Poniedziałek 18 Stycznia 2021r. - 18 dz. roku,  Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 15.07.20 - 23:10     Czytano: [760]

Wnioski ze zwycięstwa

To była wojna o wszystko. W starciu Andrzej Duda kontra reszta świata prawie 10,5 mln Polaków opowiedziało się za konserwatywną Polską. To potężny mandat społeczny i ogromnie ważny sygnał dla obozu rządzącego. Reelekcja prezydenta otwiera nowy rozdział, ale konieczne jest wyciągnięcie wniosków i sprawne wdrożenie mądrych rozwiązań.

Prawie 2 miliony więcej zwolenników PAD
Reelekcja w obecnych warunkach politycznych, przy tak bezwzględnym i długofalowym hejcie, przy ingerencjach wewnętrznych i zewnętrznych, graniczyła wręcz z cudem. Potężna machina medialno-polityczna napędzana przez silne środowiska biznesowe i międzynarodowe, miała zetrzeć poparcie dla Andrzeja Dudy na proch. Sięgano po najbardziej brutalne środki. I choć zmobilizowano wszystkie możliwe elektoraty do walki przeciwko PiS, Rafał Trzaskowski przegrał. Stało się jednak coś, co trzeba dostrzec, podkreślić i zapamiętać. Prezydent Andrzej Duda, po 5 latach prezydentury w tak skrajnie trudnych warunkach, powiększył grono swoich wyborców o 1 mln 810 tysięcy 21 osób. Zagłosowało na niego 10 440 648 Polaków. Przy tej fali hejtu to naprawdę ogromny wyczyn.

Bronisław Komorowski, który był chroniony przez medialny monolit i silny układ polityczno-biznesowy, nie tylko nie powiększył elektoratu, ale nawet go nie utrzymał. W 2015 roku stracił ponad 821,5 tysiąca głosów w porównaniu do wyniku z 2010 roku.

Wynik prezydenta Andrzeja Dudy jest tym większy, że zapracował na niego w większości samodzielnie. Wygrał II turę nie tylko kampanią, ale ciężką, pięcioletnią służbą, w której ani na moment nie zrezygnował z bezpośrednich spotkań i składania wizyt we wszystkich powiatach kraju. Podejmował trudne decyzje narażając się Zjednoczonej Prawicy i części prawicowych mediów, które bezlitośnie i często na oślep go krytykowały. Niestety nie miał też szczęścia do sztabu wyborczego. Obecność premier Beaty Szydło była wprawdzie widoczna, ale z pozostałymi szefami sztabu był jednak problem. Mimo wszystko, wygrał.

Społeczny mandat do zmian
10,5 miliona głosów to ogromny mandat społeczny do realizowania konserwatywnego kursu politycznego. Jednak 10 mln walczących przeciwników, gotowych zgromadzić się nie w imię wspólnej idei lecz przeciwko wszystkiemu, to sygnał, który trzeba głęboko przemyśleć. Zdecydowana większość zwolenników kandydata Koalicji Obywatelskiej głosowała na Rafała Trzaskowskiego, ponieważ uznała, że „ma dość” i chce „je..ć PiS”. Spora część nie potrafi tego nawet racjonalnie uzasadnić. Jej światopogląd został urobiony przez media i hejterską propagandę. Ścieżki skojarzeniowe zostały trwale sformatowane dzięki temu, że wciąż mamy w Polsce patologiczny układ medialny, w którym na formowanie naszych poglądów, postaw społecznych i nawyków konsumenckich odpowiadają w większości media z zagranicznym kapitałem, realizujące własne interesy polityczno-biznesowe.

Uzdrowienie sytuacji medialnej powinno być absolutnym priorytetem rządu. Niestety oprócz deklaracji powielanej raz na jakiś czas od lat, zupełnie nic w tej sprawie się nie dzieje. Więcej, media te hojnie wspierane są reklamami spółek Skarbu Państwa.

Analizie musi też zostać poddana kwestia zaniedbania młodzieży. I nie chodzi tu jednorazowe zrywy czy akcje, ale trwałe zagospodarowanie przestrzeni wychowawczej i kulturowej. Lewicowo-liberalny nurt opanował popkulturę a konserwatywna odpowiedź na tę nieprawdopodobną przestrzeń rażenia jest zaledwie punktowa. I choć na kulturę przeznaczane są ogromne środki, choć Telewizja Polska wydaje masę pieniędzy na rozrywkę, nie udało się dotąd wprowadzić konserwatywnego nurtu w przestrzeń kultury popularnej. Są pojedyncze projekty, ale to wszystko tonie w morzu konkurencyjnych treści. Trzeba to głęboko przemyśleć. Inaczej przegrana zostanie ostatnia szansa. Pojawia się sporo wartościowych pomysłów, są ludzie proponujący konkretne rozwiązania, a jednak nadal największą siłę przebicia ma układ z poprzedniego rozdania, realizujący własne wizje za publiczne pieniądze.

