Poniedziałek 18 Stycznia 2021r. - 18 dz. roku,  Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 08.06.19 - 12:42     Czytano: [407]

Wspólny ogródek


Szanowni Państwo!Żeby zbudować most czy dom, najpierw trzeba sobie wyobrazić, jak ma on wyglądać i do jakich celów służyć. Później wystarczy zatrudnić fachowca, który będzie wiedział, jak to zrobić. Z uprawą ziemi niczego wyobrażać sobie nie trzeba, bo robi to za nas przyroda, wystarczy ją poznać i się z nią dogadać. Najtrudniej jest z polityką, bo jeśli nawet znamy pewne reguły gry, podobnie jak na wojnie, wynik bywa nieprzewidywalny.

Nowicjuszom zdawać się może, że wystarczy wytyczyć godne cele, a ludzie je podchwycą i zrealizują. To tak nie działa. Efekt może okazać się dokładnie odwrotny do założonego. Dzieje się tak, bo różne aktywne niemieckie owczarki i ruskie trolle znają swój fach. Wystarczy przypomnieć sobie, jak udało im się naszpikować „Solidarność” własnymi agentami i odwrócić bieg wydarzeń. Szlachetni ideowcy z reguły przegrywają z cwanymi draniami.

Warto uczyć się na błędach, żeby ich nie powtarzać. Brak niestety recepty, którą można by zastosować w dowolnej sytuacji. Każdy nowy ruch potrzebuje lidera. Ale żeby nim zostać, trzeba przekonać do siebie przyszłych wyznawców. Mówiąc coś mądrego, trafi się do niewielkiej garstki. Żeby zostać zauważonym, trzeba koniecznie wygłosić jakąś piramidalną bzdurę. Szkopuł polega na tym, że trudno zaufać człowiekowi niezrównoważonemu, a tylko takiego stać na kontrowersje i arogancję.

Dlatego korzystający z czynnego prawa wyborczego konserwatyści wolą sprawdzonych polityków, realizujących odwieczne zasady współżycia w społeczeństwie, pozostawiając „wiosenne nowalijki” amatorom zieleniny.

Pozdrawiam i do następnej soboty
Małgorzata Todd

KOMENTARZ DO FELIETONU

Ad. A jednak!22/2019 (413)

Szanowna Pani Małgorzato

Opadł już kurz bitewny po wyborach do Europarlamentu i wyłonił się obraz polskiego elektoratu. Frekwencja – rzeczywiście zaskoczyła, tym bardziej, że praktycznie te wybory nie były tak ważne dla naszej polskiej egzystencji jak będą ważne wybory jesienne. Po pierwsze zasilenie opcji konserwatywnej w Europarlamencie polskimi posłami nie wiele da, bowiem i tak jest ona w mniejszości – więc w dalszym ciągu szansa by przepchnąć logiczne ustawy jest niewielka. Po drugie ustawy decydujące o dopuszczeniu do handlu bananów i marchewki o odpowiednim kształcie, chyba nie bardzo ważą na naszym polskim losie, a takie „ważne” decyzje zapadają w Europarlamencie. Po trzecie zalegalizowane łapownictwo wszechobecne w instytucjach unijnych w postaci lobbingu, skutecznie zapobiega jakimkolwiek ustawom, które by „pracowały” na rzecz obywateli Unii (bo mają one wyłącznie „pracować” na rzecz korporacji i innych wielkich bytów gospodarczo-finansowych). Odnosząc się do samych wyników wyborów – raczej mnie zasmucają, bo świadczą dobitnie o fatalnym stanie świadomości narodowej Polaków. Obraz wygląda następująco: 1/4 świadomych i to bardzo z grubsza, bo gro głosujących na tzw. stronę prawicową było pozyskane socjalnym rozdawnictwem, 1/4 lewicowo zaoranych i 1/2 obojętnych. Nie ma co jednak utyskiwać na "urodę” naszego rodzimego elektoratu, trzeba po prostu nad nim pracować – przede wszystkim na poziomie głowy, a nie wyłącznie żołądka. Choć to praca mozolna i długotrwała trzeba ją podjąć, bo to ona daje pozytywne efekty o charakterze długofalowym. Pojawia się pytanie – czy jako naród mamy w sobie tyle siły i determinacji by tę pracę nad sobą podjąć, czy zwyczajnie sobie odpuszczamy – grillując wesoło, konsumując kiełbachy, popijając je piwem i myśląc: jakoś tam będzie.

Serdecznie Panią pozdrawiam –Ewa Działa-Szczepańczyk

.........................................................
POLECAM

.....................................................................................................
.....................................................................................................


Małgorzata Todd zaprasza na łamy kolejnego wydania KABARETU INTERNETOWEGO, gdzie możecie Państwo przeczytać i obejrzeć całość. A jest to wielka uczta dla ducha i kompendium wiedzy z wielu dziedzin życia, nie tylko POLITYKI: Apele, Petycje, Audiobooki, Ciekawe filmy na You Tube, Gościnne występy, Kącik Muzyczny, Zaułek Sztuki, Ogłoszenia ITD…

8 czerwca 2019 r. | Nr 23/2019 (414)

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

18 Stycznia 2002 roku
Zmarła Helena Majdaniec, polska wokalistka rockowa (ur. 1941)


18 Stycznia 1928 roku
Urodził się Franciszek Pieczka, aktor filmowy i teatralny.


Zobacz więcej