Czwartek 25 Kwietnia 2024r. - 116 dz. roku,  Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 24.09.18 - 22:30     Czytano: [456]

Iłżecki Jarmark Sztuki Ludowej


Zapomniane zawody i rzemiosła


Towarzystwo Ochrony i Promocji Zawodów Ginących wraz z burmistrzem oraz przewodniczącym Rady Miejskiej Iłży, zorganizowali XXIV Iłżecki Jarmark Sztuki Ludowej. Nasza redakcja także została na ten jarmark zaproszona, by mogła przenieść się w minione lata czekoladowych łamańców i różowych aniołków z papieru.

Co tu można było zobaczyć


Na wspomniany jarmark do Iłży, zjechało się wielu znakomitych rękodzielników. Oprócz stałych twórców ludowych, którzy towarzyszą iłżeckiemu jarmarkowi od ponad 20 lat, w tym roku dołączyli do nich nowi rękodzielnicy z odległych miejscowości. Od wczesnych godzin rannych, można tu było podziwiać piękne wyroby na prezentowanych stoiskach. Wyroby te były okazami takich rzemiosł jak tkactwo, kowalstwo, wikliniarstwo, lalkarstwo, malarstwo, garncarstwo, rzeźbiarstwo, haft i szydełkowanie. Na wspomnianym jarmarku można też było podziwiać wyroby biżuteryjne.

Lata mojej młodości

-Na tym jarmarku zobaczyłam drewniane lale i rzeźbione różowe aniołki. Pamiętam przed okupacją, mama moja kupowała mi takie na skarżyskim targu. Pewien Żyd o nazwisku Zelkow, był wyrobnikiem takich cudeniek, które uświadczyłam teraz w Iłży- relacjonuje pani Leopoldyna Kryśkiewicz.

Cudowna muzyka

Na tym Jarmarku swoje okazy prezentowało ponad 60 rękodzielników z całej Polski, którzy podczas trwania imprezy wykonywali swoje prace w ogłoszonym konkursie pod hasłem „Pamiątka z Iłży". Jarmarkowi towarzyszyło 10 kapel i zespołów z Iłży i z Radomia, Bliżyna, a także z Domu Kultury w Mostkach Gmina Suchedniów.

Gdy to usłyszałam....

Jeden z zespołów występujących w Iłży, zaśpiewał piosenkę zatytułowaną „Biała peleryna”, która wycisnęła mi łzy i wzruszyła mnie do głębi. Pamiętam w latach powojennych, gdy wraz z rodzicami mieszkałam w Warszawie i co niedziela rano słyszałam jak tamtejsza kapela grała ten utwór, a pan Ireneusz chodził z kapelusikiem i zbierał pieniążki od okolicznych ludzi. Łzy ciekły mi po policzkach, gdy w Iłży usłyszałam „Białą pelerynę, która przypomniała mi najmłodsze i najcudowniejsze lata mojego życia. Wtedy to pamiętam, jak pan Ireneusz podszedł po parę groszy do panny Ewy córki bogatego rzeźnika, i ….zakochał się w niej bez pamięci - wtrąca Witold Bilski.

Dziękujemy za zaproszenie do Iłży Stowarzyszeniu Przyjaciół Ziemi Mazowieckiej. Ten uroczy czas, odświeżył nam minione lata, z kolorowymi kogucikami i piękną muzyką, którą delektować się można było na tej jedynej w swoim rodzaju imprezie.


Ewa Michałowska - Walkiewicz

       

       

 



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

25 Kwietnia 1822 roku
Urodził się Edward Dembowski, polski filozof, publicysta, działacz niepodległościowy (zm. 1846)


25 Kwietnia 1937 roku
Zmarł Michał Drzymała, wielkopolski chłop, symbol walki z zaborcą pruskim (ur. 1857)


Zobacz więcej