Wtorek 18 Lutego 2020r. - 48 dz. roku,  Imieniny: Konstancji, Krystiana

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 18.01.19 - 13:03     Czytano: [672]

W obronie red. Rachonia

Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP apeluje do kierownictwa Telewizji Polskiej S.A. o przywrócenie do pracy red. Michała Rachonia i red. Krystiana Krawiela oraz o umożliwienie im wykonywania zawodu dziennikarza w mediach publicznych.

Red. Michał Rachoń (prowadzący) oraz red. Krystian Krawiel (wydawca) zostali odsunięci od redagowania i prowadzenia programów w TVP Info po audycji „Minęła 20” wyemitowanej 10 stycznia b.r. Zdaniem nadzorujących ich pracę przełożonych w tym programie znalazła się wywołująca kontrowersje animacja, w której bohaterami byli szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz była prezydent Warszawy. Tymczasem ocena tej animacji nie powinna być powodem do działania przeciwko dziennikarzom, a takim jest pozbawienie ich możliwości wykonywania zawodu w mediach publicznych. Animacja, która stała się przyczyną tak dokuczliwej dla dziennikarzy kary, jest bowiem satyrą polityczną, posługuje się więc środkami wyrazu charakterystycznymi dla tego rodzaju gatunku wypowiedzi publicznej i ocenianie jej wymowy wg kryteriów dziennikarskiej publicystyki jest błędem. Tak opresyjne dyscyplinowanie dziennikarzy psuje debatę publiczną i może zagrażać realizacji zasady wolności słowa.

Redaktor Michał Rachoń jest dziennikarzem i publicystą od 2012 roku, publikuje m.in. w „Gazecie Polskiej” i „Gazecie Polskiej Codziennie”. W 2016 został laureatem Nagrody Głównej Wolności Słowa SDP za przeprowadzenie w grudniu 2014 r. relacji na żywo w TV Republika ze złożenia zeznań przed sądem przez prezydenta Bronisława Komorowskiego będącego świadkiem w tzw. aferze marszałkowej z uzasadnieniem „za ocalenie honoru polskiego dziennikarstwa w sytuacji, kiedy inne media informacyjne zawiodły”. Zarówno red. Michał Rachoń jak i Krystian Krawiel współpracują z TVP od stycznia 2016 r.

dr Jolanta Hajdasz
dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP
Warszawa, 17 stycznia 2019 r.

Wersja do druku

Lubomir - 22.01.19 12:25
Poszerza się obszar, jak gdyby zakazanych medialnie informacji i zakazanych osób. Telewizje europejskie mogą pokazywać np. F-16 z gwiazdami Dawida - podczas, mówiąc oględnie - operacji wojskowych w Syrii. U nas jeżeli pokazuje się wojenne sceny, to najwyżej z okresu muzealnego, z czasów II Wojny Światowej. Wówczas bliżej nieokreśleni naziści...próbują złamać opór miejscowej ludności. Rzetelna Telewizja Publiczna potrzebna jest wszystkim i wszędzie, jak tlen i woda. Wojna z Iranem wisi na przysłowiowym włosku. A na ten temat nie wypowiada się nawet nasza specjalistka - iranistka z Brukseli, Lady Bieńkowska. Czy mamy fascynować się wyłącznie tym, co powiedział jakiś chwiejący się figurant w Brukseli, lub tym - co donoszą na Polskę niemieccy dziennikarze śledczy? Polska musi prowadzić własną politykę informacyjną, także politykę wczesnego ostrzegania, na temat tego - co naprawdę dzieje się na świecie

MariaN - 22.01.19 10:14
Red. Rachoń to najlepszy dziennikarz śledczy młodego pokolenia, pelen ekspresji dązenia do prawdy i bezkompromisowy. Prezes TVP ma cięzki orzech do zgryzienia, może być tak że spadnie oglądalnosć programów. Nie mamy już ani Cejrowskiego ani Basi Pieli ani Jana Pietrzaka a przedtem odcięto z telewizji Sumlińskiego i Gadowskiego, ale za to coraz więcej komuszków rożnego typu, oj nie dobrze sie dzieje nie dobrze

Wszystkich komentarzy: (2)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

18 Lutego 1996 roku
W Polsce przeprowadzono referendum uwłaszczeniowe. Frekwencja wyniosła tylko 33 procent!!!


18 Lutego 1327 roku
Książę cieszyński Kazimierz I złożył hołd lenny królowi czeskiemu Janowi Luksemburskiemu


Zobacz więcej