Sobota 20 Kwietnia 2024r. - 111 dz. roku,  Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 09.08.19 - 21:46     Czytano: [781]

Szymon Wincenty Tokarzewski


Patriota i zesłaniec

W lipcowych dniach Myśli Narodowej, chcemy naszym czytelnikom przybliżyć postać wielkiego Polaka, który poświęcił cale swoje życie, uciemiężonej zaborami Ojczyźnie. Szymon Tokarzewski, urodził się dnia 16 lipca 1823 roku w Bodaczowie. Zmarł natomiast w dniu 3 lipca 1890 roku w Warszawie. Był to polski działacz niepodległościowy i niestrudzony patriota.

Rodzina


Był synem Sebastiana i Ewy z Niedźwieckich. Po ukończeniu czterech klas w szkole gimnazjalnej w powiecie szczebrzeskim, Szymon został zatrudniony w 1840 roku, w ordynackim zakładzie gorzelniczym w celu nauki zawodu gorzelanego. Już dnia 30 czerwca 1842 roku, został on zwolniony na skutek likwidacji zakładu. Jeszcze w tym roku podjął pracę w urzędzie pocztowym w Lublinie. Za udział w spisku księdza Piotra Ściegiennego, Szymon został aresztowany w 1846 roku i osadzony w Cytadeli Warszawskiej.

Katorga...

Po procesie został skazany na 1000 pałek i 10 lat katorgi. Dnia 17 czerwca 1848 roku wysłano go z grupą więźniów politycznych na karę katorżniczej pracy w Omsku, dokąd dotarli idąc piechotą w roku 1849. Dzięki amnestii z okazji objęcia tronu Rosji przez cara Aleksandra, Szymon w roku 1857 powrócił do kraju.
W roku 1862 Tokarzewski został powtórnie aresztowany za udział w ruchu patriotycznym i zesłany na katorgę do Aleksandrowska nad Amurem.

Kolejna amnestia

Powrót z zesłania nastąpił po kolejnej amnestii z powodu manifestu koronacyjnego cara Aleksandra. Po powrocie do kraju zamieszkał on w Warszawie i ożenił się z córką swojego przyjaciela z Cytadeli Warszawskiej Józefa Leszczyńskiego pieczętującego się herbem Belina. Pannie Leszczyńskiej było na imię Halina.

Współpracownik księdza Ściegiennego

Szymon Tokarzewski, jako aktywny współpracownik Księdza Ściegiennego, trzydzieści siedem lat swojego życia spędził w więzieniach i na wygnaniu. W latach czterdziestych był więziony we Lwowie i w Modlinie. W latach sześćdziesiątych był więziony też na Pawiaku, a przez pewien czas przebywał w zakładzie karnym w Kadai koło Nerczyńska w tamtejszym okręgu górniczym. Odbywał karę wygnania, w Haliczu, mieszkając w Irkucku.

Jako literat

W ostatnich latach swego życia, przy ofiarnej pomocy swojej żony, Szymon spisał swoje wspomnienia, które zostały wydane drukiem już po jego śmierci. We wspomnieniach ze swojej pierwszej katorgi Szymon pisał:
„(...) Dziad mój, konfederat barski, z gniazda, rodu Tokarzewskich Karaszewiczów, herbu Trąby, z okolic Grodna, po pierwszym rozbiorze Polski przeniósł się do ziemi Lubelskiej, aby nie składać przysięgi na wierność carycy Katarzynie II (...)”. Wspomnienia Szymona zostały wydane pod następującymi tytułami: „Siedem lat katorgi”, „Ciernistym szlakiem”, „Na Sybirze” oraz „ Opowiadania z życia Polaków” i „Pośród cywilnie umarłych”.

Ewa Michałowska- Walkiewicz

Wersja do druku

Alina Szymczyk - 16.08.19 21:58
Pani Ewo, dziękujemy, za przypominanie historii, dzięki Pani wiele osób przypowina lub też poznaje ważne wydarzenia związane z naszymi dziejami. Dziękuję za Pani wspaniałą współpracę ze Zrzeszeniem Literatów Polskich im. JP II w Chicago. Łączę serdeczności dla Pani i Redakcji Kworum.

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

20 Kwietnia 1873 roku
Urodził sie Wojciech Korfanty, polityk, działacz ruchu narodowościowego na Śląsku (zm. 1939)


20 Kwietnia roku
Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy


Zobacz więcej