Poniedziałek 3 Sierpnia 2020r. - 216 dz. roku,  Imieniny: Augustyna, Kamelii, Lidii

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 24.12.19 - 11:18     Czytano: [415]

BOŻE NARODZENIE 2019BŁOGOSŁAWIONYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA ORAZ SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO 2020 ROKU DLA WSZYSTKICH WSPÓŁPRACOWNIKÓW I CZYTELNIKÓW GI KWORUM ŻYCZY REDAKCJA


Dom nasz w wigilię Bożego Narodzenia

Przychodzisz do nas co roku, Maleńki,
przez dwa tysiące lat i w serca pukasz
I wciąż nie mamy miejsca w naszych smutkach
dla Ciebie, Gościu nasz i Przyjacielu.

Przez dwa tysiące lat tęsknimy
wciąż oczekując i tracąc nadzieję,
i tak szukamy się wzajemnie i gubimy,
gdy co dzień wstaje świt i noc ciemnieje.

Lecz póki w nas tęsknota nie zamarła,
póki co rok się rodzisz w wieczór srebrny,
nie grozi nam, by rozpacz nas pożarła
i niebo stało się otchłanią ciemną.

A ciągle, ciągle woła głos w ciemności,
gdy jasną smugą nocy drga fiolet –
że chwała Bogu jest na wysokości
i pokój ludziom dobrej woli.


Antoni Gołubiew


Boże Narodzenie to poszukiwanie Boga w nas samych, to wyjście naprzeciw siebie z gestem pojednania i przebaczenia. Symbolem jest łamany i dzielony chleb, aby Boże Narodzenie było w naszych sercach.

Do jakiej Polski przyjdziesz dzisiaj, Chryste? Myślę, że polska ziemia się nie zmieniła. Jest dalej ziemią bohaterów i zdrajców. Ziemią Grunwaldu, Targowicy, Wołodyjowskich, Rejtanów. Ta ziemia jest dalej ziemią Mickiewiczów i Słowackich. Powstańców z Listopada i Stycznia. Ziemią Piłsudskich, Andersów. Ta ziemia jest dalej ziemią cudu nad Wisłą, ziemią września, czerwca, grudnia, sierpnia. Do jakiej Polski przyjdziesz dzisiaj, Panie? W Polakach jest wiele niepamięci! Nie możemy zostać narodem niepamięci! Wśród jakich ludzi chodzisz dzisiaj, Panie? Tutaj nic się nie zmieniło. Ta ziemia jest dalej ziemią męczenników i świętych. To tutaj żyli: Biskupi Wojciech i Stanisław. Królowa Jadwiga, Jan z Dukli, Jan Sarkander, Brat Albert, Maksymilian, ks. Jerzy, Siostra Faustyna, Jan Paweł II, Kard. Wyszyński.

„Słowo stało się Ciałem i zamieszkało między nami”. Tajemnica Słowa staje się nam bliska przez wiarę pokoleń, przez obrzędowość, przez kulturę natchnioną mocą Wcielonego Słowa.

Dla Schillera Betlejem będzie tu, w Polsce, między Krakowem a Wieliczką. Józef tu będzie szukał miejsca, gdzie się ma narodzić „Panicz z niebieskiego dworu”. A Maryja, z subtelnością panienki z dworu, będzie prosić: „Pomaluśku, Józefie, pomaluśku”.

Dla Rydla pasterze, którzy przyszli do Dzieciątka - to juhasi z Podhala, Trzej Mędrcy - to wielcy polscy królowie: Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, Jan III Sobieski. Tylko Herod jest nie nasz, To samodzierżawnyj car.

To nie życie sprawia, że da się wierzyć w Boga; to Bóg sprawia, że da się żyć – Jezus Chrystus, jest jedyną i ostateczną odpowiedzią na transcendentalną tęsknotę człowieka. Człowiek bez Chrystusa – to istota nękana udręką, pragnąca ocalenia, pogrążona w permanentnym kryzysie, a równocześnie łaknąca harmonii ładu i pokoju.

Jezus Chrystus jest z naszym czasem i z naszą kulturą blisko, najbliżej, w samym jej środku, sercu. Idzie z nami do naszego współczesnego Betlejem. Przychodzi do nas, zdesperowanych, przygnębionych, niepewnych, rozedrganych. Boże Narodzenie daje nam do zrozumienia, że historia naszej klęski jest Jego historią. To ważne, najważniejsze… bowiem wierzyć w Chrystusa, znaczy znaleźć się w Jego historii. Historia nasza i Jezusa wzajemnie się objaśniają.

Chciejmy szukać stycznych, wspólnych dla chrześcijaństwa i współczesnej kultury, punktów i przestrzeni. Cytować w Atenach greckich poetów. Nosić rany ludzi – być słabym dla słabych. Jak Jezus, jak Paweł.