Obszarów wymagających mądrego zagospodarowania jest znacznie więcej. Przestawienie Polski przez rząd Mateusza Morawieckiego na tory rozwoju gospodarczego jest niewątpliwie ważne, ale błędem byłoby zogniskowanie działań wyłącznie na tym obszarze. Polska potrzebuje wzmocnienia spraw tożsamościowych. Pokazała to wyraźnie kampania prezydencka. Po latach lekkiego uśpienia, okazało się jak silne są wpływy rewolucji kulturowej i jak aktualne są jej zagrożenia. Przesunięcie przestrzeni ideowej na drugi plan jest błędem. Wychwycił to prezydent Andrzej Duda, który w kampanii postawił na tożsamość, rodzinę, prawdę historyczną. Czas wyciągnąć z tego wnioski, podjąć mądre decyzje i błyskawicznie je wdrażać. Kolejne wybory już za 3 lata. Nawet najmniejsze zaniedbanie zarezonuje potężnym tąpnięciem światopoglądowym i być może zejściem Polski z konserwatywnego kursu.

Marzena Nykiel
Redaktor naczelna wPolityce.plII Tura w powiatach:
.........................................................


Oficjalne wyniki II tury wyborów prezydenckich przekazane przez PKW:

Wybory wygrał Andrzej Duda, którego poparło 51,03% wyborców, natomiast Rafał Trzaskowski uzyskał 48,97%. Na Andrzeja Dudę oddano w sumie 10 440 648 ważnych głosów. Na Rafała Trzaskowskiego - 10 018 263. W sumie oddano 20 635 635 głosów. Tym samym ostateczna frekwencja wyniosła 68,18 proc. - 177 724 głosów było nieważnych, a 20 458 911 było ważnych.Wersja do druku

MariaN - 30.07.20 15:19
Ja czegos nie rozumiem, kraj sie rozwija, ludziom żyje się lepiej, widac to aż nadto, jest spokój i gdyby nie wirus koroniasty bylibyśmy na kolejnych pietrach hierarchii światowej, a tu prawie 10 mln głosuje za pustym dzbanem, do którego każdy kto nie lubi pisu może wlewać co mu się rzewnie podoba, przeważnie same kwasy. Teraz ostro prawica musi się wziąć za reformę sądownictwa i oświaty. Młodziez polska nie może być tak głupia w wiekszości jaka jest teraz, oni nic nie wiedzą o historii własnego kraju, siedza na forach i pisza banaluki zasłyszane z innych krajów zachodnich, gdzie jest tak "fajnie", leją się na ulicach wywalają wystawy, palą samochody. Edukacja, edukacja, zwiększyć godziny historii Polski współczesnej do 7 tygodniowo i końcowe egzaminy po każdym kwartale. Może za 10 lat nie będzie już takich idiotycznych wyborów - zamiast za rozwojem głosują łepki za chaosem i dziadostwem

Aaron Waxmann - 27.07.20 10:12
Hej, warszawiacy.
Dlaczego pan prezydent elekt podczas każdej wizyty w USA spotyka się zawsze z diasporą żydowską w USA? Dlatego, że ma żonę żydówkę?
Dlaczego prezydent Duda podczas swych wizyt w Białym Domu i spotkaniach z Donaldem Trumpem bał się zadać prezydentowi USA niezwykle ważnego pytania dotyczącego uchwalonej przez Senat i Kongres USA ustawy nr 447 Just Act na podstawie której, Żydzi żądają od Polski bagatela 300 miliardów $ za mienie (bezspadkowe) obywateli Polski pochodzenia żydowskiego?
Czyżby Pan Duda był aż tak nieśmiały?
Na pytanie wymigał się odpowiedzią że, "strona amerykańswka tego nie zaproponowała".
Panie Duda! Jest pan prezydentem wszystkich POLAKÓW a nie żydów i amerykanów.
Interesu Polski i Polaków powinien pan bronić przede wszystkim.

Dlaczego pan tego nie robi panie prezydencie? Zachęcamy i namawiamy!
Najpierw Polska i Polacy a potem reszta.

Trochę spójrzcie na sprawy okiem krytycznym, "warszawiacy".

warszawiacy - 25.07.20 0:31
Prezydent Duda przez 5 lat prezydentury udawadnial,ze kocha Polske,dba o Jej rozwoj i szacunek.Poprzednia rzadzaca ekipa z D Tuskiem dbala o wyprzedania polskiego majatku Narodowego ,podporzadkowaniu Polski Niemcom ,co prowadziloby do podzialu Polski miedzy Niiemcy a Rosje .Polacy zobaczyli,ze Polska zaczyna byc szanowana i rozwija sie prawidlowo przy dzialaniu prezydenta Andrzeja Dudy wiec poszli gromadnie glosowac na powtorny ywybor p Prezydenta Andrzeja Dudy.Pomogly tez modlitwy o ponowna elekcje dobrego prezydenta.

Lubomir - 17.07.20 17:29
Już niejeden raz oglądaliśmy mapę Polski - przygotowaną chyba przez niemieckich rewizjonistów i niemieckie sondażownie. Dziwnie im to wszystko układa się...Zawsze wypadają na niej osobno Rubieże Zachodnie i Północne Rzeczypospolitej Polskiej. Niemcy dawno nie dostali po łapach w Europie i znów im chodzą po łepetynach jakieś czarne i brunatne myśli. A sio, niemieccy neo- i euro-naziśc!, A sio do Nazilandii, albo od razu prosto do Niemiec!

Wszystkich komentarzy: (4)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

18 Stycznia 1928 roku
Urodził się Franciszek Pieczka, aktor filmowy i teatralny.


18 Stycznia 1940 roku
Zmarł Kazimierz Przerwa-Tetmajer, polski poeta, powieściopisarz i dramaturg (ur. 1865)


Zobacz więcej