Niedziela 6 Grudnia 2020r. - 341 dz. roku,  Imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 18.06.20 - 15:35     Czytano: [647]

Nowy CIT

Wczoraj premier Mateusz Morawiecki poinformował na konferencji prasowej, że od 1 stycznia 2021 roku wejdzie w życie nowelizacja o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), która zwolni z opodatkowania dochody spółek, które nie będą wypłacać wypracowanych zysków w postaci dywidend, a będą je reinwestować.

To rozwiązanie to tzw. estoński podatek dochodowy, choć nominalna stawka podatku CIT wynosi w tym kraju 20 proc., to firmy reinwestujące zyski, są opodatkowane stawką 0 proc., co przyciąga inwestorów.

Takie rozwiązanie premier Morawiecki zapowiadał już jakiś czas temu, skutki pandemii koronawirusa w gospodarce, powodujące spadek inwestycji podmiotów prywatnych, zachęciły rząd do przyspieszenia wprowadzenia tej decyzji w życie.

W Polsce estoński podatek CIT będzie dotyczył spółek w których wspólnikami są tylko osoby fizyczne i nie mają one zaangażowania kapitałowego w innych podmiotach gospodarczych, zatrudniają przynajmniej 3 pracowników, a obroty takiej spółki nie przekraczają 50 mln rocznie.

Taka spółka sama będzie decydowała czy skorzysta z takiego rozwiązania, będzie ono obowiązywało przez 4 kolejne lata budżetowe, będzie jednak istniała możliwość przedłużenia jego obowiązywania.

Według premiera aż 97 proc. istniejących w Polsce spółek, będzie mogło skorzystać z tego rozwiązania, w pierwszym okresie jego obowiązywania skorzysta około 200 tysięcy spółek, a jego koszt dla budżetu wyniesie około 5 mld zł.

Przy czym wprawdzie nie wpłynie 5 mld zł z CIT do budżetu ale za jakiś czas po realizacji inwestycji przez wiele firm wzrosną wpływy z VAT, a także wpływy z PIT, bowiem dzięki tym inwestycjom powstaną nowe miejsca pracy.

Według szacunków dzięki temu rozwiązaniu w Polsce powstanie przynajmniej 120 tysięcy nowych miejsc pracy, a stopa inwestycji powinna wzrosnąć przynajmniej o 2 punkty procentowe.

Wprowadzenie tego rozwiązania spowoduje wzrost atrakcyjności inwestycyjnej Polski, zlikwiduje bariery rozwojowe dla polskiego sektora małych i średnich firm, a także uodporni naszą gospodarkę na kryzysy.

Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2019 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, która zawierała przede wszystkim przepisy dotyczące obniżki stawki tego podatku, tym razem z 15 proc. do 9 proc. (wcześniej stawka tego podatku została obniżona z 19 do 15 proc.).

Jak poinformował wówczas wiceminister finansów Filip Świtała w polskiej gospodarce w 2018 roku było około 509 tysięcy podatników podatku CIT, z tego aż 440 tysięcy kwalifikuje się do objęcia obniżoną stawką tego podatku.

Należy przy tej okazji zwrócić uwagę, że obniżka tej stawki podatku dotyczyła przede wszystkim firm z polskim kapitałem, zgodnie z programem Prawa i Sprawiedliwości, w którym zapisano wsparcie polskiej własności i polskiego kapitału.

Obniżka stawki CIT z 15 do 9 proc. dotyczyła (podobnie jak poprzednia obniżająca stawkę tego podatku z 19 na 15 proc.) tzw. małych i średnich firm mających osobowość prawną, u których wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług), nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 1,2 mln euro, a więc w 2018 roku 5,2 mln zł (do przeliczenia tej kwoty na złote ma być stosowany średni kurs euro ogłaszany przez NBP w pierwszy roboczy dzień października poprzedniego roku podatkowego).

Od 1 stycznia 2020 roku podniesiono kwotę wartości przychodów ze sprzedaży upoważniających do korzystania ze stawki 9 proc., ze wspomnianych wyżej 1,2 mln euro do 2 mln euro ,a wiec z tego rozwiązania może korzystać jeszcze więcej firm.

