Czwartek 28 Marca 2024r. - 88 dz. roku,  Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 24.12.19 - 21:50     Czytano: [832]

Dział: WPiS

Nowy Numer WPiS 12/2019 już do nabycia


Ukazał się nowy numer miesięcznika społeczno-kulturalnego „Wpis”. Na ponad 100 stronach poruszamy zagadnienia ważne, aktualne i ciekawe. Piszemy m.in. o wigilijnych zwyczajach na polskich stołach, niedawno wydanym IV tomie „Dziejów Polski”, działaczu politycznym i krytyku literackim Maurycym Mochnackim oraz twórczości Jana Matejki. Przypominamy postać szablisty Wojciecha Zabłockiego, fenomen XIX-wiecznych panoram malarskich i rolę szlachty w XIX-wiecznym Krakowie. Grudniowy „Wpis” to 108 stron ciekawej lektury na święta!

W bieżącym numerze

● „Zła idea zawsze wypiera dobrą” – Leszek Sosnowski opisuje jak w życiu publicznym i polityce złe rzeczy wypierają te dobre.
● „Gdzie barszcz, kapusta, tam chata nie pusta” – artykuł o kulinarnych zwyczajach wigilijnych w Polsce.
● „Wigilie młodego Mickiewicza” – wigilijne wieczory przyszłego wieszcza w Nowogródku i Wilnie.
● „Przez Wcielenie wywyższona została ludzka natura” – obrazy Bożego Narodzenia w literaturze angielskiej.
● „Wielka historia na deskach narodowej sceny” – relacja ze prezentacji IV tomu „Dziejów Polski” w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, jaka odbyła się 1 grudnia 2019 r.
● „Uczeni i nauczyciele” – humorystyczna typologia wykładowców akademickich według prof. Aleksandra Nalaskowskiego.
● „Odwaga pozostanie wieczna” – prof. Andrzej Nowak o znaczeniu polskiej kultury dawniej i dzisiaj.
● „Unia czy utopia?” – Szef Gabinetu Prezydenta RP prof. Krzysztof Szczerski o dniu dzisiejszym i przyszłości Unii Europejskiej.
● „Maurycy Mochnacki – krytyka i miłość ojczyzny” – historyk dr hab. Martyna Deszczyńska przypomina postać i dorobek XIX-wiecznego działacza politycznego Maurycego Mochnackiego.
● „Jako polityk będę bezkompromisowo bronił polskiej racji stanu” – rozmowa z Jackiem Sasinem wicepremierem i ministrem aktywów państwowych.
● „Jak się kończą sojusze z komunistami? Tragicznie” – prof. Wojciech Roszkowski o fatalnych skutkach współpracy z komunistami w Polsce i na świecie.
● „Smutne dziedzictwo stanu wojennego nie zostało w pełni przekreślone i odrzucone” – przemówienie wygłoszone przez marszałka seniora Antoniego Macierewicza podczas otwarcia Sejmu IX kadencji.
● „Strajk Klimatyczny Rozumu” – Janusz Szewczak pisze o szaleństwie walki z rzekomym ociepleniem klimatu.
● „Dzisiaj bardzo rzadko powstają ponadczasowe dzieła sztuki, które przekraczają horyzont swej epoki” – rozmowa z prof. Andrzejem Szczerskim, historykiem sztuki z UJ i nowym dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie.
● „Halloween atakuje Korowody Świętych” – artykuł o amerykańskich zwyczajach halloweenowych, wypierających tradycyjne polskie zwyczaje świąteczne.
● „To więcej niż chór, to sposób na spełnianie marzeń” – reportaż ze szwedzkiego Goeteborga, gdzie od 20 lat działa polonijny chór.
● „Ukochanie narodowej historii i kultury” – druga część artykułu Bohdana Urbankowskiego o życiu i twórczości Jana Matejki.
● „Malarskie panoramy były masową rozrywką w XIX wieku” – rozmowa z dr. Romualdem Nowakiem, kierownikiem Muzeum „Panorama Racławicka” we Wrocławiu.
● „Zaklęty krąg arystokracji krakowskiej” – prof. Piotr Biliński pisze o roli szlachty i arystokracji w życiu społecznym i politycznym XIX-wiecznego Krakowa.
● „Niezłomni w wierze i miłości do Ojczyzny” druga część artykułu dr. Marka Klecla o polskich duchownych zesłanych przez Rosjan na Syberię.
● „Profesor Zabłocki – mistrz szabli i architektury” – historyk sportu Krzysztof Szujecki przedstawia sylwetkę Wojciecha Zabłockiego, znanego szablisty, a z zawodu architekta.
● „Świato–podgląd” – przegląd wiadomości z różnych stron świata, a w nim m.in. niemieccy politycy chcą zbliżenia z Rosją, radykalni islamiści we Włoszech oraz ważna deklaracja premiera Izraela.
● Krzyżówka z nagrodami

A ponadto: nowości książkowe Białego Kruka, dużo pięknych fotografii oraz grudniowy wiersz Leszka Długosza.

WPiS

 



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

28 Marca 1933 roku
Rozwiązano Obóz Wielkiej Polski


28 Marca 1930 roku
Konstantynopol i Angora zmieniły nazwę na Stambuł i Ankara


Zobacz więcej