Poniedziałek 18 Stycznia 2021r. - 18 dz. roku,  Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 01.05.20 - 11:29     Czytano: [376]

Mądrość w działaniu

Brytyjski dziennik ekonomiczny „Financial Times” zastanawia się, dlaczego to Europa środkowa i wschodnia zdołała najskuteczniej powstrzymać koronawirusa.

Gazeta ocenia, że kluczowe okazały się takie czynniki jak szybkie podjęcie działań oraz obowiązkowe maseczki. To one przyniosły niższe wskaźniki śmiertelności niż zanotowały to inne części kontynentu.

W zachodniej i południowe Europie koronawirus przyniósł straszne żniwo: tysiące ludzi umierają każdego dnia, lekarze muszą podejmować decyzje, które życie ratować, ponieważ systemy służby zdrowia zatykają się w wyniku liczby zarażeń. Jednak w Europie centralnej i środkowej pandemia została ograniczona w takim stopniu, że zauważalne są już nawet pierwsze oznaki świata po lockdownie. Sklepy, hotele, szkoły a nawet centra handlowe są ponownie otwierane.

Zdaniem dziennika, podział biegnący przez kontynent jest uderzający. Hiszpania zanotowała 517 przypadków śmierci na milion mieszkańców, Włochy 453, Francja 353, Wielka Brytania 325. W tym czasie wskaźnik ten wynosił dla Słowacji 4, dla Polski 16, dla Czech 21, a dla Austrii 65.Częściowo za relatywnym sukcesem tego regionu stoi szczęście. Włochy i Wielka Brytania zanotowały pierwsze infekcje w styczniu, podczas gdy Czechy, Polska i Słowacja dopiero w pierwszym tygodniu marca. Kraje te dostały cenny czas, który pozwolił im zrozumieć śmiertelne zagrożenie.

W Austrii pewną rolę mógł odegrać fakt, że wirus zaczął się tam rozprzestrzeniać wśród młodych, zdrowych ludzi - narciarzy i ludzi biznesu.

Struktura rodzinna w Austrii jest znacząco inna niż we Włoszech czy Chinach. Tylko 5 proc. ludzi powyżej 30 roku życia mieszka ze swoimi rodzicami, a więc rozprzestrzenianie się wirusa wśród najbardziej zagrożonej grupy było dość ograniczone -

— ocenia Thomas Czypionka z wiedeńskiego Instytutu Studiów Wyższych. „FT” zauważa jednak, że kraje regionu wykorzystały szansę:

Nawet jeśli miały szczęście na początku, to umiały je wykorzystać, działając ekstremalnie szybko gdy tylko wirus przekroczył granice -
— to opinia Olgi Loblovej, naukowca z uniwersytetu w Cambridge.

Wirus przyszedł do Europy środkowej później, ale państwa tego regionu wykorzystały czas lepiej. Nie było takich pomyłek jak w przypadku Wielkiej Brytanii na początku. Nikt nie sądził, że to, co przydarzyło się Włochom, nie może przydarzyć się nam - — dodaje naukowiec.

Dziennik przypomina, że Słowacja, Polska i Czechy były wśród krajów, które najszybciej zamknęły swoje granice, i które szybko wprowadziły daleko idące restrykcje w życiu codziennym, zamykając sklepy poza tymi rzeczywiście niezbędnymi i zakazując publicznych zgromadzeń.

To właśnie ta szybkość działania w odniesieniu do dużych zgromadzeń jest jedną z najważniejszych przyczyn sukcesu krajów regionu - ocenia profesor Martin McKee z Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej.

Tymczasem w połowie marca Wielka Brytania pozwoliła, by 70 tys. ludzi stało bardzo blisko siebie podczas festiwalu wyścigów konnych w Cheltenham, a 7 marca pewne francuskie miasto biło rekord świata w kategorii największego zgromadzenia ludzi przebranych za smerfy. Kraje Europy środkowo-wschodniej w tym czasie wprowadzały daleko idące ograniczenia w możliwości gromadzenia się.

„FT” zauważa, że samo ograniczenie epidemii nie gwarantuje jednocześnie sukcesu w otwieraniu gospodarki, ponieważ jest to proces „nawet bardziej złożony”.

