Sobota 29 Lutego 2020r. - 60 dz. roku,  Imieniny: Lecha, Lutomira

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 30.03.19 - 21:32     Czytano: [596]

Na złość opozycji…

PO na swej ostatniej konwencji wyborczej zapowiedziało, że „Jak wygramy, to wam damy”: prawie wszystkim dadzą podwyżki, obniżą podatki prawie o połowę, zapewnią czyste powietrze, a nawet wyleczą z raka i przyczynią się do urodzeń 100 tysięcy dzieci.
Tyle że, jak rządzili (PO-PSL) to obcięli nawet zasiłek pogrzebowy i zabrali 150 mld zł z OFE. Taki program gospodarczy PO kosztowałby, nie 40 mld zł, a grubo ponad 400 mld zł. Przedstawiciele KE, PO i Nowoczesnej jak tylko mogą zaklinają spowolnienie gospodarcze w Polsce, bo ku ich rozpaczy na drugą Grecję, krach finansowy czy budżetowy Armagedon w tym roku się jednak nie zanosi.

Na placu boju z rozumnością i faktami pozostał już tylko kompletnie odklejony od rzeczywistości i chory z nienawiści do PIS prof. Leszek Balcerowicz. Dziś, ci którzy kiedyś z ramienia UW, KLD, SLD, PSL czy AWS wyprzedawali za bezcen majątek narodowy (przez 30 lat raptem 170 mld zł za 70 proc najwartościowszego majątku narodowego), ci którzy pozwolili zrabować i wyłudzić ok. 400 mld zł naszych dochodów podatkowych, nie tylko z VAT-u, ale i akcyzy, CIT-u czy braku opodatkowania hazardu, są dziś wyjątkowo zatroskani o regułę wydatkową, deficyt finansów publicznych i koszty finansowe tzw. 5-tki PIS w kontekście stabilności finansów publicznych. Dziś przepowiadają nowy dramat, 2-3 proc. deficytu finansów publicznych, jakby zapomnieli, że sami mieli deficyt rzędu 5-7 proc. PKB.

Na dodatek jak na złość polska gospodarka nadal nie chce ostro hamować ani budżet zionąć pustką. Wprost przeciwnie, polska gospodarka wydaje się dziś teflonowa, a wyniki i wskaźniki gospodarcze za I kw. 2019 r. wróżą jak najlepiej. Nie tylko agencja ratingowa Fitch podniosła swoją prognozę wzrostu polskiego PKB na 2019 r. do 4 proc., ale wiele wskazuje, że będziemy mieli w I kw. wzrost gospodarczy na poziomie 4,5 proc., a w całym roku wzrost PKB na poziomie 4,2-4,3 proc. Polski boom jakoś nie chce wygasnąć mimo zaklęć politycznych przeciwników rządu, a wygląda też na to, że w tym roku przyspieszą inwestycje, wysoko notowany jest także wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK). Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna straszy nie tylko, że jak oni dojdą do władzy to wszystkich pozamykają, ale też że wyrzucą wszystkie miernoty PIS-u ze spółek SP tyle tylko, że to właśnie za PIS wszystkie spółki SP osiągają rekordowe zyski - Orlen SA zarządzany przez prezesa Daniela Obajtka i jego ekipę uzyskuje wyniki, o jakich mogli tylko pomarzyć „geniusze” zarządzania z PO i PSL jak choćby Jacek Krawiec, a zakup kopalni miedzi Sierra Gorda w Chile w 2012 r. przez tych samych „geniuszy” PO-PSL kosztował nas jak na razie ok. 20 mld zł strat. W 2017 r. Orlen SA zarządzany przez ludzi PIS z prezesem Danielem Obajtkiem na czele zarobił 6,6 mld zł, a w 2018 r. 5,4 mld zł i przeznaczył na dywidendę 1,5 mld zł, w tym 600 mln zł dla SP. Czyli zamiast oczekiwanego i wymodlonego przez totalną opozycję załamania i spowolnienia zapowiada się całkiem przyzwoity rok i prawdziwy boom konsumpcyjny. Nasze niewielki osłabienie wzrostu PKB z poziomu 5,1 proc. do 4,4-4,5 proc. przy wzroście PKB w strefie euro na poziomie 0.5 - 0,8 proc. to przysłowiowy „pikuś”. Wielkie nadzieje PO, N i KE i ich ekspertów ekonomicznych na rychłą recesję gospodarczą w Polsce ku ich wyraźnej rozpaczy z pewnością nie sprawdzą się w 2019 r., nie tylko z powodu stymulacji fiskalnej, propopytowych działań rządu, rosnących płac i konsumpcji. Wszystko to razem raczej nakręci koniunkturę gospodarczą, handel i wpływy z podatków pośrednich oraz podatku PIT. Z owych 40 mld zł wydatków budżetowych tzw. „5-tki Kaczyńskiego” do budżetu wróci ok. 10 mld zł.

