Piątek 27 Listopada 2020r. - 332 dz. roku,  Imieniny: Franciszka, Kseni

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 27.05.19 - 18:28     Czytano: [887]

Dział: Głos Polonii

Polonia zagłosowała

Polonia Amerykańska opowiedziała się za Prawem i Sprawiedliwością w wyborach do Parlamentu Europejskiego - wynika ze wstępnych danych. Partia Jarosława Kaczyńskiego wyprzedziła zdecydowanie Koalicję Europejską oraz Konfederację.

Według wstępnych wyników uzyskanych na podstawie głosowania w okręgach chicagowskim, nowojorskim i waszyngtońskim za PiS opowiedziało się w sobotę 5961 uczestników wyborów. Koalicja Europejska miała 2000 zwolenników, a Konfederacja 1283. Pozostałe ugrupowania otrzymały znacznie mniejsze poparcie.

W Chicago rządząca partia pokonała Koalicję stosunkiem głosów 3713:650, a w Nowym Jorku 2114:700. Koalicja była natomiast lepsza od PiS w Waszyngtonie, ale tylko w stosunku 272:134. W Chicago uległa natomiast nie tylko PiS, ale też Konfederacji, za którą opowiedziało się 272 osoby.

W okręgu nowojorskim było pięć obwodowych komisji wyborczych: na Manhattanie, Brooklynie (Greenpoint), a także w Passaic, w stanie New Jersey, w New Britain, w Connecticut oraz w Bostonie, w Massachusetts.

Jak powiedział konsul generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski, PiS kilkakrotnie pobił najgroźniejszych rywali na Brooklynie, w Passaic, a także w New Britain. Koalicja Europejska wyraźnie wygrała na Manhattanie, a tylko jednym głosem w Bostonie.

"Są to pierwsze wybory, które przeprowadzam w swojej kadencji. Ze statystyk wynika, że Polonia tradycyjnie głosuje na prawo. W naszym okręgu PiS zwyciężyło bezwzględną większością głosów. Za partią rządzącą opowiedziała się ponad połowa wyborców, podczas gdy, jak wskazują exit polls w Polsce, PiS otrzymał tam 42 proc. (Ipsos late poll: PiS 43,1 proc. – przyp. red.). Konfederacja uplasowała się w Nowym Jorku na trzecim miejscu"
– zaznaczył Golubiewski.

Jak dodał w tym roku do wyborów do Parlamentu Europejskiego zarejestrowało się w okręgu Nowy Jork ponad trzykrotnie więcej osób (ponad pięć tys.) aniżeli pięć lat temu. Prawdopodobnie byłoby ich nawet więcej, ocenił, gdyby nie fakt, że niektórzy ludzie myśleli, że wybory w USA będą przeprowadzane w niedzielę, tak jak w Polsce.

"Tutejsza Polonia jest polskojęzyczna, bardzo zintegrowana z krajem. Czyta polskie gazety, ogląda polską telewizję. Zakładamy, że często odwiedza kraj i ma bardzo intensywne kontakty z Polską. Nasi wybory reprezentują prawdopodobnie głównie pierwsze pokolenie polskich Amerykanów, albo urodzonych w rodzinach imigrantów, którzy przybyli z Polski"
– zwrócił uwagę konsul.

Przypomniał, że niektórzy kandydaci na posłów europejskich przyjeżdżali do USA, co w pewien sposób wpłynęło na wyniki. Kampanię wyborczą określił za pochodną kampanii wyborczej w Polsce.

Niezależna.pl

Wersja do druku

Lubomir - 28.05.19 22:07
Przepraszam za błąd, miałoby być oczywiście: 'jak większość Polaków w Polsce' a nie: 'jak większość Polaków w Ameryce'

Lubomir - 28.05.19 7:48
Cieszy, że diaspora polska w Ameryce myśli podobnie, jak większość Polaków w Ameryce. Zjednoczeni Polacy to przepotężna siła. Tacy Polacy nie będą nigdy zabiegać o przekształcenie Polski w obcą kolonię. Nie będą usiłowali finansować przeganiania niczyich niewygodnych sąsiadów - z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej do Europy. Ich będzie interesowała wielkość Polski i wielkość Europy a nie upadek naszego państwa i kontynentu

Wszystkich komentarzy: (2)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

27 Listopada 1953 roku
Urodziła się Edyta Geppert, piosenkarka, (Jaka róża, taki cierń, Kocham cię życie)


27 Listopada 1875 roku
Urodził się Władysław Orkan, polski pisarz (zm. 1930)


Zobacz więcej