Środa 27 Maja 2020r. - 148 dz. roku,  Imieniny: Amandy, Jana, Juliana

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 04.04.20 - 15:14     Czytano: [175]

Leopold Kozłowski-Kleinman


Polski muzyk

Leopold Kozłowski urodził się dnia 26 listopada 1918 roku w Przymyślanach. Zmarł zaś dnia 12 marca 2019 roku w Krakowie. Był to polski pianista i kompozytor, ostatni przedstawiciel przedwojennych klezmerów w Polsce, zwany Ostatnim klezmerem w Galicji. Nasza Redakcja postanowiła udać się do świętokrzyskiego Buska- Zdroju, by zgłębić historię tej niezwyklej postaci. Jest tam usytuowany pomnik Leopolda Kozłowskiego, przy którym słuchaliśmy historii jego życia. Historię tę opowiadał Witold Birucki, historyk z Ostrowca.

Pochodzenie i rodzina


Urodził się w rodzinie żydowskiej. Podczas Holocaustu, stracił rodziców. W obozie pracy w Kurowicach, należał do obozowej orkiestry. Uratował się wraz z bratem Adolfem, dzięki zorganizowanej ucieczce. Trafił do żydowskiego oddziału partyzanckiego, który pozostawał pod komendą Abrama Bauma „Bunia”. Miał on jednak obywatelstwo polskie i zawsze mawiał, że czuł się Polakiem.

Kolejne lata wojny

W roku 1944, Kozłowski wziął udział w regularnej walce, toczonej przez polski odział partyzancki przeciwko ukraińskim bandom. W trakcie jednego z napadów, Ukraińcy zamordowali mu brata. Oddział, którego był członkiem, wszedł z czasem w struktury Armii Krajowej.

Edukacja

Ukończył Konserwatorium we Lwowie w klasie fortepianu. Następnie skończył dyrygenturę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Założył i przez 23 lata kierował, Zespołem Pieśni i Tańca Krakowskiego i Warszawskiego Okręgu Wojskowego. Był kierownikiem muzycznym pierwszego Festiwalu w Kołobrzegu.

Praca kompozytorska

Skomponował on muzykę do filmów takich jak „Austeria”, a także „I skrzypce przestały grać”, a jako aktor jako aktor zagrał w „Liście Schindlera”. Opracował muzycznie sześć polskich wersji musicalu zatytułowanego „Skrzypek na dachu”.

Gloria Artis

W roku 2008, Leopold Kozłowski został odznaczony Złotym medalem Gloria Artis. W dniu 28 maja roku 2014, środowisko artystyczne i mieszkańcy Krakowa nadali artyście tytuł: „Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa”. Przez ponad 20 lat, Leopold Kozłowski współpracował z Jackiem Cyganem.Ewa Michałowska -Walkiewicz

Wersja do druku

Danka Galkowa - 04.04.20 21:39
Widzialam ten pomnik pana Leopolda

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

27 Maja 1910 roku
Zmarł Robert Koch, niemiecki bakteriolog, współtwórca nowoczesnej mikrobiologii i nauki o chorobach zakaźnych.


27 Maja 1876 roku
Urodził się Jan Kucharzewski, polski polityk i historyk. Był członkiem Zetu i Bratniej Pomocy (zm. w Nowym Jorku w 1952)


Zobacz więcej