Środa 1 Kwietnia 2020r. - 92 dz. roku,  Imieniny: Grażyny, Zygmunta

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 21.02.20 - 13:52     Czytano: [189]

Tłusty czwartek


Wielkie obżarstwo przed postem

Tłusty czwartek, to ostatni dzień w kalendarzu chrześcijańskim, przed środą popielcową rozpoczynającą Wielki Post. Inaczej na ten dzień mówi się dzień rozpustny, ponieważ w dawnych wiekach, nie obowiązywały żadne kanony ludzkiej moralności.

Objadanie się pączkami


Tradycyjnie w naszym kraju oraz w katolickiej części Europy, w tym dniu dozwolone jest objadanie się wszelkimi słodkimi smakołykami. Najpopularniejsze potrawy to kaloryczne pączki i faworki, zwane również w niektórych regionach chrustem. Jak nakazuje nam tradycja tłusto czwartkowa, w tym dniu możemy też do woli delektować się alkoholem, a przede wszystkim powinniśmy w ten wyjątkowy wieczór, wziąć udział w jakiejś większej imprezie. Następny czwartek tygodnia, jest dniem Wielkiego Postu i należy on do okresu, w którym wszelkie słodkie i tłuste dania, powinny ustąpić miejsca na stole żurowi i kwaśnej kapuście. Mówi się też, że w tym okresie obowiązuje wszelka wstrzemięźliwość od zabaw i uciech cielesnych.

Kolejny zakaz

W tym czasie, obowiązuje jeszcze jeden zakaz, który niestety nie we wszystkich miejscach na świecie jest pieczołowicie przestrzegany. Otóż, w czasie Wielkiego Postu, nie wolno jest wróżyć sobie z fusów, czy też stawiać sobie kabały. Kto tego zakazu nie przestrzega, naraża się na tak zwaną klątwę mistyczną, polegającą na braku Bożego błogosławieństwa względem niego.
Z dniem tłustego czwartku związana jest jeszcze tak zwana pomyjka, dobrze znany zwyczaj w regionie wielkopolskim. Wierzono bowiem, że gdy ktoś tego dnia ustrzeże się od mycia naczyń i gotowania gorących potraw, nie będzie on mógł w pełni delektować się dobrym zdrowiem przez cały rok. Dlatego też, w tłusty czwartek wszyscy garnęli się do usługiwania przy stole, aby zasłużyć sobie na to szczególne błogosławieństwo.

EWA MICHAŁOWSKA- WALKIEWICZ

Wersja do druku

Ciotka Felka z Krynek - 22.02.20 19:51
Tłuste pączki sprzyjają miłości

Irek - 22.02.20 17:19
O jak słodko

Wszystkich komentarzy: (2)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

01 Kwietnia 1930 roku
PLL LOT uruchomił pierwsze połączenie międzynarodowe. Były to loty do Bukaresztu z lotniska mokotowskiego


01 Kwietnia 2016 roku
W wieku 46 lat zmarł po ciężkiej chorobie Artur Górski poseł 4 kadencji z PiS. Należał do Akcji Katolickiej, oddany Bogu i Ojczyźnie


Zobacz więcej