Od 1 stycznia przyszłego roku spółki, które będą reinwestowały swoje zyski, nie będą płaciły podatku dochodowego w ogóle przez kolejne 4 lata, a gdy będzie to uzasadnione długością trwania inwestycji, nawet dłużej.

autor: Zbigniew Kuźmiuk
Doktor nauk ekonomicznych, wykładowca akademicki, europoseł z ramienia PiS
wPolityce

Wersja do druku

Zofia - 22.06.20 9:02
Stwierdziłam tylko fakty.
Kościół kiedyś był mecenasem artystów i miejscem gdzie gromadzili się ludzie mądrzy i z kulturą. Dzisiaj robi za przytułek wszelkiej maści nieudaczników siedzących przed telawizorem i ziejących przekazywaną z niego nienawiścią.
Ale to nie wina Kościoła. XX w. to była zaprogramowana i skutecznie ukończona przebudowa społeczeństw. Stare społeczeństwa z PIONOWYM podziałem pomiędzy mądrymi a głupimi tak przebudowano, że dzisiaj mamy POZIOMY podział pomiędzy głupimi a mądrymi i nie jest to moja wina.

2+2=4 - 21.06.20 15:37
Pani (e) Zofik
1.Jesli jesteś polską kapitalistką, bo dorobiłas się tego miana i majątku w Polsce, to dlaczego się obawiasz tej Polski i polskich władz i znajdź mi jednego polityka, który stroni od Polski a nie używa populistycznych przymiotników!? Panie Zofik
2. Jakim cudem obserwując panie Zofik z okna być może na drugim piętrze procesję Bożego Ciała policzyłeś, że w całej kolumnie nie było ani jednej osoby z wyższym wykształceniem technicznym. I ani jednej osoby z przedziału wieku (tak dokładnie) dwadzieścia - czterdzieści lat (sic) i z twojej branży tych nowobockich? A taka logika dyskwalifikuje cię do jakiejkolwiek dyskusji o procesji w Dniu Bożego Ciała,
3. Ale, to Swięto jest już w Polsce obchodzone od 1320 roku. Nawet w PRL, podobnie jak w Polsce doby rozbiorowej, udział w procesji Bożego Ciała łączono z manifestacją uczuć patriotycznych. A zatem reprezentujesz tą tępą lewice, która wiesza po nocach na płotach wyborcze facjaty, na które przeciętny Polak nawet nie popatrzy!
4. Na koniec zostawiłeś panie Zofik podłość - gdyby nie ci z "kilkoma rzędami medali" to dzisiaj ty Zofik byłbyś wnukiem niewolnika pracującego u niemieckiego bauera, albo komunistycznym kapitalistą prowadzacym w szopie skup butelek i makulatury.
Coś podobnego już czytałem, czego autorem jest właściciel "sokzburaka.pl, zatrudniony w warszawce przez lewego kandydata na prezydenta, fachowca od chodowli kóż na terenach Warszawy. Już cię widzę Zofik, ze jednak na starość będziesz się modlił jak ta Brystygierowa i pokutował za to co tu napisałeś!

Zofia - 21.06.20 12:40
"Należy przy tej okazji zwrócić uwagę, że obniżka tej stawki podatku dotyczyła przede wszystkim firm z polskim kapitałem, zgodnie z programem Prawa i Sprawiedliwości, w którym zapisano wsparcie polskiej własności i polskiego kapitału."

Gdybym była nie polską kapitalistką to po przeczytaniu tego z bardzo daleka trzymałabym swój kapitał od Polski i polskich władz.
Jak uczy historia zawsze trzeba się bać "polityków" i "ekonomistów" używających populistycznych przymiotników.
Z okna obserwowałam procesję z okazji Bożego Ciała. Chyba w nocy ktoś na całej trasie powieszał banery z "prawicowym" prezydentem. Starsze osoby prowadziły dzieci, w całej kolumnie nie było ani jednej osoby z wyższym wykształceniem technicznym. Komunistyczna podstawówka i zawodówka, na przodzie dawni sekretarze POP. Brystygierowa na starość też zaczęła się modlić.
Ani jednej osoby z przedziału wieku dwadzieścia - czterdzieści lat i nowobogackich, polskich milionerów co to się u nas w rok dorobili na "demokracji".
W państwowe "święta" to już burmistrz urządza spęd swoich podwładnych: urzędnicy, nauczycielki z dziećmi i straż pożarna oraz swoje brzuszyska eksponują radni, wybrańcy ludu. Wymarli stali bywalcy takich imprez pojawiający się w mundurach z kilkoma rzędami medali.

KOJAK - 20.06.20 21:33
TA EUFORIA JEST ZAWYCZAJNIE SMIESZNA ! OT ZWYCZAJNY DROBIAZG O MALYM ZNACZENIU

Wszystkich komentarzy: (4)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

06 Grudnia 1953 roku
Zmarł Konstanty Ildefons Gałczyński, poeta (ur. 1905)


06 Grudnia 1875 roku
Urodził się Jarogniew Drwęski, polski działacz narodowy, prezydent Poznania (zm. 1921)


Zobacz więcej