Poniedziałek 3 Sierpnia 2020r. - 216 dz. roku,  Imieniny: Augustyna, Kamelii, Lidii

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 25.08.19 - 13:04     Czytano: [952]

Dział: Głos Polonii

Dożynki w Chicago

Naszym dobrem jest wolna Ojczyzna

„Naszym dobrem jest wolna Ojczyzna” pod takim hasłem odbywały się tegoroczne dożynki polonijne w Chicago, 18 sierpnia przy kościele Św. Rozalii. Organizowane od 20 lat przez ZKP (z programem oraz oprawą plastyczno – obrzędową przygotowana przez autorkę relacji założycielkę teatru "Rzepicha"). Rano lało jak z cebra, media zapowiadały burze i deszcz do godz. 17–tej, organizatorzy stracili nadzieję, że przestanie padać, ale przecież trzeba mieć nadzieję, zawsze kiedy jest święto ku czci Matce Bożej jest piękna pogoda i tym razem też tak było. Przed południem niebo rozpogodziło się i odbyła się piękna uroczystość ku czci Matce Bożej, opiekunce żniwiarzy. O godz.11.00 Teatr „Rzepicha” zaprezentował program patriotyczny „Naszym dobrem jest wolna Ojczyzna”. Na program złożyły się wiersze i pieśni patriotyczno-religijne, wypowiedzi św. Jana Pawła II o Ojczyźnie i tożsamości, Wincentego Witosa trzykrotnego Premiera Rzeczypospolitej, śp. Władysława Janusza Obary, Władysława Panasiuka i innych.

W roku bieżącym przypada 80 rocznica wybuchu II Wojny Światowej, 75 rocznica Powstania Warszawskiego, dlatego też w programie wykorzystano teksty mówiące o tych wydarzeniach. Prezentację do programu przygotował na ekranie niezastąpiony Ryszard Siek z JOM. W południe odbyła się uroczysta Msza św. dożynkowa, pod przewodnictwem ks. Ryszarda Miłka kapelana Związku, w koncelebrze z ks. Antonim Sokołowskim przebywającym na misjach na wybrzeżu kości słoniowej, księdzem z kościoła św. Rozalii.

Barwny korowód, jak niegdyś nad Wisłą wyruszył na uroczystą Mszę poprowadziła go kapela „Rzepichy” z pieśnią „Serdeczna Matko”, na jego czele krzyż nieśli ministranci, potem ułani ze Stowarzyszenia im. Tadeusza Kościuszki z flagą Polski i USA, członkowie teatru „Rzepicha” w strojach ludowych z wieńcami uwitymi z owsa i pszenicy, prezes ZKP z małżonką i wiechą dożynkową, którą machając otworzył uroczystość dożynkową. Oprawę mszy uświetnili; chór im. Fryderyka Chopina - śpiew, Jadwiga Szparkowska i Henryk Dudzik – psalmy, czytania - starostowie dożynek Ewa Rumiński i Jan Kućmierz ubrani w stroje regionalne. Piękną homilię wygłosił ks. Antoni Sokołowski, mówiący o zadaniach na misjach. Dary ofiarne ponieśli; kwiaty dla upiększenia ołtarza Matce Bożej Królowej Świata, dr Marek Rudnicki w asyście z królową parady, wieńce dożynkowe, owoce sadu i ziemi członkinie teatru „Rzepicha ze Stanisławem Białasem gospodarzem ZKP, chleb i sól starostowie tegorocznych dożynek Ewa Rumiński i Jan Kućmierz z panią Marią Pappas skarbnikiem powiatu Cook , hostie radny Ariel Reboyras, wino i wodę prezes ZKP Jan Kopeć z małżonka Łucją Mirowską Kopić. Po błogosławieństwie chór im. Chopina zaśpiewał trzy pieśni dożynkowe, potem poloneza zatańczył zespół pieśni i tańca „Wawel”, prowadzony przez założycielkę i choreografkę Krystyna Sanakiewicz, działający przy ZKP.

Obrzędową część dożynkową przygotował i zaprezentował teatr „Rzepicha” pod kier. Autorki relacji wraz z kapelą w składzie ; skrzypce: Bronisław Nowak i Tadeusz Korona, instrumenty dęte: Zdzisław Kłosowski i Henryk Dudzik gościnnie z Polski, instrumenty perkusyjne, basy: Bogdan Korona, Andrzej Krawczyk i Igor Galjanty, akordeony; Józef Kramarczyk i Mirosław Sroczyński, czuwający na programem muzycznym. W programie artystycznym znalazły odbicie oracje do chleba i wieńca, staropolska pieśń.
„Hej pod górą dolina, idzie polska nowina, bochen chleba nam niosą lepszym czasom i losom” (…), błogosławiony chleb ziemi czarnej – pieśń wiciowa ze słowami Zofii Solarzowej. Żniwiarze weszli z krakowiakiem, ”Ej, otwórzcie, otwórzcie nam szeroko wrota, bo się tu prowadzi ta chłopska robota”(…). Zespół przygotował wiechy dożynkowe ubrane w stroje z regionu krakowskiego i rzeszowskiego z którymi kobiety krokiem chodzonego obtańczyły wieniec dożynkowy, do utworu ”Piękna nasza Polska cała, piękna żyzna i wspaniała"(…). W części obrzędowej do chleba znalazły odbicie wiersz „Idzie Matka Boża Polskimi drogami i szuka swoich dzieci rozsianych po świecie, psalm „Bądź na wieki pochwalony nieśmiertelny Panie"(…). Starościna przywitała żniwiarzy staropolskim „Gość w dom, Bóg w dom”.