Być może nowe dochody pojawią się w przypadku wprowadzenia podatku dla cyfrowych gigantów oraz uszczelnienia wydatków w systemie NFZ-u i FUS-ie. Totalna opozycja i eksperci ekonomiczni PO i i KE powinni raczej modlić się nie o spowolnienie gospodarcze w 2019 r., bo na to nie ma co liczyć, a raczej o szacunek dla ewidentnych faktów i choćby odrobinę rozumności.

Zapraszamy na profil Janusz Szewczak na Facebooku!

Janusz Szewczak
Polski analityk gospodarczy, nauczyciel akademicki i publicysta, poseł na Sejm VIII kadencji
wPolityce

Wersja do druku

Jan Orawicz - 26.05.19 20:27
Co taki zlewaczały Schetyna ma do gadania?! To jest osobnik
o dość przykrym ilorazie inteligencji,co emanuje nawet z jego zachowań!
W obecnym czasie historycznym, komuszenie uprawiają tylko tacy,
których można nazwać półgłówkami!!! Liczy się Sprawiedliwość i
Prawda w naszej codzienności i etyka katolicka w naszym życiu,a nie, skomuszałe brednie!!

Artur Sołonka - 24.05.19 3:25
Cynizm i przewrotność, tak można powiedzieć!
Lider PO w swoim propagandowym flipie-Filipie przed unijnym startem do Brukseli, odniósł się do kwestii tzw. ustawy 447 dotyczącej mienia bezspadkowego kręcąc słowa, że "Oczywiście Platforma nie będzie płacić odszkodowań za tzw. mienie bezspadkowe". Sam Grzegorz Juliusz Schetyna jako szef MSZ, bielą swoich implantów oświadczył w 2014 roku, że "Polska jest finansowo przygotowana na zwrot Żydom nawet 60 mld".
Błyskając na mównicy tego miesiąca AD 2019. ślini się oskarżając PiS, odwracając kota do swojej pozycji, że to PiS, podpala i próbuje teraz stworzyć taką sytuację, która ma straszyć Polaków Ustawą 447, 300 miliardami plus, ciągnął dalej, że "Tak jak Kaczyński robił to z uchodźcami w 2015 roku. A ostatnio, że to PiS "doprowadził do wojny atomowej z całym zewnętrznym światem i jest teraz w konflikcie z Izraelem" zakończył i połknął ślinę. Ludzie nie dajcie się zwariować, a ci komentatorzy, którzy ulegli psychozie, zarazili się propagandą lewaków, powinni do niedzieli na wybory 26 maja, wyzdrowieć!

2+2=4 - 03.04.19 11:48
1. Szkoda czasu na BLA, BLA, BLE, BLE...bo tylko tego można oczekiwać od ciebie...
2. Estrazy, piszesz dla parady, do przodu i wspak - zawsze ci argumentu brak!
3. Mowa trawa do chińskiego ludu, przez zamknięty lufcik... / Jakub Karpiński/
4.Lewackie brednie mają tez swoje granice - a Czytelnik Kworum nie jest głupi i twoich banialuk - ni to przypiął i ni to przyłatał też nie kupi! Pol Pot zanim został mordercą był lewakiem - zaczadzonym lewackimi ideami ugrupowan we Francj. Ideałami marksizmu zafascynował się podczas studiów w Paryżu. We Francji zaczytywał się w pismach lewaka nad lewakami Paula Sartre’a, a dopiero po powrocie w 1953 roku do Kambodży i wstąpił do komunistycznej partyzantki.
I to cie może zaciekawi "komentatorze", że jego niepowodzenia w nauce wielu badaczy uznaje za przyczynę wprost zoologicznej nienawiści do ludzi wykształconych.
Problem w tym, że ja pisałem o żydowskich oligarchach na Ukrainie a ty wyskoczyłeś z Pol Potem - jak to się ma do siebie Żyd i Pol Pot? A może...? Przecież to już nie Prima Aprilis. Żegnaj!

