Wtorek 19 Marca 2024r. - 79 dz. roku,  Imieniny: Aleksandryny, Józefa,

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 05.07.18 - 14:54     Czytano: [1243]

„ACTA 2.0” zatrzymane





Eurodeputowani podjęli decyzję o wstrzymaniu prac nad dyrektywą o prawach autorskich, którą powszechnie określa się jako ACTA 2.0. Będą one kontynuowane na następnej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego we wrześniu
— podaje portal Wprost.pl.

Pozytywne stanowisko wobec dyrektywy zajęła wcześniej komisja prawna PE. 20 czerwca zwolennicy zmian wygrali głosowanie stosunkiem głosów 15 do 10. Odrzucenie jej przez Europarlament oznacza, że nie wejdzie w życie już teraz. Pozostaje jednak ryzyko, że najbardziej kontrowersyjne artykuły nr 11 i 13 zostaną utrzymane.

Aktualna treść dyrektywy nie aktualizuje prawa autorskiego w Europie i nie promuje uczestnictwa w społeczeństwie obywatelskim, a zagraża wolności online i tworzy przeszkody w dostępie do Sieci. Wprowadza nowe ograniczenia, filtry i restrykcje. Jeżeli propozycja zostanie przyjęta w obecnej formie, dzielenie się wiedzą encyklopedyczną w sieciach społecznościowych, czy znajdowanie artykułów w wyszukiwarkach może nie być możliwe. Wikipedia także będzie zagrożona
— pisali o zagrożeniach płynących z „Acta 2.0” m.in. aktywiści z fundacji Wikimedia.

Do dzisiejszej decyzji Parlamentu Europejskiego odnieśli się pozytywnie na Twitterze politycy Prawa i Sprawiedliwości.

Zmiany w prawie autorskim wywołują wiele kontrowersji. Ich przeciwnicy zarzucają im wprowadzenie faktycznej cenzury w internecie. Z kolei zwolennicy argumentują nowe regulacje koniecznością ochrony twórców.
Zaproponowany przez KE projekt dyrektywy o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym przewiduje m.in., że platformy takie jak Google, YouTube, czy Facebook będą musiały systematycznie skanować udostępniane przez swoich użytkowników treści, takie jak wideo czy muzykę pod kątem przestrzegania praw autorskich.

Obecnie serwisy internetowe nie mają obowiązku automatycznego kontrolowania treści zamieszczanych przez ich użytkowników, muszą natomiast bezzwłocznie usunąć lub zablokować materiał, jeśli podejrzewają, że jest on nielegalnego pochodzenia.
PZ/Wprost.pl/Twitter

wPolityce

Wersja do druku

Ania - 05.07.18 22:05
Należy wprowadzić urzędowe procentowe progi poboru podatku od tzw. praw autorskich i zerową stawkę dla twórców, którzy do budżetu dobrowolnie zwrócili koszty swojego wykształcenia poniesione przez państwo czyli podatników.

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

19 Marca 1887 roku
Zmarł Józef Ignacy Kraszewski, poeta, działacz społeczny i kulturalny (ur. 1812)


19 Marca 1779 roku
Urodził się Józef Dwernicki, polski generał, dowódca kawalerii w powstaniu listopadowym (zm. 1857)


Zobacz więcej