Piątek 29 Marca 2024r. - 89 dz. roku,  Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 01.08.18 - 11:08     Czytano: [889]

Maria Stypułkowska-Chojecka


Bohaterowie w spódnicach


Nadchodzi okres wspomnień o Powstaniu Warszawskim. Czas, kiedy to wszyscy wspominamy tych, którzy na szali wolnej Ojczyzny, położyli swoje młode życie. Dziś zewsząd słyszymy dywagacje czy warto było rozpoczynać ten zryw mieszkańców Warszawy, który zebrał krwawe żniwo z tych najmłodszych. Ale wtedy, nikt się nad tym nie zastanawiał, nikt tego faktu nie rozpamiętywał. Wszyscy szli walczyć, bo tego potrzebowała skąpana we krwi swych synów.... Polska.

Kim była


Towarzystwo Historyczno - Patriotyczne Renesans ze Skarżyska- Kamiennej, postanowiło przybliżyć naszej redakcji postać Kamy, która walczyła w Powstaniu Warszawskim, bo jak powiedziała....to był po prostu mój obowiązek.... Maria Stypułkowska Chojecka, ps. „Kama” urodziła się 24 września 1926 roku w Warszawie. Zmarła natomiast dnia 5 lutego 2016 roku również w Warszawie, Pracowała ona jako pedagog, była też działaczką podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej. Powołana była do pracy jako łączniczka i sanitariuszka batalionu Parasol Armii Krajowej. Urodziła się na warszawskiej Woli, Była jedyną córką Jana i Ireny z domu Obrzydowskiej. Ojciec Kamy, był członkiem PPS, pracował w kolejowych warsztatach naprawczych. Od roku 1937, Kama należała do 58. Warszawskiej Żeńskiej Drużyny Harcerzy. W roku 1940, ukończyła ona szkołę powszechną nr 139.

Okres wojny obronnej

W czasie obrony Warszawy we wrześniu 1939 roku, Kama brała udział w pogotowiu wojennym harcerek pełniąc służbę pomocniczą na Dworcu Głównym. W 1941 roku, po ponownym zorganizowaniu jej drużyny, przeszła przeszkolenie na kursach: samarytańskim, pielęgniarskim i łączności. W konspiracji Kama była od 3 sierpnia 1942 roku. Przyjęła pseudonim, od imienia bohaterki powieści Andrzeja Struga zatytułowanej Dzieje jednego pocisku. Była ona uczestniczką w wielu akcjach małego sabotażu. W dniu 1 sierpnia 1943 roku, Kama przeszła z Szarych Szeregów, do oddziału specjalnego Kedywu Komendy Głównej AK. Pełniła tu funkcję łączniczki zastępcy dowódcy II plutonu Kazimierza Kardasia noszącego ps. „Orkan”. Pracowała ona jeszcze jako doskonała wywiadowczyni. Pierwszą akcją, w której wzięła udział, była likwidacja w dniu 1 października 1943 roku SS-mana Ernesta Weffelsa, komendanta oddziału kobiecego Pawiaka tak zwanej Serbii. Ważną informacją jest również ta, że mimo wszystko znalazła czas na naukę, ponieważ ukończyła Szkołę podchorążych Rezerwy Piechoty Agricola.

Okres Powstania Warszawskiego

W czasie Powstania Warszawskiego, Kama pracowała jako łączniczka i sanitariuszka 2. kompanii. Przeszła szlak bojowy „Parasola” przez Wolę, Stare Miasto Czerniaków i Mokotów. Na Starym Mieście współorganizowała punkt sanitarny dla rannych żołnierzy „Parasola”, których następnie przeprowadziła kanałem z placu Krasińskich na ulicę Warecką. Była dwukrotnie ranna. Po kapitulacji powstania opuściła Warszawę wraz z ludnością cywilną. Wróciła do Warszawy w lutym 1945 roku.

Nauka i okupacja

W czasie okupacji, Kama uczyła się w zawodowej szkole krawieckiej i uczęszczała na tajne komplety Gimnazjum, a następnie Liceum im. Bolesława Prusa. W roku 1968, ukończyła ona Wydział Pedagogiczny Uniwersytetu Warszawskiego. Pracowała także w jako redaktor w Wydawnictwach Szkolnych i Pedagogicznych.

Ewa Michałowska- Walkiewicz

 



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

29 Marca 1865 roku
Urodził się Antoni Listowski, polski dowódca wojskowy, gen. dywizji, pełniący obowiązki Naczelnego Wodza wiosną 1920 (zm. 1927


29 Marca 1937 roku
Zmarł Karol Szymanowski, polski kompozytor. Obok F. Chopina, uznawany za najwybitniejszego kompozytora (ur. 1882)


Zobacz więcej