Czwartek 28 Marca 2024r. - 88 dz. roku,  Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 16.11.18 - 22:30     Czytano: [615]

Patriotycznie z Baby World


Patriotyzm to nasz obowiązek

Dziś kiedy mamy wolną Polskę, trudno nam zrozumieć entuzjazm tych rodaków, których młodość przypadła na rok 1918. Ale ten wielki moment, kiedy potrafiliśmy zrzucić z siebie jarzmo trzech zaborów, był momentem nie tylko szczęśliwym, ale i niewyobrażalnie wzniosłym, bo nasz kraj znów zaistniał na mapie politycznej starego kontynentu. Takie niebywałe wartości, wpajane są w skarżyskim przedszkolu Baby World, gdzie zaproszony został szczególny gość Lesław Chleboś, który przybliżał naszym najmłodszym te cudowne dni, gdy po 123 lata niewoli znów WYBUCHŁA POLSKA. Patriotyzm to indywidualna i społeczna postawa, oznaczająca przywiązanie i miłość do własnej ojczyzny. Obejmuje on przeszłość, teraźniejszość i przyszłość kraju. Tego właśnie uczą się skarżyscy wychowankowie wspomnianego przedszkola.

Trochę historii



W dniu 11 listopada 1918 roku, marszałek francuski F. Foch w imieniu państw sprzymierzonych podyktował delegacji niemieckiej warunki zakończenia działań wojennych. Niemcy podpisały rozejm. Było to w wagonie kolejowym niedaleko Compiegne pod Paryżem. W ten sposób zakończyła się I wojna światowa. Należy wiedzieć, iż brały w niej udział aż 33 państwa. W toku jej trwania zmobilizowano 70 milionów ludzi, z tego 10 milionów poniosło śmierć, a prawie 20 milionów zostało rannych. Upadły 3 cesarstwa, a także wiedzieć należy, że zniszczono dorobek, na który pracowały całe pokolenia. Po wojnie zawarto nowe traktaty pokojowe, zmieniły się granice państwowe oraz formy rządów. Dzień 11 listopada 1918 roku był przełomowym momentem w dziejach Europy, ale przede wszystkim w dziejach Polski. Po 123 latach niewoli narodowej i powstańczych zrywów wolnościowych Polska odzyskała niepodległość. Nadeszła upragniona wolność i narodowa suwerenność. Dnia 10 listopada 1918 roku, do kraju powrócił Józef Piłsudski z internowania w twierdzy magdeburskiej. Ale już dnia 11 listopada Rada Regencyjna przekazała mu naczelne dowództwo polskich sił zbrojnych. W Warszawie rozpoczęło się, trwające już w innych miastach, rozbrajanie wojsk okupacyjnych.

Nasze dzieci z Baby World

W skarżyskim przedszkolu, dzieci także wzniośle obchodziły stulecie naszej narodowej wolności. Przedszkolaki przygotowały szereg patriotycznych piosenek, a zerówka tańczyła Poloneza. Wszyscy uczestniczyli w tym wielkim obowiązku oddania czci Naszej Niepodległej.

Ewa Michałowska – Walkiewicz

       



Wersja do druku

Damian R historyk - 17.11.18 17:14
Pani Aniu skończ Pani te swoje mizerne wypociny,które świadczą
o tym,że Pani tak zna historię Polski jak wilk gwiazdy.A polskej
prawicy daj Pani spokój z wymyślaniem na nią brednie! Trzeba znać
program historyczny dla szkół,a nie bredzić z nakazu swojego ja!

Ania - 17.11.18 7:52
Jak się pytam szkolnych historyków dlaczego polska inteligencja i arystokracja bez problemów przeżyła te 123 lata niewoli a została wymordowana i spauperyzowana w ciągu kilku lat panowania żydokomuny w Polsce i dlaczego do dzisiaj tej elicie nikt nie wystawił pomnika i dlaczego żadna partia tzw. prawicowa nie odwołuje się do tej elity tylko w swojej propagandzie wykorzystuje szeregowych żołnierzy wyklętych i dlaczego w szkołach nie uczy się młodzieży o arystokracji, kodeksie Boziewicza i nazwisk oraz narodowości ich oprawców to mi odpowiadają przygotowaną wersją historii dla idiotów, że to Stalin lub Hitler kazał.

Wszystkich komentarzy: (2)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

28 Marca 1892 roku
Urodził się Stanisław Dąbek, polski płk, dowódca Lądowej Obrony Wybrzeża podczas kampanii wrześniowej (zm. 1939)


28 Marca 1928 roku
Urodził się Zbigniew Brzeziński, doradca prezydenta USA Jimmiego Cartera ds. bezpieczeństwa narodowego


Zobacz więcej