Wtorek 11 Sierpnia 2020r. - 224 dz. roku,  Imieniny: Luizy, Włodzmierza

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 06.05.20 - 11:42     Czytano: [248]

Życzenia z okazji moich urodzin!


Serdeczne życzenia dla Szanownych Czytelników z okazji moich urodzin! 83 lata przetrzymałem na tym padole śmiechu dzięki Wam, kochani. Bardzo Wam gratuluję! Ależ macie do mnie cierpliwość! Chylę przed Wami poradlone czoło w podzięce za poparcie w trudnych czasach.W zasadzie czasów łatwych nie zaznałem. Moje szczęście polega na tym, że Was spotykałem, przemykając przez liczne pułapki i zapory. Wasza obecność jako widzów, czytelników, sprawiała, że żyło mi się i pracowało z radością. Od pierwszych spotkań z publicznością w klubie studenckim Hybrydy mija w tym roku 60 lat. Początkowo z niepełną świadomością, dopiero pod Egidą, bardziej czując wagę tego, co robię, spotykałem się z Wami w bardzo ważnym celu. Ustalaliśmy kod kulturowy, którym chcemy się porozumiewać poza językiem panującej władzy ludowej, prymitywnym, fałszywym, nachalnym. A przecież język to zaledwie sposób porozumiewania. Za nim kryje się meritum, kłębią się myśli, uczucia, etyka z estetyką, prawda, złość, radość, Polska… I o tym wszystkim rozprawiałem z Wami, drodzy Państwo, kiedy się dało. Najczęściej w niewielkiej piwnicznej kubaturze albo na zagraconym pięterku… Zawsze wsłuchując się uważnie w Wasze opinie wyrażane śmiechem, wzruszeniem, owacją bądź milczeniem. Dzięki impulsom płynącym od Was dowiadywałem się, co śmiechu warte, a co wzruszenia ramion. Gratuluję Wam, że w trudnych sytuacjach potraficie wskazać mi właściwy kierunek. Jesteście niesamowicie zróżnicowani, ni z juszki, ni z pietruszki, prawdę mówiąc. A jednak jesteście potężną wspólnotą. Pokoleniowo patrząc, widzę na widowni żołnierzy Legionów, blisko stuletniego prof. Władysława Tatarkiewicza, wiekowego Melchiora Wańkowicza… Nie ma tu miejsca na listę pokoleń mojej publiczności, bo „imię jej milijon”. Szczególnie serdecznie myślę o redaktorach, którzy zapraszali mnie na łamy, kiedy tępe dranie kasowały kabaret, zamykali mi gębę. Andrzej Gelberg, Piotr Wierzbicki, Bolesław Wierzbiański, Tomasz Domalewski, Michał i Jacek Karnowscy… Mieliście szczęście, ale ja przede wszystkim. Dziękuję. Następne urodziny, już po zarazie, będą bardzo huczne!

Jan Pietrzak

Felieton opublikowany w tygodniku „Sieci” nr 18/2020
ZAMÓW E-PRENUMERATĘ SIECI + W SIECI HISTORII I NIE WYCHODŹ Z DOMU – SUPER OFERTA


Wersja do druku

Perth - 06.05.20 13:57
Gratulacje Panie Janie! Tylko o jakim poradlonym czole pan pisze. Patrzę na Pana zdjęcie z Pańską dedykacją... Po lewej stronie stoi Pan, pośrodku Szanowna i urocza Panska Małżonka, a tuż obok sam prezydent USA Ronald Regan.
I wcale tam nie widać poradlonego czoła... wąsik równo przycięty, a z Pana chłopak jak ta lala... Sama żona (moja) mi to akurat podpowiada! Co prawda było to 36 lat temu kiedy wraz z śp. Andersową zabawiał Pan publiczność piosenkami i skeczami, a przy akompaniamencie Tomka Śpiewaka wyśpiewał nam Pan to czego oczekiwaliśmy i dalej oczekujemy!!! Niezapomnianą PIEŚŃ "ZEBY POLSKA BYŁA POLSKĄ"!!! I tego się nie zapomina.
Gratulacje raz jeszcze i pozdrowienia z Perth

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

11 Sierpnia 1920 roku
Rada Obrony Państwa ustanowiła Krzyż Walecznych - polskie odznaczenie wojskowe.


11 Sierpnia 1673 roku
Zmarł Krzysztof Żegocki, partyzant z czasów potopu szwedzkiego - biskup chełmski (ur. 1618)


Zobacz więcej