bronisława Piłsudskiego w setną rocznicę jego śmierci.
● „Witold Pilecki – heroiczność cnót predestynuje go do chwały ołtarzy” – wystąpienie polskiego ambasadora w Budapeszcie prof. Jerzego Snopka, wygłoszone podczas uroczystości poświęconej rtm. Witoldowi Pileckiemu.
● „W Polsce mają dach nad głową, ale nie mają z czego żyć” – reportaż o małżeństwie syryjskich uchodźców, które znalazło schronienie w Polce.
● „Caryca Katarzyna o Polsce wyrażała się z szyderstwem” – druga część artykułu o stosunku Rosji do Polski i Konstytucji 3 Maja.
● „Sukces sióstr ze Staniątek” – szczęśliwy finał społecznej akcji zbierania funduszy na budowę nowoczesnego ośrodka muzealnego przy klasztorze w małopolskich Staniątkach.
● „Podróż na Kamczatkę brygadiera Kopcia (1) – artykuł o losach zesłanego na Kamczatkę uczestnika Powstania Kościuszkowskiego Józefa Kopcia.
● „Kard. August Hlond. Orędownik wolnej Polski i prorok jej mocy” – Czesław Ryszka przedstawia sylwetkę kandydata na ołtarze, Prymasa Polski kard. Augusta Hlonda.
● Świato–podgląd – przegląd informacji z całego świata, a w nim m.in. Grecja i Macedonia kończą spór o nazwę, nowe prawo w Australii zmusza księży do złamania tajemnicy spowiedzi i w Hiszpanii usunięto krzyż uznany za symbol frankistowski.
● Krzyżówka z nagrodami

A ponadto: nowości książkowe naszego wydawnictwa, lektury na lato, czerwcowy wiersz Leszka Długosza oraz oferta prenumeraty „Wpisu” na bieżący rok.

WPiS

 



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

19 Marca 1981 roku
Milicja i SB brutalnie interweniowały wobec delegatów NSZZ Solidarność, podczas sesji w Bydgoszczy


19 Marca 1951 roku
Kraje zachodnie podpisały umowę o powstaniu Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali


Zobacz więcej