Piątek 19 Lipca 2019r. - 199 dz. roku,  Imieniny: Alfreny, Rufina, Wincentego

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 04.02.19 - 17:56     Czytano: [304]

Na rozstajach (Grażyna Tatarska)

przybito Chrystusa do drzewa
gdy było jeszcze młode
tysiące wschodów słońca minęło
nocą na rozstajach oświetla drogę
światło czuwające

obok krzyża nieraz szedłeś obojętnie
w starym drzewie gwoździe zarośnięte
mijałeś kikuty rąk ku tobie wyciągnięte

tysiące zachodów słońca minęło
zardzewiały grzechy
czy przejdziesz obok drzewa teraz obojętnie
gdy w jego spróchniałej wnęce
czeka przebaczenie


Grażyna Tatarska

Wersja do druku

Grażyna Tatarska - 11.04.19 12:55
MarianN, witam serdecznie.

Kapliczki , krzyże na rozstajach dróg - polskie piękno.

Grażyna Tatarska - 11.04.19 12:52
Panie Lubomirze, wierny Komentatorze,
z ogromnym opóźnieniem , ale dziękuje za wszystkie miłe słowa.
Serdecznie pozdrawiam gt

Grażyna Tatarska - 11.04.19 12:49
Pani Danuto, dziękuje za komentarz.
Ten wiersz wciąż poprawiam, więc grzechy nie rdzewieją.
Mam takie "wiersze w ruchu" jak mawia znajomy poeta Les Mursky.
Mam wiersze, które wciąż zmuszają do zmiany słów. Czytam Pani wiersze, więc przypuszczam, że i Pani ma ten sam problem.

Danuta Duszyńska - 15.02.19 16:47
Wiersz stawia pytania - do zwyczajnych przechodniów - czy zatrzymasz się pod krzyżem? Czy zadumasz się chwilę nad swoim postępowaniem, by oczyścić ze rdzy grzechy? Grzechy zardzewiałe - ciekawa metafora. Bo rdzę da się jeszcze oczyścić, jeśli się ktoś postara. To dobry wiersz z przesłaniem, zachęca do naprawy wyrzadzonych krzywd. I chocby i te krzywdy były wielkie, to jesli okarzesz skruchę, jesli oboierzesz lepsza drogę, to czeka cie rozgrzeszenie, wybawienie.

Lubomir - 07.02.19 14:23
Można ubolewać mad tym, że przestrzeń publiczna jest niemalże zamknięta dla utalentowanych osób - na miarę Ernesta Brylla. Żarliwa religijność i żarliwy patriotyzm, widać nie są mile widziane. Coraz mniej słychać w Polsce o nagrodach dla ludzi pióra i sztuki. Myślałem, że odkryję nazwisko jakiegoś polskiego pisarza politycznego lub polskiego artysty-rzemieślnika - wśród wyróżnionych przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach - Laurem Umiejętności i Kompetencji. Jednak obok cenionego polskiego kardiochirurga i m.in. polskiego kapłana, zauważyłem jedynie osobę Anny Azari, ambasador Izraela w Polsce. Tegoroczna gala wręczenia laurów odbyła się 19 stycznia 2019 roku w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Anna Azari obdarowana została Platynowym Laurem... 'Ambasadora Spraw Polskich'. Wśród dotychczasowych laureatów Laurów Umiejętności i Kompetencji znalazł się m.in. Ojciec Święty Jan Paweł Drugi . Może poprzez symetrię, nasz ambasador za granicą, np. ambasador Polski na Litwie, zostanie ogłoszony 'Ambasadorem Spraw Litewskich'...Ale czy nie zapędziłem się zbytnio w swoich dywagacjach? Lepiej może pominąć milczeniem - zaistniałą sytuację.

MariaN - 07.02.19 11:15
Kapliczki i krzyże na rozstajach drog na polskiej ziemi to tradycja i świadectwo religijności polskiego narodu i nikt tego nie zmieni, chocby sie bardzo staral, ale trzeba być czujnym bo fala lewactwa z zachodniej Europy idzie do nas i znajduje nasladowców jak na razie pojedynczych

Lubomir - 06.02.19 16:34
Niekiedy dopiero Poeci i Poetki uzmysławiają nam to, co jest istotą życia. Praktycznie to przecież cały cywilizacyjny postęp - zawdzięczamy pracy umysłowej i duchowej naszych poprzedników. Fizyczna substancja, nie zawsze dotrwała do naszych czasów. Dzisiaj bardzo często poprzestaje się na treningu kondycji fizycznej, zapominając o potrzebie wszechstronnego rozwoju ducha; od rozwoju religijnego - po rozwój literacki i muzyczny. Potem mamy taką 'fizyczną inteligencję' - z muskułami jak balony i umysłowością porównywalną chyba jedynie z piłeczką od pingponga

Wszystkich komentarzy: (7)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

19 Lipca 1989 roku
Ryszard Kaczorowski został prezydentem RP na emigracji.


19 Lipca 1989 roku
Zgromadzenie Narodowe wybrało (z przewagą jednego głosu) na prezydenta III RP... Wojciecha Jaruzelskiego(!!?)


Zobacz więcej