Piątek 19 Kwietnia 2024r. - 110 dz. roku,  Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 10.11.18 - 16:43     Czytano: [563]

Bitwa pod Świdnem


Bitwa powstania styczniowego

Jedną z ważniejszych bitew jaka rozegrała się podczas powstania styczniowego, była bitwa pod Świdnem. Była ona stoczona w dniu 29 października 1863 roku, we wsi Świdno, leżącej niedaleko Augustowa. Wziął w niej udział 100 osobowy oddział powstańców oraz oddział pułkownika Rambacha.

Na stulecie naszej niepodległości


W tym roku będziemy wszyscy świętować stulecie odzyskania niepodległości. Ten wielki dzień, 11 listopada 1918 roku przyniósł wszystkim Polakom upragnioną wolność, a twarda ręka trzech zaborców, została z naszego narodu definitywnie zdjęta. Towarzystwo Patriotyczne Renesans ze Skarżyska - Kamiennej, udało się w dniu 29 października tego roku do stolicy Szkocji Edynburga, by tam w kościele polskim fetować ten czas, w którym nasza Ojczyzna, znów pojawiła się na mapie politycznej Europy. Tam właśnie na Wyspach, wśród Polonii, która gromko witała rodaków z Polski, pan Witold z Pakosławia, przypomniał wszystkim o pewnej bitwie powstania styczniowego, która miała akurat miejsce dokładnie 29 października 1963 roku, podczas trwających na ziemiach polskich zaborów. Jak zatem widać była to dla nas Polaków podwójna uroczystość.

Według źródeł rosyjskich

Źródła rosyjskie podają że ….Dowódca oddziału Węgrowskiego pułkownik Ramabach, otrzymał wiadomość o zbieraniu się wokoło polskich band w okolicach Kosowa. Wyruszył tam w dniu 27 października, z 3-cią kompanią strzelców Żmudzkiego Pułku Grenadierów, 3-cią Kompanią Liniową Rewelskiego Pułku, półszwadronem Smoleńskiego Pułku Ułanów, Plutonem Dział Żłobkowanych i 70 kozakami z Pułku Dońskiego. We wsi Chruszczewce, wykryto ślady polskiego nieprzyjaciela, naprzeciw którego wyruszył oddział z Międzylesia. Bitwa była bardzo zażarta, a straty ze strony polskich powstańców bardzo znaczne. Wówczas to ujęto jeńców powstańczych w ilości 29, oprócz tego zabrano im 30 sztuk broni

Relacje polskich świadków

Jak opowiadają naoczni świadkowie tego zdarzenia, a ich opowiadania zapisane były przez augustowskiego kronikarza Jana Domaszewskiego, Polacy zorientowawszy się że są okrążani przez wojska rosyjskiego nieprzyjaciela, ruszyli do ataku, przeliczając swoje militarne siły i uzbrojenie. Polacy ponieśli klęskę, ale po raz kolejny pokazali, że nie poddadzą się okupantowi bez walki. Mimo pogromu i kolejnej ludzkiej tragedii, bitwa ta przeszła do historii Polski, jako ta która po raz kolejny udowodniła wszystkim odwagę polskiego żołnierza, a przede wszystkim jego honor.

Po uroczystej mszy świętej, Polonia wraz z przybyszami z Polski, wspólnie odśpiewała pieśń...Boże coś Polskę....i wszyscy złożyli kwiaty na grobach polskich bohaterów poległych w Szkocji.

Ewa Michałowska – Walkiewicz

   



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

19 Kwietnia 1882 roku
Zmarł Charles Robert Darwin, twórca teorii ewolucji biologicznej (ur. 1809)


19 Kwietnia 1988 roku
Zmarł Jonasz Kofta, polski dramaturg, satyryk (ur. 1942)


Zobacz więcej