Środa 1 Kwietnia 2020r. - 92 dz. roku,  Imieniny: Grażyny, Zygmunta

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 09.09.19 - 19:24     Czytano: [407]

„Geniusze” od gospodarki


Dziś politycy PO z jej przewodniczącym G. Schetyną publicznie przeciwstawiają się, w ramach swego programu wyborczego fuzji Orlenu i Lotosu, co ewidentnie szkodzi polskiej gospodarce, a wspiera naszych zagranicznych konkurentów i skutecznie ogranicza szanse rozwojowe tej wielkiej, polskiej spółki Skarbu Państwa - świetnie dzisiaj zarządzanej przez prezesa D. Obajtka i przynoszącej rekordowe zyski: w 4 lata za rządów PIS Orlen przyniósł ok. 22 mld zł zysku, w 8 lat rządów PO-PSL zaledwie 2,9 mld zł zysku, ale cysterny wstydu kursowały wówczas bez żadnych ograniczeń.

Za rządów D. Tuska nie tylko przepłacono za oczyszczalnię ścieków Czajka (koszt ok. 4 mld zł) z efektem dziś widocznym i odczuwanym zapachowo nad Wisłą w Warszawie, ale jest jeszcze bardziej karygodna historia inwestycyjna z czasów rządów PO-PSL, którą można by śmiało nazwać największą aferą inwestycyjną ostatniego 30-lecia - to zakup przez Polskę za rządów premiera D. Tuska i MS M. Budzanowskiego oraz MF J. V. Rostowskiego dziury w ziemi na pustyni w Chile czyli złoża miedzi i molibdenu Sierra Gorda wraz z nakładami inwestycyjnymi, która miała być kurą znoszącą złote jaja dla polskiej spółki KGHM za kwotę ok.13 mld zł. Zakup okazał się być gigantyczną stratą - tylko w latach 2015-2017 straty te przekroczyły astronomiczną kwotę 19,9 mld zł. KGHM musiał dokonać odpisów w 2015 r. w wysokości 4,5 mld zł, w 2016 r. 4,4 mld zł i są to dane potwierdzone przez specjalny, profesjonalny raport NIK-u z lipca 2019 r.

Tak inwestowali geniusze od gospodarki i finansów z PO. NIK negatywnie oceniła działania, które doprowadziły do zakupu przez KGHM 100 proc. akcji Quadry, uruchomienie kopalni trwało o rok dłużej i kosztowało 50 proc. więcej niż zakładano i najprawdopodobniej będzie wymagać dalszego dofinansowania przez właścicieli aż do 2021 r. Inwestycja ta wymagała doprowadzenia wody i energii elektrycznej przez pustynię na odległość 140 km. Do końca I-szego półrocza 2018 r. kopalnia Sierra Gorda SCM nie uzyskała zdolności przerobowej oraz zakładanego poziomu odzysku metali z rudy. Tak szeroki gest mieli menedżerowie i politycy za rządów PO-PSL. Wydaje się więc, że jednym z pierwszych zadań nowego prezesa NIK-u M. Banasia mogłaby być kompleksowa kontrola wykonania inwestycji również tej z 2012 r. - oczyszczalni ścieków Czajka.

Zapraszamy na profil Janusz Szewczak na Facebooku!

Janusz Szewczak
Polski analityk gospodarczy, nauczyciel akademicki i publicysta, poseł na Sejm VIII kadencji
wPolityce

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

01 Kwietnia 1930 roku
PLL LOT uruchomił pierwsze połączenie międzynarodowe. Były to loty do Bukaresztu z lotniska mokotowskiego


01 Kwietnia 1656 roku
Król Jan II Kazimierz złożył we lwowskiej katedrze śluby, obierając Matkę Boską Częstochowską za patronkę i Królową Polski


Zobacz więcej