Piątek 7 Sierpnia 2020r. - 220 dz. roku,  Imieniny: Donaty, Olechny, Kajetana

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 27.05.20 - 14:50     Czytano: [188]

Dzień Matki


W Dniu 26 Maja

Dzień Matki, to święto obchodzone jako wyraz szacunku dla wszystkich matek na świecie. Data obchodów Dnia Matki zależy od kraju, w którym jest on świętowany. W Polsce obchodzone jest to święto w dniu 26 maja.

Geneza tego święta


Początki święta sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian. Specjalnym kultem, otaczano wtedy symbole płodności i urodzaju. W późniejszych czasach cesarstwo rzymskie przyjęło chrześcijaństwo i tym samym zabroniono wyznawania innych bogów, co obligowało ten naród do zaprzestania świętowania dnia matki rodzicielki.

Niedziela u matki...

Zwyczaj ten powrócił w siedemnastowiecznej Anglii pod nazwą niedziela u matki. Początkowo co roku w czwartą niedzielę postu, odprawiano modły za wszystkie matki świata. W zwykłe niedziele odbywały się takowe spotkania modlitewne podczas nabożeństw wieczornych. Dzień, w którym obchodzono to święto, był dniem wolnym, od pracy. Do tradycji należało przede wszystkim składanie matce podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za otrzymane od niej błogosławieństwo. Zwyczaj ten przetrwał do XIX stulecia. Ponownie zaczęto go obchodzić po zakończeniu działań II wojny światowej.

W USA

Inaczej historia tego święta przedstawia się w Stanach Zjednoczonych. W 1858 roku amerykańska nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis, ogłosiła Dni Matczynej Pracy. W tym dniu wszyscy pamiętali o swoich matkach przynosząc im kwiaty i słodycze. Od 1872 roku Dzień Matek dla Pokoju promowała Julia Ward Howe. Z czasem zwyczaj ten rozpowszechnił się na niemal wszystkie stany, zaś w 1914 roku Kongres Stanów Zjednoczonych uznał przypadający na drugą niedzielę maja Dzień Matki.

W Polsce

W Polsce w dobie międzywojnia obchodzono Dzień Matki, gdyż jego organizacją zajmował się PCK. Dzień Matki (Muttertag) był obchodzony jako ważne święto w Generalnym Gubernatorstwie, w czasie okupacji niemieckiej (dzień ten był świętem w całej III Rzeszy). Dzisiaj święto to obchodzone jest w dniu 26 maja, ma ono na celu okazanie matkom szacunku, miłości i podziękowania za trud włożony w wychowanie.

Ewa Michałowska- Walkiewicz

Wersja do druku

Ireneusz - 30.05.20 9:12
Warto wiedzieć

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

07 Sierpnia 1856 roku
Do Australii przybyli pierwsi polscy osadnicy.


07 Sierpnia 1991 roku
Zmarła Kalina Jędrusik, aktorka, piosenkarka (ur. 1931)


Zobacz więcej