Przodownicy Teresa Grzasko i Krzysztof Wąsik w wieńcu ze zboża przynieśli do starostów chleb z pieśnią i słowami: „Przynosimy chleb symbol ludzkiej pracy i dar boży z nieba, przyjmijcie go starostowie, posólcie, pokrójcie i zebranych częstujcie, a dzielcie nie dużo i nie mało, aby dla wszystkich stało”. Po czym starostowie przeżegnali i ucałowali chleb, następnie starosta przemówił do zebranych, podkreślając trudną pracę rolnika, dziękując Bogu za wszelkie błogosławieństwa przy zbieraniu plonów. Swoją wypowiedź zakończył życząc miłej zabawy, następnie starostowie udali się, aby podzielić chleb między zebranych. W drugiej części wieńcowej wniesiono i obtańczono wieńce z pieśnią „idzie wianek, idzie" (…), w trakcie śpiewanej piosenki kobiety niosły wieńce kłaniając się w kierunku zebranych. „Już my pożeni, pożeni, już my pożeni, już przynieśli gospodarzom plon nasz do sieni, żeby dobrze plonowało po sto korcy z kopy dało a po ćwierci plew”, to słowa kolejnej staropolskiej pieśni, podczas której odbywa się obtańczenie wieńca. Po zakończonej ceremonii wieńcowej, wianki wręczano zasłużonym. Wśród wyróżnionych, znaleźli się; Maria Pappas skarbnik powiatu Cooc , ks. Antonii Sokołowski, Józefa Pierdos z klubu „Luszowice” vice prezes ZKP, Maria Majchrowska za całokształt pracy dla Związku, która przygotowała wóz dożynkowy z owocami ziemi i sadu, jak również z zabytkowymi rekwizytami użytku codziennego, jak maselnica do robienia masła, dzieża do chleba i wiele innych przedmiotów. Wianki otrzymali Emilia Rusek długoletni członek komisji rewizyjnej Związku, Stanisław Białas gospodarz ZKP wieniec z gniazdkiem z ptaszkami za wspaniałą atmosferę, jaka panuje podczas prób zespołów spotykających się w Związku. Jak co roku „Rzepicha” przygotowała serduszka, którymi zostali obdarowani; dr Marek Rudnicki, radny Ariel Rebojras, pracownice banku Polisch Slawik Union, Władysław Baran skrzypek z teatru „Rzepicha”, prezes ZKP Jan Kopeć z małżonką Łucją Mirowski Kopeć. Ponadto Władysław Szara z małżonką Lidią i państwo Janina i Józef Antosz, za piękną pracę zostali nagrodzeni wiązanką piosenek z regionu rzeszowskiego, jak również wszyscy odznaczeni. Mężczyźni śpiewali w składzie: na czele Kazimierz Ryszard Szymański, który przygotował podstawy do wieńców, przodownik Krzysztof Wąsik i Władysław Wytrwał, kobiety; Maria Lipska - już 20. raz występująca na dożynkach, Teresa Grzasko również wiele lat społecznie udziela się w Chicago, Katarzyna Sulejewska, Jolanta Kulikowski pomagająca wić wieńce, Jadwiga Szparkowski, Maria Czerwonka i autorka relacji.
Jak co roku program bogaty w pieśni religijne, ludowe -staropolskie i patriotyczne, ale również dowcipne, co jest zwyczajem dożynkowym, że przy tej okazji można każdemu coś znaleźć.

Po części dożynkowej, swój czas miał zespół „Góra Beand” z solistką Olha. Przy dźwiękach tej kapeli, zebrani bawili się wspaniale do późnych godzin wieczornych. Organizatorzy zadbali o zabawy dla dzieci, pyszną kuchnię, napoje chłodzące i loterię fantową z główną wygraną, biletem do Polski. Sponsorami nagród były kluby zrzeszone w Związkach. Atmosfera panowała jak nad Wisłą, starosta wywijał ze starościną, panie w różnym wieku bawiły się w kołeczku jak osiemnastki, a reszta w parach noga w nogę. ZKP już dziś zaprasza na następny rok na plac przy gościnnym kościele Św. Rozalii.Alina Szymczyk
Chicago
Fot: Ryszard Siek

       

       

       

       

 Wersja do druku

John Kucmierz - 10.11.19 1:32
John Kucmierz - Starosta Dożynek w Chicago. Dziękuje wszystkim za liczny udział w Dożynkach- Chicago 2019.

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

03 Sierpnia 2018 roku
W wieku 101 lat zmarł generał brygady pilot Zbigniew Ścibor-Rylski, oficer AK, bohater wojenny i uczestnik Powstania Warszawskiego


03 Sierpnia 1901 roku
Urodził się Stefan Wyszyński, polski duchowny katolicki, kardynał, prymas Polski (zm. 1981).


Zobacz więcej