Czwartek 25 Kwietnia 2024r. - 116 dz. roku,  Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 30.01.19 - 15:28     Czytano: [822]

Dział: WPiS

Nowy Numer WPiS 1/2019 już do nabycia


Zapraszamy do lektury pierwszego w tym roku numeru miesięcznika społeczno-kulturalnego „Wpis”. Styczniowy numer przynosi wiele ciekawych i aktualnych tekstów. Piszemy m.in. o reformie szkolnictwa wyższego, wadach państwa opiekuńczego, wojnie handlowej USA – Chiny i polityce zagranicznej Polski. Nie brakuje tematów historycznych: setnej rocznicy Powstania Wielkopolskiego, sylwetek Stanisława Moniuszki i Kazimierza Wierzyńskiego czy wreszcie pojedynkowych zwyczajów w II Rzeczypospolitej. W bloku tekstów religijnych piszemy o Różańcu i Tygodniku Rodzin Katolickich „Źródło”. Styczniowy „Wpis” to prawie 100 stron ciekawej lektury.

W bieżącym numerze:

● „Narodowe fałszowanie rzeczywistości” – Leszek Sosnowski pisze kulturze śmierci i mowie nienawiści w mediach i polityce.
● „Odrodzenie moralne i religijne drogą do odzyskania niepodległości” – tekst wykładu historyka prof. Krzysztofa Ożoga wygłoszonego w krakowskim Akademickim Klubie Obywatelskim.
● „’Straszny dwór’, czyli utwór ku pokrzepieniu serc” – z okazji Roku Stanisława Moniuszki przypominamy jego sylwetkę i muzyczny dorobek.
● „Na trupach II wojny światowej zbudowali przeświadczenie o prawie do narzucania innym własnej woli” – artykuł o niemieckiej polityce wobec Polski i innych krajów.
● „Pięć Prawd Polaków aktualne również dzisiaj” – rozmowa z Tadeuszem Szczyrbakiem, prezesem Rodziny Rodła-Wrocław, o kultywowaniu dorobku przedwojennego Związku Polaków w Niemczech.
● „Potrzebujemy partnerów w świecie, nie tylko w Europie” – prof. Andrzej Nowak o kierunkach współczesnej polskiej polityki zagranicznej.
● „Powstanie Wielkopolskie. Wygrane przez żołnierzy, uratowane przez polityków” – w setną rocznicę zbrojnego wystąpienia wielkopolan przypominamy jego przebieg i skutki.
● „Ingerencja ministerstwa w swobodę badań naukowych!” – rozmowa z prof. Wojciechem Polakiem z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, o wprowadzanej przez ministra Gowina reformie szkół wyższych.
● „Czy państwo opiekuńcze szkodzi obywatelom?” – prof. Michał Wojciechowski pisze o szkodliwości państwa opiekuńczego dla obywateli, którym odbiera się pieniądze i swobodę.
● „Kulisy wojny handlowej USA vs. Chiny” – prof. Artur Śliwiński o wzmagającej się rywalizacji ekonomicznej dwóch światowych potęg.
● „Dla SB wszystko mogło posłużyć dla szantażu lub werbunku” – Bohdan Urbankowski o współpracy peerelowskich literatów z bezpieką i poetyce pisanych przez nich donosów.
● „Przesłanie św. Jana Pawła II jest dla nas zobowiązaniem” – rozmowa z redaktorem Tygodnika Rodzin Katolickich „Źródło” Adamem Kisielem.
● „Józef Piłsudski – przewodnik na szlaku do wolnej Polski” – artykuł o wystawie „Niepodległość. Wokół myśli historycznej Józefa Piłsudskiego” prezentowanej w Muzeum Narodowym w Krakowie.
● „Pojedynki w II Rzeczypospolitej, czyli współrzędne sądownictwo honorowe” – tekst o pojedynkowych zwyczajach w przedwojennej Polsce.
● „Kazimierz Wierzyński. Najlepszy sportowiec wśród poetów” – autor „Historii sportu” Krzysztof Szujecki przedstawia sylwetkę poety i dziennikarza Kazimierza Wierzyńskiego i jego związki ze sportem.
● „Jego raj to był gabinet wypełniony książkami z możliwością pracy” – rozmowa z Julitą Maciejewicz-Ryś, wnuczką przedwojennego wicepremiera i ministra skarbu, budowniczego Gdyni, Eugeniusza Kwiatkowskiego.
● „Ostatni filomata spędził na Syberii ćwierć wieku na zesłaniu” – kolejny tekst o zesłańczych losach wileńskich filomatów i filaretów. Tym razem bohaterem jest Adolf Januszkiewicz.
● „Drabina do nieba” – Czesław Ryszka pisze o historii i znaczeniu modlitwy różańcowej.
● „Ubodzy są w sercu Boga, czyli działanie przez miłość” – artykuł o istniejącym w podkrakowskiej Skawinie Środowiskowym Domu Samopomocy i jego podopiecznych.
● „Świato–podgląd” – przegląd wiadomości z różnych stron świata ominiętych przez media, a w nim m.in. Marsz dla Życia w Waszyngtonie, islamski terror w Tajlandii, a w Oksfordzie chcą zwolnić profesora katolika.
● Krzyżówka z nagrodami
A ponadto: nowe książki wydawnictwa Biały Kruk, formularz prenumeraty „Wpisu” na bieżący rok oraz wiersz Leszka Długosza.

WPiS

 



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

25 Kwietnia 1937 roku
Zmarł Michał Drzymała, wielkopolski chłop, symbol walki z zaborcą pruskim (ur. 1857)


25 Kwietnia 1822 roku
Urodził się Edward Dembowski, polski filozof, publicysta, działacz niepodległościowy (zm. 1846)


Zobacz więcej