Lubomir - 03.04.19 9:25
2+2=4, idealiści mało kiedy tworzą cokolwiek. Oni jedynie kwestionują wszystko. To permanentni czyściciele - na miarę 'beniamina' Pol Pota. To tacy z gatunku: sami sobie sterem, żeglarzem i okrętem. To nieprzystosowani do życia w jakimkolwiek społeczeństwie... 'nadludzie'. Bezgrzeszni i nigdy nie popełniający błędów. Oczywiście według własnego mniemania.

2+2=4 - 03.04.19 1:12
1.Tak coś tu woniajet Lubomirze - jakby mieszanina wazeliny z cykorią i mossadorią
2. Potomkiem żydów ukraińskich, jest Petro Poroszenko, którego ojciec nazywał się Waltzman, który to, na spotkaniu z premierem Izraela podkreślił, że po I wojnie światowej, gdy pojawiła się szansa na stworzenie państwowości ukraińskiej, to właśnie środowiska żydowskie odegrały jedne z kluczowych ról. Efektem tego było to, że w pewnym momencie emitowano nawet pieniądze z napisami w jidish
3. Diaspora żydowska nadal rozdaje karty na Ukrainie, a większość tamtejszych oligarchów ma żydowskie korzenie. Jednym z najbardziej znanych jest - jak napisałem - Ihor Kołomojski, który otwarcie finansuje działalność ukraińskich batalionów, stanowiących de facto jego osobiste bojówki. Zresztą obecny premier Ukrainy, Wołodymyr Hrojsman jest również pochodzenia żydowskiego tak jak i jego poprzednik Arsenij Jaceniuk
4. Soros zadomowił się także i w tym państwie, w którym wielu polityków widzi w nim swego mentora i wzór. Soros nie ma problemu z dostaniem się do wszystkich polityków, niezależnie od spectrum poglądów przez nich reprezentowanych. Wszyscy tańczą jak im zagra Czardasza po żydowsku. Jego wypowiedzi i cytaty trafiają do ukraińskiej prasy, wzmacniając pozycję Sorosa na scenie politycznej Ukrainy. A szarańcza, która przybywa do Polski stworzyła już sobie 5 kolumnę - jakim jest Związek Ukrainców w Polsce i wśród nich komentator Lubomir może szukać sobie przyjaciół...i z nimi zawierać "konfederację"!
Dlatego tworzenie Konfederacji według propozycji Lubomira, który na ten temat nie otrzymał jeszcze "informacji" (od kogo?) eksperta od wywiadów w tym Mossadu - w czasie kiedy o prezydenture ubiega się zawodowy komik, uznałem za kawał Prima Aprilisowy, ale i lewacko-agenturalny.
Pozdr.

Lubomir - 02.04.19 22:31
2+2=4 Coś mi przyjacielu zapachniało czosnkiem, po twojej szyderczej wypowiedzi. Posiłkując się twoją wiedzą, można byłoby myśleć, że Ukraina jest filią Izraela. Ja nie mam tak pesymistycznych informacji. Lepiej gromadzić wokół siebie przyjaciół, a nie wrogów. Ukraińcy szukają przyjaciół, Polacy także.

MariaN - 02.04.19 11:32
Nic dodac nic ująć, wszystko zostalo w felietonie przedstawone na tacy należycie. Każdy myślący po polsku widzi konia jaki jest i kiwa głową z góry na dół a nie od ucha do ucha, tylko ci biedni odstawieni od zlotego koryta pieniacze szukają szukaja szukają i znajdują, ale wyświechtane przeżute już tysiąc razy argumenty, w które sami nie wierzą, ale dokopać należy, bo oni, czyli polski rzad ma coraz większe sukcesy. I nie zmieni już tego nikt, bo Bogu dzięki na wybory chodza zwykli ludzie w przewadze a nie działacze i pieniacze, których jest znikoma ilość. Totalniacy cały czas sie kompromitują, z tej nienawisci tracą rozum. To dobrze, to normalne że tak sie dzieje, tematy zastępcze jak nie o zboczeńcach i ich legalizacji to znowu walka z nasza wiarą, patriotyzmem. Przeszkadza im różaniec w samochodzie czy też wlepka polskiej flagi w klapie marynarki. Dobrze idziecie, oby tak dalej, smietnik historii czeka.///

