Niedziela 7 Marca 2021r. - 66 dz. roku,  Imieniny: Flicyty, Kajetana, Pauli

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 11.03.19 - 21:31     Czytano: [1026]

Dział: EKOInformacje

Złoża bursztynu na Mierzei Wiślanej

W rejonie przekopu Mierzei Wiślanej geolodzy zlokalizowali dwa złoża bursztynu, co potwierdził minister Marek Gróbarczyk. Pojawiają się opinie, że wartość wydobytego surowca pozwoli sfinansować całą inwestycję.

Czy można ocenić ile bursztynu może znajdować się w miejscu przekopu? Na to pytanie odpowiedzieć mają specjaliści z Urzędu Morskiego w Gdyni przygotowując ekspertyzę zleconą przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Obecnie potwierdzone są dwa niewielkie złoża bursztynu w rejonie przyszłej budowy.

Pierwsze informacje o złożach bursztynu w miejscu budowy przekopu pojawiły się w 2016 roku. Jednak niepotwierdzone plotki o złożach o wartości blisko 900 mln złotych szybko ucichły. Teraz jednak obecność bursztynu w miejscu przekopu oficjalnie potwierdził minister Marek Gróbarczyk.

- W ramach przygotowania projektu przekopu Mierzei Wiślanej i uzyskiwania wszelkich pozwoleń, przeprowadzone zostały badania na obecność bursztynu. Potwierdziły one, że w pewnych miejscach bursztyn tam jest - powiedział w „Rządowej ławie” Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Pozostaje poczekać na wyniki ekspertyz zaleconych przez MGMIŻŚ, które realnie ocenią wartość bursztynu oraz możliwości jego wydobycia.

Budowa kanału ma potrwać do 2022 roku, a jej koszt - według planów - ma wynieść ok. 880 mln zł. Koszty budowy ma w całości pokryć budżet państwa. Przekop ma znacząco poprawić dostęp do portu w Elblągu oraz zagwarantować Polsce swobodny dostęp z Zalewu Wiślanego do Bałtyku z pominięciem kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Piławskiej.

Gospodarka morska

Wersja do druku

Lubomir - 03.05.20 12:12
Dzięki nadmorskim skarbom mieliśmy już być Drugim Kuwejtem. Jakoś niewiele z tego wyszło. Złoża bursztynu wciąż odkrywane są nie tylko na Pomorzu Gdańskim, Nizinie Pruskiej ale i na leżącej przed wiekami pod morzem - Ukrainie. Żaden w właścicieli tego swoistego amber gold, nie stał się krezusem. Bogactwo potrafi zepchnąć posiadacza do roli nic nie znaczącego tubylca, by nie powiedzieć wprost - kolonialnego niewolnika. Mentalność wasala, to początek końca w życiu każdego polityka. Oby taka mentalność należała wyłącznie do komunistycznej przeszłości.

Ali Baba - 15.04.19 0:06
Ten Ruski głodomór jest bardzo niebezpieczny!!!!!!
Europa musi o tym wiedzieć,bo jest zagrożona przez Kacaperię wciąż
głodną i chłodną! " P. ORAWICZ...A TEN GANGSTER ZZA OCEANU...TO ŚWIĘTY.? ILA MA BAZ NA CAŁYM ŚWIECIE?! I DO POLSKI TEŻ SIĘ WEPCHNĄŁ.!! O UKRAINIE JUŻ NIE WSPOMNĘ..RADZĘ PRZYPATRZYĆ SIĘ LEPIEJ ..KTO RZĄDZI W ROSJI /PRZYPOMNIEĆ SOBIE ZE SZKOŁY PODST. JAKIE BOGACTWA MA TEN KRAJ/CZYTAĆ ROSYJSKIE PORTALE,ABY WIEDZIEĆ , CO TAM SIĘ DZIEJE...A DZIEJE SIĘ B. ŹLE...TAK JAK U NAS.!! CHYBA NIE MUSZĘ PODPOWIADAĆ...KTO ZA TYM STOI..!!

Ali Baba - 14.04.19 23:53
Ruscy mają dość swojego bałaganu, po co im jeszcze jeden.." TO BARDZO MYLNE I POWIERZCHOWNE OKREŚLENIE..BO JEDZIEMY...NA TYM SAMYM WOZIE!! RADZĘ CZYTAĆ ROS. PORTAL WWW. PDS NPSR.RU TAM B,.. DUŻO O SYTUACJI W ROSJI...NIE JEST TAM WESOŁO, TAK JAK I U NAS.!

W Panasiuk - 13.03.19 22:30
Żadne mocarstwo nie jest łagodne. Nie od dzisiaj wiadomo, że wielki chce być jeszcze większym. Rosja, to dosłownie pół świata i czy można nie doceniać takiej potęgi? Całe życie z kimś walczymy, ale najczęściej sami ze sobą. To doskonale widać na scenie politycznej, a nawet na łamach Kworum. Zagrożenie ze strony Rosji wciąż się potęguje, usilnie dbają o to media. Wciąż jesteśmy wpatrzeni we wschodnią flankę, a tymczasem ograbiają nas z zupełnie innej strony. Może nawet nie ograbiają, bo miłościwie nam panujący rozdają na rozmaite sposoby wszystkim dookoła. Nie pozwólmy się wciągnąć w sztuczne zagrożenia, by nie stać się poligonem dwóch walczących. Ruscy mają dość swojego bałaganu, po co im jeszcze jeden. Propaganda robi wszystko by nas całkowicie skłócić, bo kto niezagrożony kupi broń? Mamy sporo wrogów i tyle samo przyjaciół, czas by porównać kto jest lepszy?

W Panasiuk - 13.03.19 20:41
Polska ziemia nadziana jest skarbami jak dobra kasza skwarkami, że powtórzę słowa Pawlaka z Samych Swoich. Mamy w niej niemal wszystko od złota po łupki, ale czy ktoś pozwoli na ich wydobycie? Gaz sprowadzamy z USA, wiele innych produktów niekiedy nawet rolniczych po to by ubić swoich (jak teraz jabłka z Ukrainy). Trudno zrozumieć co w naszym kraju się dzieje, ale większość jak widzę jest zadowolona. Cóż, w końcu głos ludu się liczy.

Jan Orawicz - 13.03.19 17:19
Rosja powinna wreszcie skontrolować własną łepetynę! Ten kolos
jest nadmiernie chytry!! Zapewne marzy sobie o podboju wschodniej
części Europy! Ten Ruski głodomór jest bardzo niebezpieczny!!!!!!
Europa musi o tym wiedzieć,bo jest zagrożona przez Kacaperię wciąż
głodną i chłodną!

warszawiacy - 12.03.19 22:48
Cieszymy sie prowadzeniem Przekopu Wislanego,a duza radosc sprawila wiadomosc o o odkryciu zloz bursztynu w tej okolicy.Panie ministrze

popieramy Pana i pozdrawiamy z modlitwa .warszawiacy.

Wszystkich komentarzy: (7)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

07 Marca 1949 roku
W więzieniu mokotowskim zamordowany został mjr Hieronim Dekutowski, ps. "Zapora"


07 Marca 1945 roku
NKWD aresztowało generała Augusta Emila Fieldorfa, bojownika o niepodległość Polski. Powieszony w mokotowskim więzieniu w 1953


Zobacz więcej