Piątek 29 Marca 2024r. - 89 dz. roku,  Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 07.01.19 - 13:22     Czytano: [981]

Zakopane


Zimowa stolica Polski

Zakopane to urocze miasto usytuowane w południowej Polsce w województwie małopolskim. Jest to jednocześnie siedziba powiatu tatrzańskiego. Ponieważ Zakopane to inaczej zimowa stolica Polski, najwięcej wycieczek kumuluje się tutaj w okresie od listopada do marca. Łatwo jest tu dojechać zarówno komunikacją samochodową jak też i koleją, z każdego zakątka Polski.
W sąsiedztwie Tatr


Zakopane, to największa miejscowość w bezpośrednim otoczeniu Tatr. Tutaj właśnie znajduje się duży Ośrodek Sportów Zimowych. W jego granicach administracyjnych jest znaczna część Tatrzańskiego Parku Narodowego. Zakopane początkowo powstało jako osada, w miejscu sezonowych osad pasterskich. Pierwszy przywilej osadniczy wydał król Polski Stefan Batory w 1578 roku, który to przywilej został z czasem zatwierdzony przez króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego. W 1676 roku, wieś Zakopane liczyła jedynie 43 mieszkańców. Pierwotnie osada ta należała do polskiego króla, później do cesarsko-królewskiego skarbu austriackiego. W 1824 roku, czyli w czasie zaborów Zakopane wraz z częścią Tatr, zostało sprzedane węgierskiej rodzinie Homolacsów. W XVIII wieku w pobliskich Kuźnicach, powołano do istnienia hutę żelaza, jako największy zakład produkcyjny w Galicji.

Rola Tytusa Chałubińskiego

Rozkwit Zakopanego rozpoczął się w drugiej połowie XIX wieku, kiedy to właściwości klimatyczne Zakopanego zaczął popularyzować Tytus Chałubiński. W 1876 roku, Towarzystwo Tatrzańskie, otworzyło w Zakopanem Szkołę Snycerską, W 1886 roku, miasto Zakopane zostało oficjalnie uznane za szczególne uzdrowisko klimatyczne. W okresie tym dobra zakopiańskie pozostawały w rękach Eichborna i Pelza czyli Niemców, którzy prowadzili tutaj rabunkową gospodarkę leśną. W 1888 roku, Pelz zbankrutował i jego majątki ziemskie zostały wystawione na licytację. Do licytacji stanął kolejny Niemiec, książę Christian Hohenlohe, który zapowiedział zamknięcie stacji klimatycznej i ograniczenie dostępu do Zakopanego dla turystów. Drugim uczestnikiem przetargu był Żyd Jakub Goldfinger, właściciel miejscowej fabryki papieru, który zamierzał w dalszym ciągu rabunkowo eksploatować tatrzańskie lasy. Pierwszą licytację w lutym wygrał Goldfinger, ale została ona unieważniona. Drugą licytację dóbr zakopiańskich wyznaczono na dzień 9 maja 1889 roku. W tymże też roku kupił je na licytacji za kwotę 460002 złotych, polski hrabia Władysław Zamoyski. Potocznie zwany jako „mąż opatrznościowy” Tatr polskich. On to, stworzył podwaliny obecnego parku narodowego. Nabyte obszary, Zamoyski nieoficjalnie nazwał „Państwo Zakopane”. Nowy właściciel znacznie zmodernizował to miasto, pobudował tutaj wodociągi, pocztę, szkoły, muzea i inne budynki użyteczności publicznej. Zakładał też telefony i zalesiał stoki górskie. Z jego inicjatywy w latach 1899–1901, wybudowano linię kolejową Chabówka Zakopane.

Na zdrowe plecy i kulasy

W bardzo krótkim czasie, rozeszły się po całym kraju Polaków wiadomości, że w Zakopanem ludzie odzyskują zdrowie. Zatem od końca dziewiętnastego wieku, ściągały tu tłumy wycieczkowiczów aby podratować swoje samopoczucie. Znana była w Opolu hrabina Klara Opolska, która cierpiała na bóle kręgosłupa i stawów. Wybrała się zatem ona do Zakopanego, aby leczyć i odzyskiwać zdrowie. Tym czasem jej mąż, miał w Krakowie kochankę pannę Irenkę Olszewiczównę, której wdzięki upajały go każdego dnia. Pewnego razu pisał wspomniany małżonek hrabiny Opolskiej list, zarówno do swojej żony jak i do Irenki. Ale niestety pomylił on zaadresowane koperty. I list kochanki trafił do jego żony, której pisał.....moja droga Iruś....tak bardzo cię kocham, że dychać nie mogę, ta stara lampucera Klara pojechała do Zakopanego leczyć swoje przygarbione plecy i śmierdzące kulasy.....zatem jeszcze dziś oczekuj mnie w swojej alkowie moja ty kochana rybko.....Historia nie podaje jak dalej potoczyły się losy hrabiostwa Opolskich. Ale nawet ta para wiedziała o leczniczych walorach Zakopanego.

Rozświetlone Zakopane

Dziś także możemy pojechać w tereny polskich Tatr, możemy tam zaczerpnąć czystego powietrza, napić się leczniczych wód, ale też możemy nakarmić wzrok przepięknymi zimowymi światełkami, dodającymi uroku temu miastu.

Ewa Michałowska - Walkiewicz

   



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

29 Marca 2020 roku
W wieku 86 lat zmarł wybitny kompozytor, dyrygent i pedagog muzyczny Krzysztof Penderecki. Nagrodzone utwory: „Strofy”, „Emanacje”, „Psalmy Dawida.


29 Marca 1848 roku
We Włoszech z inicjatywy Adama Mickiewicza został podpisany akt zawiązania legionu polskiego.


Zobacz więcej