Przyznał to premier Polski Mateusz Morawiecki, gdy ogłaszał w środę najnowsze decyzje w sprawie wychodzenia z lockdownu. „Nie możemy być pewni, że całkowicie kontrolujemy koronawirusa” - powiedział, dodając: przyznajemy z pokorą, że koronawirus jest bardzo niebezpiecznym fenomenem -
— pisze „FT”.

wPolityce

Wersja do druku

Karol - 01.05.20 15:54
Na tej liście brakuje USA ale i tak wynika z niej, że czołówka to kraje mające w swojej historii mordowanie i kolonizowanie prostych ludzi.
Pierwsze miejsce Belgia, w samym Kongo wymordowali 8 mln LUDZI.
Drugie miejsce Hiszpania, ilość wymordowanych LUDZi to już dwucyfrowa liczba przed mln.
Trzecie miejsce Włosi, trudno ustalić ile wymordowali LUDZI w Afryce.
Czwarte miejsce Francja też trudno ustalić ile wymordowali LUDZI choćby w Algierii.
Czwarte miejsce Wielka Brytania, na liście morderców na pewno pierwsze.

https://twojahistoria.pl/2017/12/21/imperium-brytyjskie-podboje-angielskie-zbrodnie-ofiary-czarne-karty/

Piąte miejsce Dania tu posłużę się stroną z Wikipedii

https://pl.wikipedia.org/wiki/Duńskie_imperium_kolonialne

Szóste miejsce NIemcy, tu też

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolonie_niemieckie

Siódme miejsce Austria ci to akurat nas mordowali.

Następne kraje to już sami "sojusznicy" USA: Estonia, Rumunia, Węgry, Czechy, Litwa, Polska, Litwa i Słowacja.

Artur Sołonka - 01.05.20 15:33
Lubomirze, będziesz miał znowu problem z tą twoją Italią.
Pierwszym krajem, który otworzy dla klientów sieć 5G prawdopodobnie będzie... San Marino.
To właśnie w tym kraju operator Telecom Italia!!! chce wprowadzić coś w rodzaju publicznych beta-testów sieci 5G, mimo iż ta nie została jeszcze ustandaryzowana.
Operator Telecom Italia podpisał nawet w tej sprawie memorandum z rządem tego niewielkiego państewka. Sieć ma ruszyć... już w przyszłym roku.
W tym szaleństwie jest jednak metoda. San Marino to kraj o powierzchni raptem 61 kilometrów kwadratowych, mieszka w nim około 30 tys. osób. Sieć ma być uruchomiona w przyszłym roku, choć dokładna data nie jest jeszcze potwierdzona. Wnioski wyciągnięte z wdrożenia mają być zastosowane przy kolejnym wdrożeniu: Telecom Italia chce uruchomić w 2020 r. sieć 5G pokrywającą całe włoskie miasto Turyn.
Tak, tak Lubomirze. Twoi genialni Włosi też robią wycinkę drzew...jak leci!
Źródło. Co powinieneś wiedzieć o g5 /Internet.

Lubomir - 01.05.20 13:04
Jak dotąd potwierdzają się przypuszczenia, że wirusowe patogeny atakują organizmy najsłabsze, organizmy ze zniszczoną nagle lub osłabioną odpornością immunologiczną. Mapa zachorowań na najnowszą mutację obecnego od lat wirusa - pokrywa się z mapą niezbyt odległego w czasie montowania i uruchamiania instalacji G-5. W Europie Środkowej i Wschodniej w większości dopiero prowadzone są roboty przygotowawcze do instalowania technologii piątej generacji. Prowadzona jest zakrojona na dosyć szeroką skalę wycinka wysokich drzew. Tutaj nie widać ani aktywności przyrodników, botaników czy biologów, ani aktywności eko-terrorystów czy nawet wtykających wszędzie swoje nosy - niemieckich partyjniaków z partii Zielonych...Brytyjczycy zabrali się ostro do rozmontowywania urządzeń G-5. Traktują je jednoznacznie, jako szkodzące i zabijające rodaków królowej Elżbiety i księcia Filipa.

Wszystkich komentarzy: (3)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

18 Stycznia 1819 roku
Zmarł Jan Kiliński, polski powstaniec, należał do Rady Warszawy (ur. 1760)


18 Stycznia 2006 roku
Zmarł Jan Twardowski, polski ksiądz, poeta katolicki (ur. 1915)


Zobacz więcej