Bądźmy odważni, aby cierpliwie promować rodzinę, jej chrześcijańskie rozumienie i kształt. Nie raniąc już poranionych i dlatego nierozumiejących. Bez poczucia wyższości, „lepszości”, bez kopania leżących, bez pogardy… Kultura rodziny jest źródłem i fundamentem kultury chrześcijańskiej inicjacji. W sensie pierwotnym słowa „kultura”: uprawiać, kultywować, troszczyć się.

Gdy przeżywamy Boże Narodzenie, trzeba zapytać o sens świętowania. Staraj się żyć tak, aby ludzie patrząc na ciebie, pytali cię o Boga. Pomyśl, kto w ostatnich dniach zapytał Cię o Boga…

Pielgrzymowanie myśli i serc do Betlejem i do wszystkich jego tajemnic ma tylko wtedy sens, jeśli jest pielgrzymowaniem po lekcję miłości. Dzisiaj cały Kościół w Polsce potrzebuje takiej lekcji. Bo chociaż wie, to nie zawsze potrafi znaleźć drogę, na której człowiek z człowiekiem najpiękniej się spotyka – drogę serca. Tą drogą przyszedł do nas Chrystus, by rozwiązać najtrudniejszy problem w historii ludzkości: pojednanie istoty rozumnej i wolnej ze Stwórcą.

Dzisiejsza kultura chrześcijańska powinna przeprowadzić rehabilitację miłości. Po tylu zawodach i rozczarowaniach, jakie pozostawiły po sobie próby uzdrawiania świata wysiłkiem intelektu oraz gestem władczej woli, należy wezwać do pracy serce. Każdy może być mędrcem „nauczonym miłości”.

Niech Nowy Rok 2020 będzie czasem nowej ewangelizacji: szczególnej misji i odważnego wyjścia do ludzi biednych, skrzywdzonych, opuszczonych, bezrobotnych, głodnych, zranionych, niewierzących, ludzi niepokornych, z pogranicza, inaczej myślących, zbuntowanych, ale i do tych, którzy tęsknią za Bogiem, za sensem, za głębią, za życiem prawdziwie ewangelicznym.

Mój Drogi życzę Ci uważnych oczu, które dostrzegą wszystkie drobne sprawy naszego dnia codziennego i zobaczą je w prawdziwym świetle. Życzę Ci takich rąk, które nie będą się długo zastanawiały czy komuś pomóc czy nie. Życzę Ci odpowiednich słów, w odpowiednim czasie. Życzę Ci miłości, szczęścia i poczucia bezpieczeństwa, wiele dobroci, dzięki której człowiek każdego dnia staje się kimś więcej. Życzę Ci takich ludzi, którzy będą Cię kochać, którzy w dniach trudnych dodadzą Ci odwagi, którzy Cię pocieszą, gdy przyjdzie godzina smutku. Tego wszystkiego życzę Tobie i to Ci przekazuję w moim znaku pokoju.

Kraków, Boże Narodzenie 2019

o. Kazimierz M. Lorek
INSTYTUT RODZINY IM. ŚW. JANA PAWŁA II OJCÓW BARNABITÓW


.........................................................
.........................................................

.........................................................

.........................................................
Wersja do druku

MariaN - 26.12.19 20:47
Niech dobro ze złem zwycieża a nowo narodzony Chrystus zapanuje nad bezdusznoscią i cynizmem ludzi zlych, ludzi pysznych, zdrajców. Polska ma szanse jak nigdy dotąd aby stać sie wielkim krajem w środku Europy, nie wszystkim to sie podoba, niestety na zewnątrz ale we wewnątrz

Monika Wiench - 25.12.19 22:57
Piękne zyczenia, które tylko Polak potrafi wyrazić w ten sposób. Dziękujemy, szczegolnie my, emigranci, których losy ułożyły sie tak, ze mieszkaja poza Polska. W Błogosławiony Czas Świat Bożego Narodzenia jesteśmy sercem i myślami bardzo blisko Polski. Życzymy naszej Ojczyźnie i wszystkim Polakom w Kraju i poza granicami, nieustającego poczucia wspólnoty, troski o Polskę, o Jej dobre imie, wspierania Jej w kazdy możliwy sposób, a na Święta i Nowy Rok zdrowia i wszelkiej pomyślności.
Najlepsze zyczenia dla Pana Redaktora Kworum.
Monika Wiench z gronem przyjaciół - Melbourne

Lubomir - 24.12.19 13:07
Zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz jak najwięcej sukcesów osobistych, rodzinnych i medialnych życzę Redaktorowi Naczelnemu Zbyszkowi Skowrońskiemu i jego Zespołowi oraz wszystkim miłośnikom i czytelnikom Kworum

Wszystkich komentarzy: (3)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

03 Sierpnia 1901 roku
Urodził się Stefan Wyszyński, polski duchowny katolicki, kardynał, prymas Polski (zm. 1981).


03 Sierpnia 2008 roku
Zmarl Aleksander Sołżenicyn, rosyjski pisarz, laureat Nagrody Nobla (ur. 1918)


Zobacz więcej