W Panasiuk - 02.04.19 2:52
Może to nie na temat, ale jakże ważne. W USA w niedzielę odbyły się demonstracje w kilku miastach przeciwko ustawie 447. W Chicago protestowało trzy tys, ludzi. Prawicowa umiłowana i prawdomówna telewizja milczy podobnie jak Warszawa. Cóż 300 mld. to pestka przy takim wzroście gospodarczym.

2+2=4 - 02.04.19 2:45
1.Panowie komentatorzy, znani "analitycy gospodarczo-polityczni" mają niesamowite poczucie humoru na Prima Aprili
2.Śmieszny jest ten kawał w pytaniu o tym "czy Gomułka mógł wiecej?"
3. I ta propozycja o Konfederacji Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Ukraińskiej, to też fajny kawałek bo na Prima Aprilis obiegła świat wiadomość, że Ukraincy chcą mieć za prezydenta zawodowego komika, który prowadzi w wyborach przed królem czekolady Żydem Poroszenko i służebnikiem oligarchów zagranicznych. A sam prowadzący komediant Żełeński też pochodzenia "starszego" ma jeszcze mocniejszego sponsora miliardera bo Ihora Kołomyjskiego, działacza społeczności żydowskiej na Ukrainie i prezesa Zjednoczonej Wspólnoty Żydowskiej w tym kraju, który należy obok Mołdawi do najbiedniejszych krajów Europy.
I to z takimi komediantami wedługo Lubomira powinno się stworzyć Konfederację!
4. Podobnie miała się sprawa z Trumpem - jak tu czytałem wypowiedzi komentatorów "analityków", że to "Nadzieja dla Polski"! I ta nadzieja, przeniosła stolicę Izraela do Jerozolimy, przyznała Żydom Wzgórze Golan i podpisała Ustawę 447. i ta bezczelność! Sekretarz Stanu USA! Pompeo który przyjechał do Polski mówił wprost, żebyśmy przyśpieszyli oddawanie mienia Żydom. A jak przyszło do zebrania 100 tys.podpisów aby tej "Nadziei" rzucic na stół listę w proteście przeciwko tej ustawie to podpisało się zaledwie kilka tysięcy patriotycznych Polonusów! Inni teraz "po obiedzie" wyjęli rękę z nocnika.
I taka to jest Lubomirowska "typowa sprzedaż wiązana". Tylko co ma tutaj wspólnego z tekstem p. Szewczaka - na Prima Aprilis - piernik do wiatraka:"sprzedaż F-35", "twierdza Europy - Włoch","środkowoeuropejski rynek pracy","Zakłady Lotnicze Mielec"i ta Ukraina? I to poczucie humoru, Lubomira, że "najwyraźniej spektakularne obalanie komunizmu, także /było/ w miejscach w których go praktycznie nie było". Zawołajmy więc za komentatorami -"analitykami" - aby nie wypaść z tych "analiz: "Proletariusze wszystkich krajów łączcie się!"
Dzięki Bogu mamy już 2 kwietnia - poczekajmy do następnego roku - na komentatorski Prima April. A na razie - jak na złość komentatorom-analitykom - "polska gospodarka nadal nie chce ostro hamować ani budżet zionąć pustką" /jw./
pozdr

