Środa 30 Września 2020r. - 274 dz. roku,  Imieniny: Geraldy, Honoriusza, Wery

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 04.04.20 - 15:14     Czytano: [229]

Leopold Kozłowski-Kleinman


Polski muzyk

Leopold Kozłowski urodził się dnia 26 listopada 1918 roku w Przymyślanach. Zmarł zaś dnia 12 marca 2019 roku w Krakowie. Był to polski pianista i kompozytor, ostatni przedstawiciel przedwojennych klezmerów w Polsce, zwany Ostatnim klezmerem w Galicji. Nasza Redakcja postanowiła udać się do świętokrzyskiego Buska- Zdroju, by zgłębić historię tej niezwyklej postaci. Jest tam usytuowany pomnik Leopolda Kozłowskiego, przy którym słuchaliśmy historii jego życia. Historię tę opowiadał Witold Birucki, historyk z Ostrowca.

Pochodzenie i rodzina


Urodził się w rodzinie żydowskiej. Podczas Holocaustu, stracił rodziców. W obozie pracy w Kurowicach, należał do obozowej orkiestry. Uratował się wraz z bratem Adolfem, dzięki zorganizowanej ucieczce. Trafił do żydowskiego oddziału partyzanckiego, który pozostawał pod komendą Abrama Bauma „Bunia”. Miał on jednak obywatelstwo polskie i zawsze mawiał, że czuł się Polakiem.

Kolejne lata wojny

W roku 1944, Kozłowski wziął udział w regularnej walce, toczonej przez polski odział partyzancki przeciwko ukraińskim bandom. W trakcie jednego z napadów, Ukraińcy zamordowali mu brata. Oddział, którego był członkiem, wszedł z czasem w struktury Armii Krajowej.

Edukacja

Ukończył Konserwatorium we Lwowie w klasie fortepianu. Następnie skończył dyrygenturę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Założył i przez 23 lata kierował, Zespołem Pieśni i Tańca Krakowskiego i Warszawskiego Okręgu Wojskowego. Był kierownikiem muzycznym pierwszego Festiwalu w Kołobrzegu.

Praca kompozytorska

Skomponował on muzykę do filmów takich jak „Austeria”, a także „I skrzypce przestały grać”, a jako aktor jako aktor zagrał w „Liście Schindlera”. Opracował muzycznie sześć polskich wersji musicalu zatytułowanego „Skrzypek na dachu”.

Gloria Artis

W roku 2008, Leopold Kozłowski został odznaczony Złotym medalem Gloria Artis. W dniu 28 maja roku 2014, środowisko artystyczne i mieszkańcy Krakowa nadali artyście tytuł: „Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa”. Przez ponad 20 lat, Leopold Kozłowski współpracował z Jackiem Cyganem.Ewa Michałowska -Walkiewicz

Wersja do druku

Danka Galkowa - 04.04.20 21:39
Widzialam ten pomnik pana Leopolda

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

30 Września 1944 roku
Pod naciskiem Wielkiej Brytanii ze stanowiska Naczelnego Wodza odwołano generała Kazimierza Sosnkowskiego


30 Września 1891 roku
Urodził się Antoni Bolt, działacz Stronnictwa Narodowego, prezydent Torunia, zmarł w Oświęcimiu w 1941 r.


Zobacz więcej