Wtorek 11 Sierpnia 2020r. - 224 dz. roku,  Imieniny: Luizy, Włodzmierza

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 16.09.19 - 23:09     Czytano: [343]

WRZESIEŃ 1939


Po obchodach 80. rocznicy napaści Niemiec na Polskę pojawiły się opinie, że z okazji klęski żaden inny naród takich rocznic nie urządza. Wygłaszają tego rodzaju uwagi ludzie udający polityków i publicyści udający Polaków..Warto było się spotkać, by usłyszeć świetne przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy, ważne słowa wiceprezydenta Mike’a Pence’a oraz poruszające przemówienie prezydenta Niemiec, na jakie od lat czekaliśmy: o niemieckiej winie i odpowiedzialności. Niektórzy niemieccy politycy wspominali o tym, ale jakoś półgębkiem.

Równocześnie ich machina medialna wciskała światu kłamstwo o współwinie Polaków odpowiadających jakoby za „polskie obozy śmierci”. Nikczemne zabiegi, by z Polaków uczynić wspólników Hitlera, mają do dzisiaj mocnych sponsorów. Zatem następne kroki, jakie powinni zrobić Niemcy, by wzmocnić pojednanie, to unikać kłamliwej wersji historii. Zwrócić meble i obrazy naszych dziadków. Zabrać agentów dezorganizujących tu życie publiczne. Jest ich wielu. Przyjazne państwo – a tak chcemy traktować sąsiadów z Zachodu – nie powinno patronować antypolskiej dywersji. Zróbcie to, Niemiaszki, wyciągnijcie wnioski z godnego przemówienia waszego prezydenta.

Jest szansa na dobrą przyszłość naszej Europy. Skorzystajmy z niej, na przekór wschodniemu sąsiadowi, który stanowi główne zagrożenie dla przyszłości, który podjudza narody przeciw sobie. Rosja to nieuleczalny przypadek wiecznego agresora. Właśnie Putin się obraził, że go nie zaproszono do Warszawy 1 września. Ale skoro uważa on, że we wrześniu ’39 nie było żadnej wojny, tylko wyzwolenie Ukrainy i Białorusi z „łap polskich panów”, to komu złożyłby wieniec?

Polski rząd z wielką starannością przeprowadził uroczyste spotkanie z udziałem kilkudziesięciu państw, które rozumieją, jaką wagę ma ta data dla europejskiej tożsamości. Był to pierwszy zdecydowany opór wolnego świata przeciw totalitarnym reżimom. Pojęcie „wolny świat” weszło do publicznego obiegu długo po wojnie, po żelaznej kurtynie. Pierwszą bitwę o ten wolny świat toczyła Polska od 1 września 1939 r. Kto tego nie akceptuje, niech jedzie do Moskwy 17 września… i tam zostanie.

Tekst ukazał się pierwotnie w numerze nr 36/2019 tygodnika „Sieci”.

Jan Pietrzak

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

11 Sierpnia 1920 roku
Rada Obrony Państwa ustanowiła Krzyż Walecznych - polskie odznaczenie wojskowe.


11 Sierpnia 1945 roku
Zmarł Stefan Jaracz, polski aktor, reżyser (ur. 1883)


Zobacz więcej