Lubomir - 01.04.19 22:17
Kiedy tylko Turcja zaczęła przeciwstawiać się proizraelskiej polityce Ameryki na Bliskim Wschodzie, od razu dowiedziała się o decyzji Waszyngtonu, o wstrzymaniu sprzedaży F-35 tureckim siłom zbrojnym. Typowa sprzedaż wiązana. Możesz kupić nasze produkty, wyłącznie kiedy realizujesz naszą a nie swoją politykę. Nasze sukcesy też uzależnione są od gotowości wykonywania obcych poleceń. Każda próba 'postawienia na swoim', może zepchnąć nas do kąta. Wielu pyta: Czy zatem Gomułka mógł więcej? Polityka nie jest zawieraniem sakramentalnych małżeństw, ale grą interesów i trzeba nauczyć się ogrywać i wygrywać z chytrą konkurencją. Z konkurencją posługującą się często bluffem i kamuflażem. Naszym atutem jest wielkie otwieranie się na Polskę zarówno cywilizacyjnej kolebki i twierdzy Europy - Włoch, jak i szukającej gospodarczego, technologicznego i wojskowego wsparcia - Ukrainy. Ukrainy chyba nawet propozycja Konfederacji Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Ukraińskiej - nie zdziwiłaby. Na środkowoeuropejskim rynku pracy, jest to bardzo wiarygodny i solidny partner. Tempo życia i pracy jest tak wysokie, że młodych nie interesują zbytnio zawiłości minionej historii. Jedni i drudzy widzą w sobie bratnie dusze. Oby tak już zostało!

W Panasiuk - 01.04.19 20:08
Taka to nasza gospodarka p. Lubomirze i taki sam jej wzrost. Szkoda, że wciąż dajemy się nabrać na puste słowa. Pozdrawiam

Lubomir - 31.03.19 13:05
Dziwne, że rzekome obalanie komunizmu, objęło także Państwowe Zakłady Lotnicze w Mielcu. Najwyraźniej nawet Centralny Okręg Przemysłowy awansował do rangi komunistycznego przeżytku, chociaż obydwa centra przemysłowe powstały w czasach przedwojennej Rzeczpospolitej Polskiej i kontynuowały najlepsze tradycje polskiego lotnictwa i przemysłu. Kiedy psa chce się uderzyć, to i kij się znajdzie...Takim, wydumanym przez obce agentury 'kijem', było najwyraźniej spektakularne obalanie komunizmu, także w miejscach, w których praktycznie go nie było. Dobrze, że w ramach rzekomego obalania komunizmu - nie zlikwidowano Szkoły Orląt, w Dęblinie. Najwyraźniej były i takie przymiarki. Pomysł forsowany przez lobbystów obcych interesów, najwyraźniej nie znalazł poparcia wśród Polaków. Niedawny zakup przez Polskę symbolicznej partii amerykańskich śmigłowców, produkowanych w Polsce i przez Polskę, może świadczyć, że niecałe 100 procent zaplombowanej produkcji - opuszcza terytorium RP. Jednak takie jest prawo obcych montowni. Miejscowa ludność jedynie pełni rolę taniej siły roboczej. Dla najbardziej lojalnych spośród miejscowych, są co najwyżej przewidziane funkcje nowoczesnych karbowych. Myśl techniczna rodzi się daleko od Polski. Zatem absolwenci polskich politechnik nie muszą sobie 'łamać głów'. Wystarczy, że ściśle realizują to, co zaplanowali np. Amerykanie.

W Panasiuk - 31.03.19 3:43
Nic dziwnego w tym, że p. Szewczak tak bardzo promuje PIS wszak jest z jego ramienia posłem na sejm. Robi to dobrze z małym wyjątkiem, ale jakże ważnym, są to bardzo stronnicze i przesadne teksty. Pragnę jeszcze raz powtórzyć, że w złodziejskiej prywatyzacji uczestniczył również PIS, kiedy premierem był J. Kaczyński. Wówczas sprzedano 18 zakładów równie ważnych choćby wymienić Zakłady Lotnicze Mielec. Jak odpowiadają wszyscy, to wszyscy bez pomijania. Mówi się, że p. Morawiecki doradzał Tuskowi ( czego nigdy nie zaprzeczył), więc jak doradzał, skoro było aż tak źle? Zdaję sobie sprawę z tego, że przed władzami okres wyborczy i wszystkie chwyty są obecnie dozwolone. Wyciąganie brudów stało się nagminne. Już nie obowiązuje kultura polityczna, ale był czas nauczyć się rozróżniania kłamstwa od prawdy. Przez tyle lat byliśmy oszukiwani. Pożar należy gasić zanim wybuchnie.

Wszystkich komentarzy: (13)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

29 Lutego 1960 roku
W Maroku miało miejsce trzęsienie ziemi, w wyniku którego zginęło ponad 3000 osób.


29 Lutego 1988 roku
W azerskim mieście Sumgait doszło do zamieszek na tle etnicznym przeciwko mniejszości ormiańskiej, zginęło 41 osób


Zobacz więcej