Piątek 29 Marca 2024r. - 88 dz. roku,  Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 22.04.20 - 20:47     Czytano: [756]

Dział: Godne uwagi

Wsparcie nie dla wszystkich





Polska i Dania to pierwsze kraje, które wyłączyły z programów wsparcia firmy zarejestrowane w rajach podatkowych. Premier Mateusz Morawiecki już 8 kwietnia oświadczył, że duże firmy chcące skorzystać z rozwiązań zawartych w tarczy antykryzysowej muszą być zarejestrowane w Polsce.

W ślady Rzeczypospolitej podążyła Dania, której ministerstwo finansów wydało 18 kwietnia oświadczenie stwierdzające między innymi, że „zgodnie z wytycznymi unijnymi przedsiębiorstwa z siedzibą w rajach podatkowych nie mogą otrzymać rekompensaty o ile możliwe jest ich wykluczenie”.

W ten sposób, informuje portal „Business Insider”, Polska i Dania stały się pierwszymi krajami, które nie uwzględniają w swoich rozwiązaniach dotyczących wsparcia gospodarki w związku z koronawirusem – a takie rozwiązania wprowadziły bądź planują kraje na całym świecie – firm uciekających do rajów podatkowych.

Raje podatkowe to państwa nie nakładające podatków na osoby prawne, lub nakładające bardzo niskie podatki. Przedsiębiorstwa, które rejestrują swoje siedziby w takich państwach unikają płacenia podatków korporacyjnych w krajach, w których działają.

Zdaniem Roberta Palmera szefa brytyjskiego oddziału sieci Tax Justice zajmującej się problemem rajów podatkowych takie firmy, skoro uchylają się od odpowiedzialności wobec społeczeństwa nie powinny też oczekiwać wsparcia, gdy dzieje się coś złego.

– Rząd Zjednoczonego Królestwa powinien poważnie przyjrzeć się duńskiemu podejściu do sprawy. Jakiekolwiek wsparcie powinno być uwarunkowane wymaganiem dobrego postępowania biznesowego – oświadczył.

Przedstawiciele brytyjskiego Ministerstwa Skarbu poinformowali jednak, że uwzględnią w swoich planach firmy rejestrowane za granicą, które tworzą miejsca pracy na Wyspach.

Na problem ucieczki do rajów podatkowych w kontekście kryzysu finansowego wywołanego pandemią zwracają uwagę eksperci z wielu krajów, wskazując, że zrównoważona i mocna reakcja na kryzys wymaga odpowiednich zasobów, których źródłem są przychody pochodzące z podatków.

– Unikanie podatków (zwane też optymalizacją – red.) i globalna konkurencja podatkowa utrudniają możliwości uzyskania tych przychodów – wskazał Rasmus Corlin Christensen z Międzynarodowego Ośrodka Opodatkowania i Rozwoju, z kolei znany włoski dziennikarz Fabio Fazio powiedział wprost, że ci, którzy unikają podatków są winni śmierci wielu ludzi

„To oczywiste, że ci, którzy nie płacą podatków, są winni nie tylko zbrodni, ale wręcz morderstwa. Jeśli brakuje łóżek i respiratorów, to przez nich” – pisał w „La Repubblica”. W jego ocenie „zanim jakiekolwiek przedsiębiorstwo otrzyma choć jeden grosz państwowego wsparcia, musi zobowiązać się do rezygnacji ze sztucznej optymalizacji podatkowej w przyszłości”.

TVP Info

.........................................................
Z Fb Antoniego Leszka Korczaka

.........................................................

Wersja do druku

Jacek Socha - 27.04.20 16:17
Bardzo dobry pomysł p. Lubomira z tymi klockami na czas zarazy, bo to i wzrost przemysłu i technologii i zarazem troska o zarażonych koronawirusem
tych najstarszych z IIIRP, których zamknięto w izolacji. Klocki lego są produktem najbardziej pożądanym w tym trudnym czasie, można się nimi pobawić, wzrosnie przyjaźń polsko-duńska, będzie dochód do budzetu, a staruszki jeszcze przed śmiercią mogą sami sobie postawić nagrobek z ... klocków lego. Polskie koguciki na kółkach nie nadają się do tego. Co głowa to rozum!

Lubomir - 25.04.20 9:37
Godne uznania polsko-duńskie partnerstwo. Może kiedy szarlatan z Nowego Jorku wywraca do góry nogami całą światową gospodarkę i wywołuje wciąż kolejny efekt domina, warto byłoby lokalnie budować nowy ład gospodarczy. Nawet z niewielką Danią. Chińczycy na produkcji zabawek budowali swoją potęgę. Amerykanie zarzucali świat elektronicznymi bawidełkami. Może jakieś zakłady 'Lego' mogłyby zaistnieć w Polsce. Rodzima myśl zatrzymała się na koguciku na kółeczkach...Ciężko byłoby samodzielnie zrobić dalsze kroki. Duńczycy mają gigantyczne doświadczenie w projektowaniu i produkcji inteligentnych klocków. Może zechcieliby podzielić się swoim doświadczeniem z Polską. Nie są to samoloty pasażerskie ani wycieczkowce, ale zawsze coś na początek. Nie wszyscy polscy inżynierowie stali się partyjnymi aktywistami. Niektórzy mają jeszcze ambicje zawodowe.

Karol - 23.04.20 20:52
Przydałoby się zrobić zestawienie, ile wzrosło opodatkowanie Polaków od 1945 r.
Ja mam wujka zegarmistrza, który wszystkie papiery związane z zakładem zegarmistrzowskim trzyma w walizce. Po wyjściu z wojska otworzył zakład zegarmistrzowski i BYŁ PRZEZ PIEĆ LAT ZWOLNIONY Z PODATKU, DOSTAŁ BEZZWROTNĄ ZAPOMOGĘ NA REMONT ZAKŁADU. Potem płacił ryczałtowy groszowy podatek. Ani jednej kontroli karno-skarbowej.
Wybudował dom, wykształcił dzieci.
Jak nastała tzw. demokracja to się dopiero zaczęło. Kontrola za kontrolą i to jakie cwane. Raz przyszedł typ i mówi, że chce kupić złoty zegarek na to wujek, że nie ma złotego zegarka. Długo nalegał ale wujek nie dał się wciągnąć w tą urzędniczą pułapkę. Potem przyszedł następny i pyta skąd zegarmistrz bierze części do napraw i czy ma na te części faktury. "Demokratyczna" władza nasyła na wujka w ciągu roku więcej kontroli niż miał wszystkich przez czterdzieści lat złej komuny. Od marca tego roku dostał do zapłaty STO SIEDEMDZIESIĄT ZŁOTYCH MIESIĘCZNIE za śmieci. Za parę miesięcy wujek idzie na emeryturę i tu zagadka ile taki "prywaciarz" dostanie tej emerytury ?

Wszystkich komentarzy: (3)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

29 Marca 1937 roku
Zmarł Karol Szymanowski, polski kompozytor. Obok F. Chopina, uznawany za najwybitniejszego kompozytora (ur. 1882)


29 Marca 1848 roku
We Włoszech z inicjatywy Adama Mickiewicza został podpisany akt zawiązania legionu polskiego.


Zobacz więcej